Inzerce

EGE – spolehlivý partner pro energetiku

23. dubna 2024
EGE – spolehlivý partner pro energetiku

Tomáš Knittl, foto: EGE, spol. s r.o.

Českobudějovická společnost EGE působí jak v tuzemsku, tak především na mezinárodních trzích. Disponuje vlastním know-how a vlastní výrobní základnou. 

Společnost EGE spol. s r.o. se orientuje zejména na dodávky speciálních zařízení pro energetický průmysl – zapouzdřených vodičů, skříní generátorů, zhášecích tlumivek, ocelových konstrukcí a dalších. Kromě výrobní činnosti soustřeďuje specifické odbornosti pro poradenské, projekční, obchodní i montážní aktivity. EGE dosahuje obratu jeden a půl miliardy korun, zaměstnává čtyři sta padesát zaměstnanců včetně odborných projekčních týmů a zkušených montážních čet. „EGE svým zákazníkům po celém světě nabízí více než sedmdesát pět let zkušeností, tradici kvalitní výroby, odbornost a spolehlivost služeb a pružnost v řešení specifických požadavků,“ shrnul na úvod našeho rozhovoru ředitel společnosti Tomáš Knittl. 

Je až neuvěřitelné, že své výrobky dodáváte prakticky na všechny kontinenty. O co je v cizině největší zájem? 

Naše společnost je obchodně rozdělená na tři části. V oblasti ocelových konstrukcí, především stožárů vysokého a velmi vysokého napětí, se soustředíme na nejbližší trh – Českou republiku, Slovenskou republiku, Rakousko, Německo. Pak máme divizi elektrotechniky, kde vyrábíme zhášecí tlumivky, transformátory, odporníky a podobně. Ty se používají tam, kde se kompenzují sítě, a dodáváme je zejména do Evropské unie, mimo EU třeba také do Izraele. Nejdále dodáváme zapouzdřené vodiče, což jsou primární vývody energie z generátorů elektráren do výkonových transformátorů, které pak obvykle mění napětí na velmi vysoké. Jde o vodiče obalené hliníkovým pouzdrem a izolované vzduchem, jež se využívají ve všech větších elektrárnách. V Evropě jsou to dnes hlavně plynové a jaderné, případně vodní elektrárny. Co se týká rozsahu dodávek, zapouzdřené vodiče putují opravdu do celého světa, kromě Evropy dodáváme do Asie, Oceánie, Austrálie, Afriky a Jižní i Severní Ameriky.

Jak se vám podařilo proniknout na světové trhy? 

Firem, které vyrábějí stejný produkt způsobem jako my, na světě moc není. V Evropě se můžeme bavit maximálně o jednom dvou konkurentech. EGE má obrovskou konkurenční výhodu v tom, že jsme schopní zajistit vývoj i konstrukci od začátku do konce – spočítáme, jak by měl vodič vypadat, co by měl zvládnout, nakreslíme ho, odprezentujeme zákazníkovi, technicky to s ním dořešíme, pak vodič vyrobíme, dodáme a případě namontujeme. V tomhle patříme mezi špičku ve světě. Zároveň umíme vyrábět a dodávat za velmi zajímavých cenových podmínek a jsme konkurenceschopní i v zahraničí. Jiný problém nastává s cenami dopravy, které poskakují jako tenisový míček. Když jsou dole, jsme konkurenceschopní v podstatě všude na světě, ve chvíli, kdy doprava vyletí nahoru, už moc konkurenceschopní nejsme.

Firmy z vašeho oboru si stěžují na konkurenci z Číny nebo z Turecka. Také s ní bojujete? 

Bojujeme jak s konkurencí z Turecka, tak z Indie. V případě Číny jsou naše výrobky přece jenom natolik specifické, že nám moc nekonkuruje. Turecko a Indie jsou schopné nabídnout cenu o desítky procent nižší, to říkám bez přehánění. Takové podmínky poskytnout nedokážeme. Problém je v tom, že v Evropě dnes jdeme cestou nulové uhlíkové stopy, snažíme se být maximálně zelení, jsme tlačeni do různých reportů a analýz, musíme evidovat, jakým způsobem vyrábíme, ale v zásadě stejně rozhodne cena. Indický nebo turecký konkurent nic o tom, jak vyrábí, dokazovat nemusí, a pak je mnohem levnější. Já samozřejmě nejsem proti ekologické politice Evropské unie, jenom by si mohla začít trochu bránit to, co je její, a znevýhodňovat dodavatele ze třetích zemí, protože po nás něco chce a po konkurenci ne.

Čím se dá bojovat proti takové konkurenci? Pomáhají třeba certifikace?

Určitě nám pomáhají. Co se týká zapouzdřených vodičů, máme oficiální certifikaci z Evropské unie ze zkušebního areálu KEMA, celosvětové skupiny laboratoří pro zkoušky středního, vysokého a ultra vysokého napětí. Ale čím se prokazuje například indická konkurence? Ta zkoušky jako my nedělala, má zřejmě nějaké interní osvědčení v rámci Indie, což je prostě kus papíru. 

Je výrazný rozdíl v dodávkách například stožárů z Turecka a od vás?

Myslím si, že co se týká ocelařiny, je to podobné. Stává se, že přijede zákazník na kontrolu a chce vidět zkušební sestavu. My jsme schopní mu stožár sestavit a předvést, jakým způsobem ho efektivně a jednoduše složit. EGE mu následně dodá plán na sestavení a veškerý montážní materiál. 

Je pro vás zajímavá připravovaná výstavba jaderných elektráren?

Určitě, dnes máme vodiče v elektrárnách po celé Evropě, takže nás to zajímá. Rádi bychom dodávali vodiče i do Dukovan nebo Temelína. Ale uvidíme, jak to všechno bude.

Jste v kontaktu s uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, aby o vás věděli a případně počítali s vaší spoluprací?

Ano, připravujeme nabídky, na jejichž základě pak kalkulují náklady. Ale musím říct, že to, co my dodáváme, je minimum z celkové částky. Samozřejmě jsou naše vodiče důležité, protože bez nich by nebylo možné přenést energii z generátorů do transformátoru, ale co se týká jejich hodnoty z hlediska celkové výstavby, je to nízká částka. 

Hodně pracujete s hutním materiálem. Jak se vám podařilo zvládnout cenové turbulence? 

Máme dva výrobní závody blízko sebe v Českých Budějovicích s tím, že na jedné adrese vyrábíme zapouzdřené vodiče s elektrotechnikou a ve druhém výrobním závodě se pracuje se železem. Tento závod řídí můj kolega Marek Metelec a jemu se podařilo vyjednat velmi zajímavé podmínky a obecně bych řekl, že situaci zvládl velmi dobře. U nás to bylo malinko komplikovanější, protože my kupujeme ať už měď, nebo hliník vesměs přímo na konkrétní projekty, to znamená, že netvoříme úplně velké zásoby. Nás cenové turbulence postihly poměrně tvrdě, protože ceny stouply opravdu násobně. Nebylo to jednoduché, museli jsme nastavit nová pravidla, řešili jsme nové smlouvy se zákazníky, museli jsme jim vysvětlovat navýšení cen. Bylo to velice těžké, ale společnost EGE to zvládla. 

Podobná situace byla i v energetice, tu jste zvládli jak? 

Investovali jsme určité prostředky na to, abychom snižovali náklady na dokupování energií zvenku, díky novým technologiím jsme spotřebu energií celkově snížili, instalujeme fotovoltaické panely, protože naše sesterská společnost EGE Power system se tím zabývá. Tedy nezabývá se jenom fotovoltaikou, ale zelenou energií obecně, má vlastní tepelná čerpadla a podobně. Druhá věc je, že jsme se v roce 2023 rozhodli jet na spotu, což se nám vyplatilo, protože ceny, do kterých nás tlačili dodavatelé a distributoři, byly nehorázně vysoké. Díky tomu, že jsme je nezafixovali, ale věřili jsme prognózám, které stranily spotu, náklady nakonec nebyly tak hrozné. Na letošní rok už máme cenu zafixovánu. 

Máte poměrně hodně zaměstnanců. Máte dost pracovní síly nebo naopak kvůli jejímu nedostatku investujete do automatizace? 

Obecně s lidmi nemáme až takový problém, máme poměrně stabilní týmy a fluktuace je v EGE velmi nízká. Nicméně pro nějaké výkyvy zakázek potřebujeme lidi nabírat a souhlasím s tím, že to prostředí je velmi složité. Buď lidé nejsou, nebo jejich možnosti jsou velmi limitní. Ale zatím to nějakým způsobem zvládáme, máme i část zaměstnanců ze zahraničí. Co se týče automatizace, postupně do ní investujeme, ale jsou úkony, které musejí zůstat na ruční práci. Ale tam, kde je to možné, jdeme minimálně cestou poloautomatizace.