fbpx

Opavská společnost ISOTRA a.s. vzbudila počátkem tohoto roku velkou pozornost spuštěním své nové automatizované lakovny, která je nejmodernějším zařízením svého druhu v oboru stínicí techniky v Evropě. Společnost má ale i další plány do budoucna, o kterých nám více řekl spolumajitel společnosti Erich Stavař.

Letos v únoru jste představili vaši novou lakovnu, jaké další novinky se letos u vás udály?

Ještě k lakovně: Tak složitý technologický proces nelze samozřejmě spustit naplno zmáčknutím jednoho tlačítka. Je potřeba realizovat zkušební provoz a vyléčit počáteční neduhy, sladit jednotlivé operace v rámci technologického cyklu lakovny a zesynchronizovat provoz lakovny s provozem ostatních výrobních středisek tak, aby se kompletní zakázky dostávaly ve správném čase do expedice. To ještě stále realizujeme v podstatě od spuštění lakovny. Dále se intenzivně připravujeme na získání certifikátu Qualicoat, což je mezinárodně uznávaná „značka kvality organizace“, jejímž cílem je udržení a zlepšení kvality povrchové úpravy hliníku.

V květnu letošního roku jsme dále rozšířili náš výrobní sortiment o bioklimatickou pergolu ARTOSI s možností integrace stínicích prvků, jako jsou screenové rolety či venkovní žaluzie, nebo LED osvětlení. Další předností pergoly ARTOSI je možnost rozdělení ovládání středních segmentů na více nezávislých sekcí, které jsou ovládány individuálně dle pozice slunečních paprsků. Jednotlivé pergoly bude možné spřáhnout a vytvořit tím větší jednolitý celek.

Jaké jsou vaše plány do budoucna, co vás čeká v nejbližší době?

Intenzivně pracujeme na automatizaci výroby v jednotlivých výrobních střediscích, a to zejména ve výrobě venkovních žaluzií v souladu s koncepcí průmyslu 4.0. Testujeme a zavádíme robotizované operace s cílem do budoucna využívat robotizaci všude tam, kde je to efektivní a reálně možné. Domníváme se, že je to správné řešení, jak čelit stálému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.

Jaké jsou vaše dlouhodobé cíle a vize, kam chcete společnost posunout?

Naší firemní dlouhodobou vizí je být technologickým lídrem v oblasti stínicí techniky, proto neustále inovujeme jak naše finální výrobky, tak i komponenty a výrobní technologie, tzn. CNC řízené profilovací stroje pro výrobu stínicích systémů. ISOTRA se profiluje jako evropská společnost a tuto naši strategii jsme podpořili i v oblasti obchodu založením dceřiné obchodní společnosti ISOTRA Jalousien GmbH, která působí na německém trhu. Tento trh vnímáme jako strategicky významný, protože se jedná o trh s největším tržním potenciálem v oblasti stínicí techniky v Evropě.

Jaké jsou trendy ve stínicí technice obecně a jaké novinky máte ve svém portfoliu?

V současné době jednoznačně dominuje externí stínicí technika, tzn. venkovní žaluzie, screenové a hliníkové rolety. Jedná se o nejefektivnější systémy stínění zejména z pohledu světelného komfortu a tepelné bilance budov, což je do budoucna klíčové vzhledem k blížící se platnosti nových norem o energetické náročnosti budov. Velice atraktivní jsou bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami, které tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují svým majitelům trávit mnohem více času ve venkovním prostředí. Co se týče interiérového stínění, převládá zde důraz na designové ladění stínicích prvků, a to jak žaluzií, rolet a plisé, tak i japonských stěn s koncepcí celého interiéru.

Velké téma je ekologizace výroby, jak jste úspěšní na tomto poli?

Naše firma věnuje ochraně životního prostředí velkou péči. Všechny odpady vzniklé při výrobě jsou pečlivě tříděny a předány odborným firmám k dalšímu zpracování. Jsme zapojeni do systému sběru a recyklace obalových odpadů společnosti Eko-Kom. Až 90 procent materiálů použitých při výrobě našich produktů je po skončení svého životního cyklu opětovně recyklováno a znovu využito.

Samotnou instalací a používáním našich výrobků, a to zejména těch venkovních, šetříme životní prostředí hned dvakrát. V letním období snižujeme teplotu uvnitř domu a tím snižujeme spotřebu elektrické energie potřebnou pro případný provoz klimatizací. V zimním období pak vytváříme dodatečnou ochranu před únikem tepla. Jsme rovněž držiteli certifikátu managementu životního prostředí ISO 14001.

V České republice se prý pomalu blíží období recese, některé podniky už začínají propouštět. Jak to vidíte vy a jste na případný pokles ekonomiky připravení?

Jsme si vědomi, že období ekonomického růstu nikdy netrvalo věčně, a vnímáme signály začínající ekonomické stagnace v některých odvětvích. Koncepčně se na tuto situaci připravujeme tím, že kromě finálních výrobků stínicí techniky vyrábíme i komponenty a výrobní technologie, čímž pokrýváme celý výrobní cyklus.

Teritoriálně se na možnost ekonomického ochlazení připravujeme tak, že kromě českého trhu, který je naším dominantním trhem, intenzivně pracujeme na rozšíření našich exportních aktivit. Naše výrobky a technologie vyvážíme do 45 zemí světa. V minulém roce jsme exportovali 47 procent objemu naší produkce, v roce letošním předpokládáme, že se toto procento ještě zvýší. Chceme tedy vyrábět co nejširší spektrum výrobků stínicí techniky a pokrývat co největší možné teritorium, abychom minimalizovali vliv odvětvových nebo lokálních ekonomických výkyvů.

Diskuze

Doporučujeme

Komunisté navrhují solární daň - Solární asociace nesouhlasí a žádá předsedu vlády o jednání

Čtvrtek - 9. července 2020 - KSČM dnes představila pět podmínek, za kterých je ochotna nadále tolerovat vládu Andreje Babiše. Jednou z nich je také solární daň. Solární asociace připomíná, že solární odvod byl zaveden již v roce 2010 a znovu také v roce 2013 a to s vysvětlením, že jde o finální opatření, které má odčerpat údajnou překompenzaci podpory.

Jádro a beton opravdu nejsou chytré investice, které nás posunou dále

V posledním debatním pořadu Otázky Václava Moravce II (OVM), který televizní stanice ČT24 odvysílala letos 5. července, hovořil člen rozpočtového výboru, místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a podnikatel Pavel Juříček (ANO) mj. o tom, že již v březnu očekával schodek rozpočtu vyšší než 200 miliard korun vzhledem k odhadům propadu HDP.