fbpx

Společnost CMS s.r.o. se na poli automatizace technologických procesů pro automotive pohybuje už 20 let. Projekty realizuje také pro Škoda Auto a.s. Čím to je, že firma dokáže uspokojit i tak náročné zákazníky, prozradí v rozhovoru vedoucí výroby Lukáš Hart.

Mohl byste nám ve zkratce popsat, čím je obor průmyslové automatizace v automotive specifický?

Na každé ze 4 dokončovacích linek Škoda Auto v České republice vyjede přibližně každou minutu jeden nový vůz. Každý článek v zákazníkově procesu musí fungovat dokonale. My jako lídři automatizace tyto jednotlivé články stavíme, upravujeme, optimalizujeme a tím spoluutváříme zákazníkův finální produkt. Pracujeme v nejsofistikovanějším segmentu trhu, kde je zásadní přesnost a spolehlivost. Odpovídá tomu i složení našeho týmu, který jde po skutečné podstatě problému a vyřeší ho.

Tým je tedy pro firmu velmi důležitý. Jak vybíráte své spolupracovníky?

Každý projekt je pro nás výzvou, zejména protože realizace probíhá pod časovým tlakem – času je obvykle méně než potřebné minimum. Proto je potřeba zkoordinovat práci našeho týmu i subdodavatelů a vše důkladně naplánovat. Jsme tedy závislí na tom, jak tým dokáže spolupracovat.

Proto je nezbytná nejen odbornost, ale i nadšení pro stejnou věc. V každém oboru platí, že pokud chcete být na špičce, tým musí mít chuť se do úkolu zakousnout a nepustit ho až do zdárného konce. Když funguje týmová chemie, práce pak baví všechny. Od projektantů, přes administrativu až po posledního spolupracujícího subdodavatele.

Podobných lidí nejspíš příliš není. Jak situaci řešíte?

Nedostatek lidí je obecným problémem. Patříme do skupiny trpící nejvíc, protože potřebujeme techniky s vysokou kvalifikací. Nám na našich zaměstnancích záleží a nesáhneme po někom jenom proto, že musíme. Jsme firma, která klade důraz na rodinnou atmosféru a tak dáváme prostor pouze lidem naladěným na „stejnou vlnu“. Zkušení zaměstnanci předávají své schopnosti mladším, což nás žene dopředu. Perfektně zvládnutá týmová práce přináší přirozený klid a pohodu, kterou přenášíme na zákazníky. Pak jsou spokojené obě strany – naše i klientů.

A jak jste na tom teď aktuálně se zaměstnanci? Máte stop stav, nebo jsou dveře otevřené?

I přestože nás pár lidí opustilo, tým se semkl, zůstalo neustále se rozšiřující jádro srdcařů a borců, zvedl se výkon a i odvedená práce přepočítaná na hlavu. Ukázalo se, že nám to vlastně prospělo. Budoucnost vidíme ve znamení nárůstu nových zakázek pokrytých nově příchozími, vybranými pečlivě tak, abychom zachovali jednotnost a ducha současného týmu.

Diskuze

Doporučujeme

Čeká nás Augiášův chlév

MPO i ČEZ tvrdohlavě lpí na dostavbě Dukovan

Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, je podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pro Česko nereálné. Jedním z klíčových pilířů Fondu obnovy, který bude financován ze zhruba 182 miliard korun, jež Česko dostane z Bruselu, by měly být investice do zelených projektů. Z příslušného vládního dokumentu ale vyplývá, že některé projekty se zeleným technologiím nevěnují vůbec, u dalších zatím není jasné, co se bude financovat. Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková, která rozdělování peněz koordinuje, to omlouvá rychlostí zpracování projektů a podobně. Spíš ale asi jde o to, že MPO se k zeleným plánům Evropské komise staví přinejmenším zdrženlivě.

Tento přístup je zřetelný u polostátní skupiny ČEZ, v níž se má zelené energetice věnovat především společnost ČEZ ESCO. Její generální ředitel Kamil Čermák mluví o své firmě jako o lídru v oblasti efektivních, úsporných a ekologicky šetrných řešení pro podniky, obce i stát. Zdůrazňuje hlavně úspory. Zmiňuje i čistou energii, rozuměj tu atomovou, kvalitní život a až v poslední řadě snižování emisí. Čermákovi jde mezi řádky hlavně o jaderný blok – nové Dukovany. Oficiálně za 160 miliard korun, ve skutečnosti za dvojnásobek, protože v dnešní době nikdo neumí postavit nový jaderný blok za rozumné peníze a v rozumném čase. Celá energetická koncepce ČR proto stojí když ne na lži, tak na nerealistických předpokladech.

Stavební společnosti očekávají v roce 2021 propad trhu o 1,8 %

Praha 24.11.2020 – Stavební společnosti očekávají propad trhu v letošním roce o 2,0 % a v roce 2021 potom o dalších 1,8 %. Vyšší propad trhu očekávají velké stavební společnosti, a to o 2,6 % v letošním roce. Tržby stavebních společností v letošním roce budou stagnovat (0,0 %). V příštím roce poklesnou o 1,3 %. Větší propad tržeb očekává pozemní stavitelství a malé stavební společnosti. Kapacity společností jsou vytíženy na 92 % a společnosti mají v průměru nasmlouvané zakázky na 8 měsíců dopředu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research za podpory generálního partnera, společnosti BAUMIT, spol. s.r.o.