Elektrárna Mělník leží přibližně třináct kilometrů pod soutokem Labe a Vltavy. Skládá se ze tří technologických celků, vybudovaných postupně v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století jako komplex kondenzačních elektráren spalujících hnědé uhlí dopravované vlaky ze severočeských a západočeských dolů. Tři výrobní provozy v rámci skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans, a.s. S tiskovým mluvčím společnosti ČEZ, a. s., pro severní Čechy Otou Schneppem jsme hovořili o modernizaci elektrárny v souvislosti se zpřísňujícími se ekologickými limity.

Již více než sto let je vlámská firma Vyncke jedním z předních světových hráčů v oblasti energetických zdrojů vyrábějících energii spalováním odpadů na bázi biomasy. „Dnes dokážeme vyrobit energii z čehokoliv, co je rostlinného původu," říká jednatel české pobočky Vyncke s.r.o. Petr Salvet.

Česká firma Hansen Electric, spol. s r.o., se vedle německé společnosti Becker řadí na druhé místo ve světě, co se týká vývoje a výroby nevýbušného elektrického vybavení pro uhelné plynující doly. V České republice má tři závody, z nichž dva jsou v Opavě a jeden v Ostravě. S jednatelem a ředitelem firmy Josefem Šimečkem jsme hovořili zejména o bezpečnosti vyráběných produktů.

České teplárny zažívají krušné časy. Potýkají se s teplotně nadprůměrnými zimami a strmým nárůstem ceny emisních povolenek. Díky zpřísnění povolených limitů jsou nuceny investovat značné finanční prostředky do modernizace a ekologizace. Na to, jak se Teplárně Otrokovice a.s. daří se s těmito nepříznivými okolnostmi vypořádat, jsme se v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu zeptali předsedy představenstva Petra Jeníka.