fbpx

Praha 14.9.2020 – Od začátku příštího roku má platit povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“. Požadavky vychází ze směrnice Evropského parlamentu a týkají se obnovitelných zdrojů energie, technických systémů nebo regulace větrání, vytápění či osvětlení. Pro necelou polovinu dotázaných stavebních společností tento fakt nepředstavuje výrazný problém a již je na výstavbu úsporných budov zvyklá (46 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Pro necelou polovinu zpřísnění povinností pro výstavbu „téměř nulových budov“ nepředstavuje výrazné potíže při výstavbě (46 %). Naopak skoro třetina oslovených vnímá tuto povinnost jako komplikaci (27 %). A stejná část dotázaných vnímá nařízení jako důležité a prospěšné (27 %).

Téměř všichni oslovení hodnotí výstavbu „téměř nulových budov“ jako nákladnější (98 %) a mnohdy pro ně představuje i částečné komplikace (54 %). Průměrně se výstavba těchto budov prodraží až o 17 %. Pro některé společnosti se dražší výstavba nepromítá do ceny stavby, jak vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema  a.s.: „Do cen našich bytů se nový požadavek na nízkou energetickou spotřebu nepromítá. Na výstavbu bytových projektů v energetické skupině B se totiž zaměřujeme již zhruba 8 let. K úsporám energie našeho konceptu Chytrého bydlení navíc přispívá řada dalších výhod.“ Společnosti uváděly, že v současné chvíli tvoří „téměř nulové budovy“ zhruba 11 % všech jejich projektů. Než byla povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“ zakotvena v zákoně, stavební společnosti se setkávaly s požadavkem na takovou výstavbu ze strany investora v průměru z 8 %.

 

Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2020 bude zveřejněna na:

www.ceec.eu

Diskuze

Doporučujeme

Sekta hnutí Ano 2011

Ministr zdravotnictví Roman Prymula pochybil a to samé platí pro předsedu poslaneckého klubu hnutí Ano Jaroslava Faltýnka. Andreje Babiše vynesly do premiérského křesla především skandály šéfů předcházejících vlád, tedy Mirka Topolánka a Petra Nečase. Tehdy před sedmi lety s takzvanou kauzou Nagyová přetekla poslední kapka. To, co se ale děje nyní, pravděpodobně v mnohém předčí skandální události, které vedly k pádu koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a LIDEM – liberální demokraté (původně Věci veřejné) v roce 2013.

Doosan uvádí na trh nová hydraulická bourací kladiva řady HB

Společnost Doosan Infracore Europe uvedla na trh nový sortiment hydraulických bouracích kladiv řady HB.