fbpx

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové jsou veřejné finance ve velké strukturální nerovnováze. Stát není schopný z příjmů pokrýt ani mandatorní výdaje, tedy platby, které je povinen zajišťovat ze zákona. Jde například o důchody, sociální dávky a podobně. Kvazi mandatorní výdaje pak představují mzdy pracovníků rozpočtových a příspěvkových organizací.

Růst mandatorních i kvazi mandatorních výdajů

Od 1. dubna 2020 se například zvýšilo existenční minimum o 290 korun z 2200 na 2490 korun. Růst této proměnné automaticky zvýšil také přídavky na děti, porodné a příspěvek na bydlení. Průměrný starobní důchod v minulých letech rostl, od ledna příštího roku se zvýší o dalších 805 korun a bude činit 16 280 korun. 

Na platy státních zaměstnanců má jít z letošního rozpočtu zhruba 239 miliard korun. Podle Nezávislého kontrolního úřadu loni platy pracovníků veřejného sektoru představovaly celkem 232,5 miliardy korun, což je proti roku 2016 nárůst o 81 miliard korun

Ze státního rozpočtu je placeno zhruba 400 tisíc zaměstnanců, podle informační brožury ministerstva financí Státní rozpočet v kostce je to přesně 482 270 lidí, což je proti loňskému roku nárůst o 6901 pracovníků. Učitelů je187 975, policistů, příslušníků vězeňské služby a celníků 67 348, vojáků 26 395. Jak dále plyne ze studie ekonomického institutu IDEA při CERGE-EI, 66 tisíc lidí placených státem lze označit za státní úředníky a na jejich odměny stát ročně vydává kolem 23 miliard korun. Po odečtení inflace objem platů za posledních deset let úředníkům stoupl o deset procent, v roce 2012 byl průměrný plat ve státní správě 26 841 korun, na ministerstvech 36 741 korun.

Paradox těchto voleb: hlasy pro Babiše za naše peníze

V České republice je, nepočítaje v to zaměstnance státu, kolem 5,3 milionu ekonomicky aktivních lidí. Ze všeho, co vymyslí, vytvoří nebo vybudují, část formou daní odevzdají do státní pokladny, ale vláda z toho nezaplatí ani to, co podle zákona musí. Takový způsob hospodaření je neudržitelný.

Babiš je třetí nejbohatší Čech, přisuzuje se mu majetek v hodnotě 74 miliard korun. Ten představuje koncern Agrofert, momentálně zaparkovaný ve svěřeneckém fondu, který je jedním z našich největších zaměstnavatelů. V Česku v něm pracuje asi 34 tisíc lidí. Jejich platy se pohybují kolem republikového průměru, ale jistě by nikoho z pracovníků holdingu nenapadlo, že se mu odměna zvýší kdykoli o to požádá, nebo dokonce aniž to udělá, čistě z dobrého srdce managementu. Tímto způsobem Babiš odměňuje pouze voliče před volbami, ovšem nikoli ze svého, ale z eráru – ze státního rozpočtu. Předseda hnutí ANO zneužívá své postavení šéfa kabinetu, kupuje si moc za naše – veřejné peníze. Navyšuje mandatorní výdaje, na které stát nemá, korumpuje pracovníky státní správy, seniory i nízkopříjmové vrstvy obyvatelstva, aby mu v nadcházejících parlamentních volbách dali svůj hlas. To je absurdní situace.

Kvalitu nenahradí kvantita

Malé zamyšlení na závěr. Finsko má jeden z nejúspěšnějších vzdělávacích systémů v Evropě. Loni na 5,531 milionu obyvatel Finské republiky připadalo 63 500 učitelů. V České republice máme 187 975 učitelů na 10,7 milionu obyvatel, tedy asi o třetinu více, než připadá na jednoho Fina, přitom kvalita českého vzdělávání vychází z evropských srovnání jako podprůměrná. Prestižní srovnání PISA ji podle vědecké a matematické gramotnosti hodnotilo v roce 2019 jako devátou nejnižší a Světové ekonomické fórum jako desátou v Evropě.

Opravdu potřebujeme tolik učitelů? Finové mají jedno z nejkratších vyučování na světě, skoro nejméně úkolů a nejdelší přestávky. Přirozeně že kvantita nikdy nenahradí kvalitu. A tak je to i s ostatními státními zaměstnanci, ministerstvem financí počínaje a zahradníky v Lánské oboře konče. To by ale vyžadovalo efektivní státní správu, kterou nemáme. I proto se čím dál více zadlužujeme.

 
Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.