fbpx

Starý rodinný dům, původ 70. léta minulého století, materiál – vše co tehdejší socialistický režim umožnil – cihly, tvárnice, hurdisky, betonové panely, traverzy. Rekonstrukce se velmi často nevyplatí, a tak na řadu přichází demolice. To byl i případ domu v Rudné u Prahy, který se majitel rozhodl zbourat. Nabídky od stavebních firem dosahovaly astronomických částek, a i proto investor zkoumal všechny možnosti. Navíc pozemek byl poměrně malý, sousedův plot v těsné blízkosti bouraného objektu a hned vedle domu stál krásný ořech, který by byla velká škoda poškodit. Volba nakonec padla na možnost realizace svépomocí, resp. s pomocí kamaráda – popularizátora techniky Jiřího Vrzáčka, který se věnuje recenzím strojů a v minulosti již jinou demolici realizoval.

Jiří k projektu přistoupil velmi analyticky a zjišťoval, které řešení demolice bude nejvíce efektivní, a to z hlediska rychlosti, celkových nákladů a co nejnižšího rizika poškození okolí. Zvažoval tři varianty – velké rypadlo hmotnostní třídy kolem 22 tun, klasický traktorbagr a kombinaci kompaktního rypadla a nakladače. Demolice velkým rypadlem by byla velmi rychlá, ale prostorově se toto řešení ukázalo jako nereálné. Práce s traktorbagrem by naopak i díky rozsáhlému podsklepení objektu trvala příliš dlouho. Volba nakonec padla na dvojici strojů s přesně rozdělenými úkoly: demoliční práce se ujalo pásové rypadlo Bobcat E55z a nakládání bouraného materiálu pak pásový smykem řízený nakladač Bobcat T76. Tato kombinace, spolu s použitím specializovaného příslušenství, se nakonec ukázala jako velmi efektivní: během pouhých šesti hodin se podařilo podsklepený dům kompletně zbourat. Jen díky prodlevám transportních aut pak  naložení a dočištění staveniště zabralo další den. Celkově se tedy zbourání a kompletní odvoz suti povedlo realizovat v rekordních dvou dnech.

„S demolicí jsme začali velice opatrně – komíny a štíty jsme s ohledem na blízkost souseda strhli ručně, což nám zabralo zhruba jeden den. Následovala bleskurychlá demolice, kterou jsme reálně měli hotovou za 6 hodin. Další na řadě byla nakládka 400 tun materiálu, kde nás limitovala hlavně rychlost odvozu suti na skládku. Zde se ukázala síla specializované techniky naplno: Rypadlo s hydraulickým drapákem dům postupně rozebíralo a dávalo materiál na stranu. Vybíralo řadu traverz a dalšího nesourodého materiálu, který by se normálně musel obtížně třídit ručně. Pásový nakladač pak byl schopen naložit 32 tun za 15 minut. Díky kvalitnímu plánování a opravdu pečlivému výběru techniky včetně příslušenství se nám podařilo srazit náklady prakticky na polovinu“, říká Jiří Vrzáček.

Použité stroje a příslušenství

Bobcat E55z – kompaktní pásové rypadlo, které díky unikátnímu nulovému přesahu kabiny (ZHS) disponuje ještě vyšší úrovní ochrany oproti standardní konstrukci s nulovým přesahem. To umožňuje operátorovi se pohybovat a pracovat v blízkosti zdí a překážek s naprostou jistotou. Jeho provozní hmotnost je 5346 kg a maximální dosah 5843 mm.

Bobcat T76 – největší z kompaktních pásových nakladačů řady R, které Bobcat začal vyrábět koncem roku 2020 má klopný moment 4050 kg. Náklad zdvihne do výšky 3,20 metrů.

Příslušenství – hydraulický třídící drapák, hydraulická kladiva, běžné lopaty a lopaty s čelistmi a další.

Demolice v číslech

  • 400 tun suti a dalšího materiálu
  • 12 aut po 32 tunách
  • 6 hodin bourání
  • 2 dny nakládání a odvozu suti
  • Přímé náklady celkem 180000 Kč (nafta 4500 Kč, půjčovné strojů a příslušenství na 3 dny 33000 Kč, doprava 3000 Kč, 2 strojníci 18000 Kč, odvoz suti 120000 Kč)
  • Nabídky stavebních firem – zhruba dvojnásobné (bez započítání nákladů na organizaci a řízení akce, včetně krytí případných rizik apod.)

Video z průběhu demolice je možné shlédnout na https://www.youtube.com/watch?v=vecoWkSLq2Y

O společnosti Doosan Bobcat EMEA

Doosan Bobcat vyrábí velkou část své produkce v závodě ve středočeské Dobříši, kde se nachází i centrála společnosti. Odsud firma řídí své aktivity pro celý region Evropy, středního východu a Afriky. Kromě nové centrály a výrobního závodu má výrobce strojů Doosan Bobcat v Dobříši i rozsáhlé školicí a inovační centrum. Na jednom místě se tak odehrává vše od vývoje strojů, jejich výroby, kontrolu kvality, testování až po servisní a produktová školení zákazníků. V regionu EMEA je vyrobena přibližně třetina celosvětové produkce strojů Bobcat. Patří sem kompaktní stavební a zemědělské stroje, jako jsou smykem řízené nakladače, pásové nakladače, minirypadla, teleskopické manipulátory a široká nabídka více než 130 druhů příslušenství. Společnost pod značkou Doosan Portable Power vyrábí rovněž vzduchové kompresory, osvětlovací stožáry a generátory proudu.

Další informace o společnosti Doosan Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com nebo na  www.bobcat.cz – webu distributora pro ČR, společnosti Bobcat CZ, a.s.
 


Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.