fbpx

Praha, 10. listopadu 2021 – V České republice prodej elektromobilů na baterii ve čtvrtletí meziročně vzrostl o 18 %, prodej hybridů se zvýšil o 68 %. Hybridní pohon je již druhým nejprodávanějším, v prodejích předskočil dieselové motory a usadil se na druhém místě za benzínem, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Prodej nových vozů s hybridním pohonem od ledna do konce října vzrostl o 97 procent na 18.641 aut. Z toho plug-in hybridy rostly o 140 procent na 3213 vozů. Odbyt elektromobilů se zvýšil o sedm procent na 2021 aut. Vozy s elektrickým pohonem, tedy hybridy a elektromobily se na celkových prodejích podílely téměř 12 procenty. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.

V České republice se prodalo ve třetím čtvrtletí 563 elektromobilů a 5787 hybridů (hybrid + plug-in hybrid). Tyto alternativní pohony posilují vůči dříve výrazně převládajícím spalovacím motorům.

Zatímco většina automobilek směřuje svoji budoucnost pouze k elektrickým modelům, Toyota sází na širší nabídku pohonů, zejména pak na hybridní pohony, ale rovněž na plug-in hybridy, bateriové elektromobily i vodíkové palivové články. „Na trhu je aktuálně již 4. generace našeho hybridního pohonu, která vznikla na základě dlouholetých zkušeností s vývojem a zdokonalováním této spolehlivé technologie. Popularita hybridů roste i v Česku, aktuálně prodáváme již přes 70 procent osobních vozů v hybridní variantě,“ říká Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značky Toyota.

Podle vedoucího partnera společnosti EY pro automobilový průmysl Petra Knapa dieselové motory ztrácejí pozici rychleji, než se předpokládalo. Hybridní agregáty se staly standardním pohonem a za třetí čtvrtletí 2021 plug-in hybridy rostou meziročně rychleji než bateriové elektrovozy.

„Hybridní pohony jsou pro současný svět, kdy není tolik dobíjecích stanic, ideální. Lze tak jezdit ekologicky a mít jistotu dojezdu, která plně elektrickým autům chybí. Navíc si hybridy elektrickou energii sami jízdou vyrábějí,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing. „To je jeden z důvodů, proč hybridní auta od Toyoty v Anytime využíváme,“ dodává Milan Beutl.

Na trhu jsou nyní z ekologických pohonů vedle klasických elektromobilů na baterii tzv. full-hybridy, plug-in hybridy a také automobily na elektrický pohon s vodíkovými palivovými články.


 


Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.