fbpx

Největší nárůst cen tepla za posledních třináct let: právě tak hodnotí Teplárenské sdružení České republiky nastávající období v oblasti energetiky. Situace se dostala do fáze, kdy zdražování energií řeší i Evropská komise a jednotlivé země zavádějí nejrůznější daňové úlevy. Ne každý si však může stěžovat. Podle prodejců zapříčinilo zdražování energií mimo jiné také nárůst zájmu o zdroje obnovitelné energie. Důvodem vyšší poptávky je dle prodejců i fakt, že situace povede ke zkrácení návratnosti investice s nákupem spojené.

Kupříkladu tepelná čerpadla fungují na principu odnímání tepla z okolí vytápěného objektu, tedy vzduchu, země či vody, které převádí na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody. Jelikož má tato energie z velké části původ ve slunečním záření, jsou tepelná čerpadla na zvyšujících se cenách energií jen málo závislá. A právě to je jedním z důvodů, proč se i pro tuto variantu v aktuální situaci rozhoduje čím dál tím více lidí. „Přímotopné vytápění elektřinou bude nyní provozně extrémně drahé a výměna za tepelné čerpadlo naopak velmi výhodná. Ozývá se množství zákazníků vystrašených z nárůstu cen zemního plynu, kteří chtějí přejít právě na tepelné čerpadlo,“ popisuje situaci Jiří Svoboda ze společnosti Master Therm s tím, že tepelné čerpadlo však nelze doporučit všem domácnostem.

Současné extrémy na burze totiž podle něj nebudou mít dlouhé trvání a ne vždy je tak přechod z vytápění zemním plynem na tepelné čerpadlo smysluplný. „Největší vlna zájmu je o kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny s baterií. To je do budoucna asi nejperspektivnější způsob vytápění a chlazení. Zdražování elektřiny, která zůstává s cenou zemního plynu v relaci, tuto kombinaci zvýhodňuje,“ dodává Svoboda.

A další z prodejců jeho slova potvrzují, vyšší zájem je dle nich patrný také právě u fotovoltaických elektráren. „V této oblasti je patrný vzestup již rok a poslední měsíce zájem klientů ještě významně vzrostl,“ říká Leoš Martiš ze společnosti DEK. I v tomto případě je dle něj hlavním důvodem zdražování energií. „Bohužel ani výhled do budoucna není vůbec pozitivní z hlediska vývoje cen a lidé hledají řešení jak ušetřit. Pro úsporu elektrické energie je fotovoltaický systém ten správný směr,“ dodává Martiš.

Ekologické varianty podporuje dotacemi i ministerstvo

Všechny tyto varianty se pak stávají dostupnějšími i díky dotacím Ministerstva životního prostředí, a to v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten začal ve snaze posílit roli obnovitelných zdrojů při rekonstrukcích i výstavbě, přijímat žádosti 12. října tohoto roku a na jejich proplacení prozatím vyhradil 11 miliard korun. A na co vše lze tyto dotace uplatnit? Jak již bylo zmíněno, jednou z možností je právě nákup tepelného čerpadla nebo fotovoltaického systému. Pokud se rozhodnete pořídit čerpadlo pro vytápění, můžete získat dotaci 80 tisíc korun, v případě využití pro vytápění a ohřev teplé vody až 100 tisíc korun. V případě vytápění, ohřevu teplé vody plus kombinace s fotovoltaickou elektrárnou se dotace může vyšplhat až 140 tisíc korun.

Dalšími možnostmi, jak dotace využít, je pořízení zelené střechy, systém řízeného větrání s rekuperací, ale i stínící techniky s tím, že v případě kombinace vícera opatření má žadatel nárok na další bonusy, které se mohou vyšplhat až na 185 tisíc korun.

 


Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.