fbpx

Výhodnější cenu energie či snadnější vyhledání nejbližší volné nabíjecí stanice. To jsou jen některé z výhod, které u nabíjecích stanic Tepláren Brno přinese majitelům elektromobilů nová mobilní aplikace E-mobilita TB, která je volně ke stažení na Google Play nebo na App Store od prosince 2021. 

„Už před dvěma lety jsme pověřili za město budováním nabíjecí infrastruktury v Brně právě Teplárny Brno. Od rozvoje elektromobility si slibujeme především snížení emisí CO2, k čemuž se Brno zavázalo. Dosud teplárny na území Brna provozují tři rychlonabíjecí stanice a dalších 18 běžného typu, které jsou již v provozu nebo těsně před dokončením. Další dvě až tři desítky stanic jsou plánovány na příští rok,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Mobilní aplikace je dalším krokem ke zkvalitnění služeb pro majitele elektromobilů. Zjednoduší obsluhu našich stanic i navigaci na ně. V budoucnu plánujeme dále službu rozšiřovat, například o možnost rezervovat si danou stanici, a to ve spolupráci s BKOM,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Aplikace usnadňuje registrovanému uživateli nabíjení na stanicích TB. Snadno se může přesvědčit, která z nejbližších stanic TB je aktuálně volná či jaký je její výkon. Po zvolení dané stanice nebo načtení QR kódu pak zákazník spustí nabíjení. Nepotřebuje kreditní kartu ani hotovost, a na konci měsíce mu přijde vyúčtování. „Registrovaný zákazník získá také zvýhodněnou cenu nabíjení a další komfortní servis včetně pohodlného dohledání své historie nabíjení,“ upřesnil vedoucí odboru elektromobility Tepláren Brno Tom Kratochvíl.

Nabíjecí stanici lze kromě aplikace spustit také čipem, který uživatel získá po registraci ve službě emobilitabrno.cz. Případně lze nabíjet i bez registrace, ale tato varianta je časově náročnější a cenově dražší (registrovaný uživatel má zvýhodněnou cenu).

Běžné nabíjecí stanice Tepláren Brno, které jsou například v Bystrci, Líšni, Novém Lískovci nebo v Žabovřeskách jsou určeny pro pomalé nabíjení aut v klidu, tedy například během nočního parkování. Připojit se ke stanici o výkonu 2 x 22 kW mohou současně dvě vozidla, a to nejen čisté elektromobily, ale i plug-in hybridy. Tyto stanice mohou být řešením pro ty, kteří nemají možnost si elektromobil nabíjet doma a z toho důvodu o jeho pořízení dosud neuvažovali. V příštích letech budou Teplárny Brno síť nabíječek pro elektromobily nadále rozšiřovat. Do roku 2030 by jich měly v Brně vybudovat na tři stovky.  Širší využívání ekologických dopravních prostředků může Brnu snížit emise CO2 o neuvěřitelných 150 000 tun. 


Diskuze

Doporučujeme

Představení nových špičkových strojů a digitálních technologií

Doosan představí sortiment nových špičkových a technicky vyspělých strojů a digitálních technologií na firemním stánku č. FM.711/1 v centru sekce stavebních a těžebních strojů Open-Air Area Middle na veletrhu Bauma 2022. Expozici Doosan bude dominovat sekce Inovačního centra a pod tématem „Powered by Innovation“ představí nejnovější výsledky vývoje špičkových systémů jako jsou Concept-X, Xitecloud a DoosanCONNECT. Nebudou chybět další unikátními produkty, jako je celosvětově první „transparentní lžíce“ nebo nový model DX225LC-7X, první „chytré“ pásové rypadlo společnosti Doosan. 

Hodnota veřejných zakázek meziročně poklesla o 22,9 %

V lednu až dubnu 2022 byly oznámeny zakázky celkem v hodnotě 36,1 mld. Kč, z toho bylo později zadáno 3,1 mld. Kč (tedy 9 % z oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla 2,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla o cca 6 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 1,2 mld. Kč (tedy cca 3 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 31,8 mld. Kč (tedy 88 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o. za podpory generálního partnera našich výzkumů společnosti Wienerberger s.r.o.