fbpx

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.

„Teplárny Brno provedly v roce 2021 rekonstrukci zastaralých parních rozvodů v celém areálu výstaviště. Nahradily je moderními horkovody a využily také dotačního titulu, ze kterého získaly 19 milionů korun. Společnosti Brněnské Veletrhy přinese zásobování horkou vodou odhadované úspory 10 – 15 % spotřeby tepla,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Kromě rozvodů teplárny na výstavišti zmodernizovaly také třináct výměníkových stanic, ty však zůstávají v majetku BVV. Práce v areálu BVV trvaly od května až do prosince loňského roku, a to jak v kolektorech, tak v otevřených výkopech. „Všechno, včetně závěrečného odzkoušení, se podařilo sladit podle odběru tepla jednotlivých výstavních pavilonů a tak, aby chod v areálu nebyl narušen a na výstavišti se mohly uskutečnit plánované akce,“ doplnil ředitel servisu Tepláren Brno Martin Šroubek.

Výše celé investice činí 75 milionů korun. Z toho zhruba dvě třetiny tvoří náklady na výměnu parovodů, které pomohla teplárnám uhradit dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Úspory energie v SZT Ministerstva průmyslu a obchodu.

S přestavbou na moderní horkovody, které minimalizují ztráty tepla při distribuci, na celém území města začaly Teplárny Brno v roce 2010. Jejím cílem je čistě horkovodní rozvodná soustava.  Dosud bylo nahrazeno zhruba 56 kilometrů parovodů. Horká voda bude znamenat menší spotřebu zemního plynu a přinese v konečném výsledku pro teplárny roční úspory v desítkách milionů. Každá z přepojených domácností pak ušetří v ročních nákladech za teplo. Rekonstrukce má rovněž značný ekologický přínos. Každý kilometr nahrazených parovodů znamená roční snížení emisí cca o 336 tun CO2.
 


Diskuze

Doporučujeme

Greendeal s sebou přinese další zdražení nemovitostí, a to až o 17 %

ři čtvrtiny dotázaných developerů souhlasí se zavedením plánu Zelená dohoda pro Evropu. Polovina dotázaných vnímá Zelenou dohodu jako důležitou a prospěšnou. Podle více jak poloviny dotázaných Zelená dohoda k hospodářskému růstu nepřispěje. Podle více jak poloviny dotázaných nepřispěje ani k urychlení renovace bytového fondu. Přísnější pravidla výstavby ovlivní ceny nemovitostí u tří čtvrtin dotázaných developerů. Pouze necelá pětina dotázaných čerpala na enviromentální udržitelnost projektů dotaci. Vyplývá to ze Studie developerských společností H1/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

Doosan představuje pět nových kompaktních kolových nakladačů

Po podepsání smlouvy o výhradních dodávkách s nizozemskou společností Tobroco-Giant společnost Doosan potvrdila podrobnosti o nové řadě kompaktních kolových nakladačů sestávající z pěti modelů o hmotnosti 3,5 až 5 tun, které má nyní společnost v nabídce. Nové kompaktní kolové nakladače Doosan, konkrétně modely DL60-7, DL65-7, DL80-7, DL85-7 a DL80TL-7, lze používat na širokou škálu aplikací, včetně stavebnictví, zemědělství, zemních prací, zpracování odpadu/recyklace, pronájmu, stavebnin, terénních úprav, manipulace s materiály, skladování a průmyslu obecně.