fbpx

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.

„Teplárny Brno provedly v roce 2021 rekonstrukci zastaralých parních rozvodů v celém areálu výstaviště. Nahradily je moderními horkovody a využily také dotačního titulu, ze kterého získaly 19 milionů korun. Společnosti Brněnské Veletrhy přinese zásobování horkou vodou odhadované úspory 10 – 15 % spotřeby tepla,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Kromě rozvodů teplárny na výstavišti zmodernizovaly také třináct výměníkových stanic, ty však zůstávají v majetku BVV. Práce v areálu BVV trvaly od května až do prosince loňského roku, a to jak v kolektorech, tak v otevřených výkopech. „Všechno, včetně závěrečného odzkoušení, se podařilo sladit podle odběru tepla jednotlivých výstavních pavilonů a tak, aby chod v areálu nebyl narušen a na výstavišti se mohly uskutečnit plánované akce,“ doplnil ředitel servisu Tepláren Brno Martin Šroubek.

Výše celé investice činí 75 milionů korun. Z toho zhruba dvě třetiny tvoří náklady na výměnu parovodů, které pomohla teplárnám uhradit dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Úspory energie v SZT Ministerstva průmyslu a obchodu.

S přestavbou na moderní horkovody, které minimalizují ztráty tepla při distribuci, na celém území města začaly Teplárny Brno v roce 2010. Jejím cílem je čistě horkovodní rozvodná soustava.  Dosud bylo nahrazeno zhruba 56 kilometrů parovodů. Horká voda bude znamenat menší spotřebu zemního plynu a přinese v konečném výsledku pro teplárny roční úspory v desítkách milionů. Každá z přepojených domácností pak ušetří v ročních nákladech za teplo. Rekonstrukce má rovněž značný ekologický přínos. Každý kilometr nahrazených parovodů znamená roční snížení emisí cca o 336 tun CO2.
 


Diskuze

Doporučujeme

GetFix spustil novou službu, firmám se postará o vozový park

Internetový vyhledávač autoservisů GetFix spustil novou službu zaměřenou na firemní zákazníky, kterým se kompletně postará o servisní správu jejich vozového parku. Systém za firmy zajistí pravidelný servis, výměny oleje, upozorní na konec platnosti STK nebo zařídí přezutí na zimní pneu.

První konference věnovaná marketingu a obchodu v B2B potvrdila zájem o téma mezi profesionály

V Praze se uskutečnila vůbec první B2B konference v České republice, která poukázala na důležitost spolupráce marketingu a obchodu. Vysokou úroveň celodenního programu, výběr řečníků a témat ocenilo více než 200 návštěvníků z řad specialistů, což potvrdilo, že zde konference s tímto zaměřením scházela.