fbpx

Nepředvídatelný růst cen energií zvyšuje v tuzemsku zájem o alternativní zdroje energií. Nejvyšší zájem bude podle odborníků o tepelná čerpadla a fotovoltaické panely na střechy. Růst cen energií u nich o třetinu zkrátil dobu návratnosti investice, která je nyní mezi 4–5 lety. Do budoucna navíc alternativní zdroje energií poslouží jako pojistka pro případ dalších změn. 

Největší vzestup cen energií z loňského podzimu mají Češi sice za sebou, návrat k předchozím cenám je ovšem v nedohlednu. Ceny měly začít klesat už loni, ale nestalo se tak. Poté na začátku letošního roku, ale stále se tak neděje. Těžko proto předpokládat, jak se budou vyvíjet. „Situace je téměř nepředvídatelná. Trh je labilní a panuje na něm velká nejistota,“ říká odborník na energetiku Michal Macenauer z EGÚ Brno. Jeho slova potvrzuje také analýza vývoje ekonomiky ČR od Ministerstva průmyslu a obchodu, která ukazuje, že budoucí vývoj nejen české ekonomiky je nejistý.

Obavy z cen energií a zvýšení nákladů lze alespoň částečně řešit různými způsoby. Podle ředitelky Českého plynárenského svazu Lenky Kováčové by lidé neměli spoléhat na pokles cen energií. „Měli by hledat nejrůznější možnosti úspor energie. Je totiž dobré připomenout, že se odběratelé na cenové úrovně z minulých let patrně nevrátí,“ předpokládá Kováčová.

Pomohou alternativní zdroje energií

Variant se nabízí hned několik. Ať už se jedná o solární panely na střeše, domácí tepelná čerpadla, či například omezení topení přes noc. Na solární panely a tepelná čerpadla mohou Čechům, jak již dříve uvedl Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, dotace pokrýt až polovinu vstupních nákladů. Reálně tak mohou získat až 350 tisíc korun. Nejvýhodnější je využití fotovoltaických panelů s tepelnými čerpadly dohromady.

Paradoxně, čím vyšší je tepelný komfort, tím kratší je doba návratnosti, neboť se více projeví úspornost tepelného čerpadla. Tepelná energie z přírodních zdrojů je totiž zcela zdarma. Díky tomu se návratnost při nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem s využitím dotací pohybuje už mezi 4–5 lety,“ vysvětluje technický specialista výrobce tepelných čerpadel Regulus Pavel Hrdlička. Jediným nákladem tak zůstává energie na pohon čerpadla, který je ovšem mnohonásobně nižší. „Za 100 % tepelné energie na vytápění člověk zaplatí přibližně jen 30 % nákladů na elektrickou energii,“ doplňuje Hrdlička.

Lidé se mohou díky panelům a čerpadlům pojistit i pro případ dalších nečekaných změn cen energií. Podle odborníka na energetiku a minoritního akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra se totiž k předchozím cenám nejspíš nevrátíme. „Teprve za rok či dva se znovu všichni sejdeme na podobných cenách. Nepochybné ale je, že ta budoucí běžná cenová hladina energií bude o dost vyšší než ta, na kterou jsme byli ještě z nedávných let zvyklí,“ varuje Šnobr.

Zdražují jak energie, tak materiál a služby

Nerostou jen ceny energií, ale také materiálů a stavebních prací. Přispěla k tomu situace z loňského podzimu. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině loňského roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,” popisuje vývoj výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Diskuze

Doporučujeme

Představení nových špičkových strojů a digitálních technologií

Doosan představí sortiment nových špičkových a technicky vyspělých strojů a digitálních technologií na firemním stánku č. FM.711/1 v centru sekce stavebních a těžebních strojů Open-Air Area Middle na veletrhu Bauma 2022. Expozici Doosan bude dominovat sekce Inovačního centra a pod tématem „Powered by Innovation“ představí nejnovější výsledky vývoje špičkových systémů jako jsou Concept-X, Xitecloud a DoosanCONNECT. Nebudou chybět další unikátními produkty, jako je celosvětově první „transparentní lžíce“ nebo nový model DX225LC-7X, první „chytré“ pásové rypadlo společnosti Doosan. 

Hodnota veřejných zakázek meziročně poklesla o 22,9 %

V lednu až dubnu 2022 byly oznámeny zakázky celkem v hodnotě 36,1 mld. Kč, z toho bylo později zadáno 3,1 mld. Kč (tedy 9 % z oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla 2,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla o cca 6 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 1,2 mld. Kč (tedy cca 3 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 31,8 mld. Kč (tedy 88 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o. za podpory generálního partnera našich výzkumů společnosti Wienerberger s.r.o.