fbpx

Obě země patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků českých společností. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní dada ve 120 zemích světa. 

Ruští a ukrajinští podnikatelé v České republice vlastní celkem 24 518 firem. „Aktivnější na našem trhu jsou Ukrajinci, kteří ovládají 12 581 společností s objemem základního jmění 2,4 miliardy korun. Podnikatelé z Ruska kontrolují 11 937 společností se základní jměním 8,1 miliard korun,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Slováci, druhá příčka patří Ukrajincům a třetí Rusům.

Podle podrobnějších dat Dun & Bradstreet podnikatelé z Ruska a Ukrajiny nejčastěji ovládají společnosti s ročními tržbami nepřevyšujícími jeden milion korun. V případě firem s ruskými majiteli se jedná o 92 % firem, s ukrajinskými 84 %.

Rozdíly mezi ruskými a ukrajinskými firmami jsou patrnější v oblasti regionální působnosti a oborů činnosti. Přes 70 % firem s ruskými vlastníky má registrované sídlo v Praze, s 10 % následuje Karlovarský kraj, Středočeský (6 %) a Ústecký (5 %) kraj. Tři čtvrtiny společností s ukrajinskými vlastníky mají pražskou adresu, 6 % působí v Jihomoravském a 4 % ve Středočeském kraji.

Nejvíc ruských a ukrajinských podnikatelů v ČR působí ve shodných oborech činnosti – velkoobchod a maloobchod (36 % ruských a 23 ukrajinských) a činnosti v oblasti nemovitostí (34 % ruských a 21 % ukrajinských). V případě firem s ruským kapitálem dalším nejoblíbenější segmentem podnikání jsou služby (11 % firem), zpracovatelský průmysl (5 %) a stavebnictví (3 %), zatímco u ukrajinských firem je třetím nejčastějším oborem je stavebnictví (16 %) před službami (14 %) a zpracovatelským průmyslem (7 %).

O Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.

dnb.com/cz

Diskuze

Doporučujeme

Představení nových špičkových strojů a digitálních technologií

Doosan představí sortiment nových špičkových a technicky vyspělých strojů a digitálních technologií na firemním stánku č. FM.711/1 v centru sekce stavebních a těžebních strojů Open-Air Area Middle na veletrhu Bauma 2022. Expozici Doosan bude dominovat sekce Inovačního centra a pod tématem „Powered by Innovation“ představí nejnovější výsledky vývoje špičkových systémů jako jsou Concept-X, Xitecloud a DoosanCONNECT. Nebudou chybět další unikátními produkty, jako je celosvětově první „transparentní lžíce“ nebo nový model DX225LC-7X, první „chytré“ pásové rypadlo společnosti Doosan. 

Hodnota veřejných zakázek meziročně poklesla o 22,9 %

V lednu až dubnu 2022 byly oznámeny zakázky celkem v hodnotě 36,1 mld. Kč, z toho bylo později zadáno 3,1 mld. Kč (tedy 9 % z oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla 2,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla o cca 6 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 1,2 mld. Kč (tedy cca 3 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 31,8 mld. Kč (tedy 88 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o. za podpory generálního partnera našich výzkumů společnosti Wienerberger s.r.o.