fbpx

V dnešní době se průmyslové firmy stále potýkají se špatnou dostupností elektronických komponent potřebných pro tvorbu ovladačů strojů. Řada dodavatelů průmyslové elektroniky není schopna včas vyhovět potřebám trhu a nezávislost na jednom dodavateli se stává otázkou růstu či útlumu firmy.

Novinkou, která může firmám v tomto směru pomoci, je plně otevřená softwarová platforma KINGSTAR. Ta poskytuje možnost volby potřebného hardwaru z široké palety různých výrobců, což výrazně eliminuje jeho nedostupnost a snižuje cenu. S úspěchem ji využívají například firmy v Německu, Americe nebo na Tchaj-wanu.

Premiéra v půli června v Praze

Nová platforma na českém trhu se odborné veřejnosti představí 14. června na konferenci „Budoucnost v řízení modulárních strojů – otevřená softwarová platforma KINGSTAR s využitím IIoT a úsporou nákladů až 50 %“. Bude mít premiéru v místě, které svým významem koresponduje s technologickým průlomem ve vytváření flexibilních řídicích jednotek strojů, kdy je tvorba ovladačů čistě softwarovým řešením, které běží ve standardním počítači IPC od různých výrobců. Uskuteční se v přednáškovém sále Národního technického muzea v Praze, kde je vedle expozic významných exponátů k dispozici snadné parkování – v centru Prahy na Letné.

Konference je určena jak pro výrobce, tak i pro uživatele strojů, dále pro technické ředitele výrobních podniků, kteří řeší vysokou variabilitu a ekonomii výroby, i pro vývojáře a konstruktéry, kteří se zabývají problematikou tvorby flexibilních ovladačů pro modulární stroje. Platforma KINGSTAR pokrývá problematiku v oblastech robotiky, výroby, testovacích, kontrolních, balicích a dalších strojů.


 

 

Klíčové vlastnosti

KINGSTAR se skládá z pěti komponent:

  • komunikační sběrnice EtherCAT®
  • knihovny řízení pohybu
  • soft PLC
  • strojového vidění GigE Vision®
  • podpory IoT
Řízení a ovládání v reálném čase s použitím IPC

Prvním důležitým aspektem je hardwarová platforma a operační systém, na kterých KINGSTAR běží. Jde o standardní počítač v průmyslovém provedení se 64bitovým operačním systémem MS Windows a doplňkem RTX64 pro práci v reálném čase. To je základní součástí platformy KINGSTAR, která transformuje Windows na operační systém pracující v reálném čase.

Automaticky konfigurovaný EtherCAT

KINGSTAR používá komunikační sběrnici, zásobník stylu plug and play EtherCAT®. Pro větší flexibilitu aplikací se využívají výhody plynoucí z funkcí skenování sběrnice EtherCAT®. To umožňuje provádět automatickou konfiguraci i spuštění stejné aplikace s různými hardwarovými konfiguracemi způsobem plug and play. Je tak zajištěna volba z řady značek hardwaru servopohonů a I/O, kdy mohou uživatelé přidávat nový hardware na bázi EtherCAT bez aktualizace KINGSTAR. Vrstva průmyslové sběrnice navíc poskytuje přímý přístup k proměnným, jako by byly lokální, a zcela skrývá sběrnici před aplikacemi.

Řízení pohybu

Nezbytnou součástí je komponenta pro řízení pohybu KINGSTAR Motion. Vyhovuje standardním specifikacím PLCopen Motion Control pro point to point, synchronizované, skupinové pohyby, míchání a kinematiku. Aplikace mohou používat rozsah až 20 os s dobou cyklu 125 µs nebo 60 os s dobou cyklu 500 µs. Každá osa může mít jinou značku hardwaru a vlastní režim ovládání. Algoritmy pohybu umožňují provádět modifikace profilu pohybu, i když se osa již pohybuje. Synchronizace podporuje koordinaci pro elektronické vačkové převody a skupinové pohyby s lineárními, kruhovými a šroubovicovými pohyby. Jde o velmi flexibilní řešení, protože hlavní osa CAM nebo ozubeného kola může mít více podřízených a sama může být virtuální osou nebo dokonce být podřízenou jiné osy.

Soft PLC

Pro širokou řadu uživatelů je k dispozici plně vybavené a integrované softwarové PLC, které odpovídá standardu IEC 61131. Vývojové prostředí PLC KINGSTAR LogicLab podporuje zápis programu jako žebříček, IL, funkční bloky, jazyky ST a SFC. Programy PLC lze vzdáleně stahovat a monitorovat jako u jiných PLC. Doplňkové komponenty pro řízení pohybu a strojové vidění mohou být dále rozvíjeny, doplňovány a spravovány v C++ a přístup k nim je možný z programu v soft PLC.
KINGSTAR Autokonfigurace

Strojové vidění

Pro strojové vidění používá KINGSTAR balíček GigE Vision®, který podporuje celou řadu kamerových rozhraní a pracuje v reálném čase. Jde o komplexní sbírku softwarových nástrojů pro vývoj aplikací analýzy obrazu a poskytování zpětné vazby od strojového vidění pro kybermechanické systémy.

Šetří čas i peníze

Platforma na bázi Windows a IPC je dobrou volbou i pro cloudové připojení. EtherCAT umožňuje rychlou implementaci a usnadňuje spolupráci mezi vývojovými týmy a týmy pro uvádění do provozu. Z hlediska vývojových jazyků je KINGSTAR otevřený a podporuje smíšený vývoj, například UI vyvinutý s Qt, určitý specifický algoritmus řízení pohybu v reálném čase s C/C++ a zbytek aplikace vyvinuté v jednom z jazyků dle normativu IEC 61131-C. Architektura platformy KINGSTAR byla navržena tak, aby ji bylo možné vylepšovat pomocí pluginů pro strojové vidění, CNC nebo doplněním dalších funkcí.

Vstup pro odbornou veřejnost zdarma

Komplexní informace i s ukázkami aplikace pro řízení pohybů poskytne odborná konference. Registrace je již spuštěna na webu společnosti dataPartner. O klíčových tématech, včetně ukázky běhu a programování KINGSTAR na mechatronickém modelu, budou hovořit experti ze společnosti IntervalZero. Vstup je pro odbornou veřejnost zdarma, po konferenci mohou účastníci zdarma navštívit expozice Národního technického muzea.

Architektura KINGSTAR

 


Diskuze

Doporučujeme

GetFix spustil novou službu, firmám se postará o vozový park

Internetový vyhledávač autoservisů GetFix spustil novou službu zaměřenou na firemní zákazníky, kterým se kompletně postará o servisní správu jejich vozového parku. Systém za firmy zajistí pravidelný servis, výměny oleje, upozorní na konec platnosti STK nebo zařídí přezutí na zimní pneu.

První konference věnovaná marketingu a obchodu v B2B potvrdila zájem o téma mezi profesionály

V Praze se uskutečnila vůbec první B2B konference v České republice, která poukázala na důležitost spolupráce marketingu a obchodu. Vysokou úroveň celodenního programu, výběr řečníků a témat ocenilo více než 200 návštěvníků z řad specialistů, což potvrdilo, že zde konference s tímto zaměřením scházela.