fbpx
foto: Konecranes and Demag

Novou vodní přečerpávací elektrárnu přímo v jeskyni ve Vysokých Taurách bude obsluhovat jeřáb Konecranes ze Slaného. Cesta do výšky přes 2 000 metrů nad mořem a složitá montáž jeřábu zabrala tři dny.

Jeřáb vyrobili lidé ve společnosti Konecranes and Demag ve Slaném. Přestože podobných zařízení vzniká v závodě ročně přes 1 300, tento jeřáb je v něčem unikátní: bude pracovat hluboko v jeskyni vysoko v horách. Sloužit bude pro montáž a údržbu nové vodní elektrárny Tauernmoos ve Stubachtalu ve Vysokých Taurách. 

Složitá cesta, pečlivé plánování

Dodávka jeřábu o hmotnosti 50,5 tuny a délce 18 metrů trvala celé tři dny. Jeřáb byl nejdříve v několika dílech dodán do Uttendorfu, odkud vyjel po klikaté silnici přímo do hory pomocí samohybného vozidla s řiditelnými nápravami. Podobně jako cesta byla komplikovaná také montáž jeřábu hluboko v jeskyni. V podzemí není mnoho místa pro lidi a stroje, natožpak pro takové obrovské systémy. Jeřáb se proto nejdříve musel ve třech dílech vyzvednout na jeřábovou dráhu pomocí teleskopického jeřábu a tam byl pak připojen.

Zatěžkávací zkouška

Zatěžkávací zkouškou projde jeřáb příští rok při zvedání prvních částí turbíny a mnohatunových komponent generátoru. Až bude přečerpávací elektrárna Tauernmoos od podzimu 2025 v provozu, bude jeřáb sloužit především právě k údržbě turbín a generátorů. Jeřáb dokáže zvednout břemena o hmotnosti až 160 tun a je namontovaný na pojezdech, takže je připraven k použití téměř po celé délce jeskyně. 

Projekt století

Jeřáb bude pomáhat vyrábět vodním elektrárnám 100% zelenou energii. Nová přečerpávací elektrárna Tauernmoos propojí jezera Tauernmoossee a o 220 m výše položené Weißsee. Tento výškový rozdíl lze využít v době vysoké poptávky po elektřině. Celková investice se pohybuje kolem 360 milionů eur, kterou financuje rakouská skupina ÖBB.

Reportáž z cesty jeřábu do jeskyně:

https://www.youtube.com/watch?v=nCiyFq0EtSc

Diskuze

Doporučujeme

TOMATEX řídí své podnikové procesy s ERP QAD

foto: TOMATEX Otrokovice a.s.

Firma TOMATEX Otrokovice a.s., člen skupiny CIDEM Holding, výrobce interiérových dílů pro automobilový průmysl a zpracovatel textilních materiálů a usní se rozhodl pro implementaci ERP QAD. Smlouvu o implementaci podepsal TOMATEX na jaře se společností Minerva ČR.

Nový sklad na Pardubicku za půl miliardy korun je řízený pomocí indukce

foto: MD logistika

Společnost MD logistika uvádí do provozu svůj největší sklad pro suché zboží. Hala pro 40 tisíc paletových míst využívá pro naskladňování techniku řízenou pomocí indukce. Vybudování skladu představuje pro firmu investici blížící se půl miliardě korun. Téměř tři čtvrtiny plochy bude využívat společnost JUSDA Europe pro spotřební elektroniku a součástky do automobilového průmyslu. Sklad vybudovala pardubická stavební firma MARHOLD během jednoho roku.