fbpx

Společnost Daikin Industries Czech Republic s.r.o. od roku 2004 vyrábí ve svém plzeňském závodě špičkové klimatizační jednotky. Významnou úlohu v úspěšném tažení Daikinu hraje jeho vývojové centrum, které si za dobu své existence připsalo řadu úspěchů. „Vývojové centrum tvoří primárně rezidenční jednotky pro region EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika), některé z těchto jednotek však dosáhly takového úspěchu, že se prodávají po celém světě," říká Tomáš Matoušek, náborový specialista, v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

Pro letošní rok jste si připravili několik novinek. Můžete nám, prosím, některé představit?

V letošním roce jsme na trhu představili např. jednotku BMC. Tato nová stropní klimatizační jednotka má větší klapky pro rovnoměrné komfortní proudění vzduchu a může být osazena různými inteligentními senzory. Vzduch z moderního panelu proudí všemi směry, a nevytváří tak pod sebou nepříjemný vzduchový proud odlišné teploty. Viditelná část panelu je nabízena v osmi variantách, aby si zákazník mohl vybrat takovou, která se mu nejlépe hodí do jeho interiéru.

Produkty Daikin představují naprostou špičku na trhu. V čem spočívá vaše největší konkurenční výhoda?

Naše největší konkurenční výhoda spočívá ve spolehlivosti produktů, vysoké účinnosti produktů a také estetické stránce našich jednotek.

Chloubou společnosti Daikin je vývojové centrum v Plzni, které se může pyšnit řadou úspěchů.

Mezi úspěchy našeho vývojového centra patří mnoho modelů, které se osvědčily na mezinárodním poli. Jedná se například o kazetovou klimatizační jednotkou BMC pro komerční prostory, jejíž vývoj zabral celých 11 měsíců, samočisticí mechanismus pro podhledové jednotky instalované převážně do ubytovacích zařízení nebo o velmi tichou klimatizaci Stylish, která je nejmenší klimatizační jednotkou ve své třídě. Vývojové centrum tvoří primárně rezidenční jednotky pro region EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika), některé z těchto jednotek však dosáhly takového úspěchu, že se prodávají po celém světě. Jedná se například o držitelku mnoha cen za design, klimatizační jednotku Emura, která disponuje nejen vestavěnou inteligencí šetřící energii, ale i snímačem pohybu ve dvou směrech a on-line ovladačem.

Do jakých oblastí a jaký objem prostředků jste v tomto roce investovali?

Celkové naše letošní investice do výrobní části závodu (do oblasti automatizace a robotizace) a do vývojového centra činí 355 milionů korun.

Jako první výrobce tepelných čerpadel a klimatizací uvedla společnost Daikin na trh ekologické chladivo R32. V čem spočívají hlavní výhody tohoto chladiva?

Daikin se zavázal snižovat dopad člověka na životní prostředí a tímto projektem chce toto odhodlání podpořit. Chladivo R32 se vyznačuje lepšími termodynamickými vlastnostmi, díky kterým dosahuje celý klimatizační systém vyšších účinností, nižších hladin hluku a snižují se provozní náklady pro zákazníka. Se zavedením nového chladiva R32 v takto velkém sortimentu se tedy výrazně snižuje dopad na životní prostředí. Toho je docíleno třetinovou hodnotou GWP oproti R410A a zároveň se chladivo lépe recykluje, protože se jedná o jednosložkovou látku (R410A je směs R32 a R125 v poměru 50/50).

Diskuze

Doporučujeme

Komunisté navrhují solární daň - Solární asociace nesouhlasí a žádá předsedu vlády o jednání

Čtvrtek - 9. července 2020 - KSČM dnes představila pět podmínek, za kterých je ochotna nadále tolerovat vládu Andreje Babiše. Jednou z nich je také solární daň. Solární asociace připomíná, že solární odvod byl zaveden již v roce 2010 a znovu také v roce 2013 a to s vysvětlením, že jde o finální opatření, které má odčerpat údajnou překompenzaci podpory.

Jádro a beton opravdu nejsou chytré investice, které nás posunou dále

V posledním debatním pořadu Otázky Václava Moravce II (OVM), který televizní stanice ČT24 odvysílala letos 5. července, hovořil člen rozpočtového výboru, místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a podnikatel Pavel Juříček (ANO) mj. o tom, že již v březnu očekával schodek rozpočtu vyšší než 200 miliard korun vzhledem k odhadům propadu HDP.