fbpx
3D TiskGE Aviation dokončila letové zkoušky úplně prvního systému elektronického řízení motoru a vrtule (EEPC) se schopností automatického startu u motoru řady H, který pohání letoun KingAir C90 vyvinutý společností Nextant Aerospace. Systém EEPC je navržen tak, aby výrazně snížil pracovní zátěž pilota -  motor i nastavení vrtule se ovládá jedinou pákou. To automaticky zabraňuje přehřátí a přetočení volné turbíny, což vede k delší životnosti motoru a snazší údržbě


Testování systému EEPC od GE bylo úspěšně dokončeno. Prokázalo, že systém je v ustáleném stavu. GE očekává, že získá certifikaci systému EEPC od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) v následujících měsících. První motor GE řady H se objeví v provozu v letounu Nextant G90XT do konce roku 2016. Druhá certifikace systému EEPC od GE bude v letounu Thrush 510G v roce 2017, který bude poháněn motorem GE H80. Společnosti GE Aviation a Thrush Aircraft, Inc. představily v prosinci 2015 své plány na vývoj nové verze práškovacího letounu Thrush 510G s motorem H85 s EEPC, který se objeví v provozu v roce 2018.

Kromě toho společnosti Blackshape a GE Aviation oznámily své plány na vývoj zcela nového vysoce výkonného letounu poháněného motorem řady H se systémem EEPC.

„Operátoři už řadu let vyžadují turbovrtulový motor se systémem EEPC, takže GE je nadšena, že je první, kdo tuto převratnou inovaci na trh přináší v podobě motoru řady H," řekl Norman Baker, prezident a generální ředitel společnosti GE Aviation Czech, která motory řady H vyrábí. „Těšíme se na dodávky těchto snadno ovladatelných turbovrtulových motorů, které splňují měnící se potřeby našich zákazníků. S radostí oznamujeme společnost Blackshape jako našeho třetího zákazníka u systému EEPC a těšíme se na blížící se vstup systému EEPC na trh."

Řada H turbovrtulových motorů GE byla navržena za použití aerodynamických technik 3D a vyspělých materiálů vyvinutých společností GE. Výsledkem je výkonný, úsporný a odolný letecký motor, u něhož není nutné provádět opakované inspekce palivových trysek a horkých částí. Motor má řadu využití u zemědělských, obchodních i komerčních letadel. GE nabízí turbovrtulový motor řady H se zvýšeným intervalem mezi generálními opravami (TBO) na 4 000 hodin. GE rovněž nabízí program pro rozšíření intervalu TBO i na motory, které jsou již v provozu.O společnosti GE Aviation
Společnost GE Aviation, divize společnosti GE (NYSE: GE), je největším výrobcem proudových a turbovrtulových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a všeobecné letectví. Podporu pro své produkty společnost GE Aviation zajišťuje prostřednictvím celosvětové sítě služeb. V Praze Letňanech sídlí divize turbovrtulových motorů, GE Aviation Turboprops, která je největším centrem výroby a vývoje turbovrtulových motorů v České Republice.


O společnosti Blackshape
Společnost Blackshape je součástí průmyslového holdingu Angelo Investments a zabývá se širokou škálou činností od předběžného designu až po výrobu letounů z uhlíkových vláken. Společnost disponuje značnými zkušenostmi v oblasti analýzy tlaku, systémové integrace, kvalifikace a certifikace.

O společnosti Thrush Aircraft
Společnost Thrush Aircraft sídlí v Albany ve státě Georgia a vyrábí širokou škálu letounů, které se používají v zemědělství, lesnictví nebo v boji proti požárům po celém světě. Společnost Thrush se těší vynikající reputaci jako výrobce těch nejodolnějších a zároveň nejlépe létajících letounů, a to jak z pohledu pilota, tak provozovatele. Všechny modely Thrush nabízejí skvělou vizibilitu, lehké ovládání a vysoký stupeň manévrovatelnosti i rychlosti. Zároveň nabízejí vysokou úspornost a nízké náklady na provoz. V současné době je v provozu přes 2 200 letounů Thrush v osmdesáti zemích světa.


Zdroj: GE Aviation

Diskuze

Doporučujeme

Nová generace podkopů pro nakladače Bobcat

Bobcat uvádí na trh novou generaci podkopů pro své smykem řízené kolové a pásové nakladače. S novým příslušenstvím lze nakladač Bobcat přeměnit na výkonné rypadlo. Univerzální možnosti využití nakladače tak zvyšují zákazníkům návratnost jejich investice.

Přímá letecká linka z Tchaj-wanu zrychlí dodávky produktů HIWIN na český trh

V rámci proběhlé návštěvy senátní delegace České republiky na Tchaj-wanu byla mimo jiné dojednána podpora přímé nákladní i dopravní letecké linky mezi Tchaj-wanem a Českou republikou