fbpx

Otevření lakovny byla pro opavskou společnost ISOTRA a.s., předního evropského výrobce stínící techniky, trefa do černého. Mimo jiné umožnila snížit skladové zásoby a přinesla možnost nabízet zákazníkům širší sortiment. V rozhovoru pro Reportáže z průmyslu to tvrdí člen představenstva společnosti Erich Stavař. Podobně jako jiným firmám, se ani ISOTŘE nevyhnula koronavirová krize, podle Stavaře to ale má i pozitivní aspekty. Společnost také posiluje svou pozici na německém trhu. Do jakých krajin exportuje? Jaké zajímavé produkty a novinky má ve svém portfoliu a jaké jsou její další plány?

Před více než rokem jste ve vaší společnosti uvedli do provozu automatizovanou lakovnu, která je nejmodernějším zařízením svého druhu v oboru stínicí techniky v Evropě. Jak se vám za tuto dobu lakovna odsvědčila? Posílilo se i díky ní vaše postavení na evropském trhu?

Potvrzuje se nám, že investice do nové lakovny byl krok správným směrem, který významně zvýšil naši konkurenceschopnost. Výrobní kapacita nové lakovny je přibližně pětinásobně vyšší než kapacita původní lakovny. A to stále pracujeme na dalším zvyšování kapacity nové lakovny. Díky těmto možnostem dosahujeme konkurenční výhody z hlediska výrobní lhůty pro klíčové výrobkové komodity, jako jsou venkovní žaluzie, bioklimatické pergoly a další.

Dochází také ke snižování skladových zásob tím, že nakupujeme vybrané hliníkové výrobky pouze v surovém stavu a lakování dle požadavků zákazníků realizujeme v naší lakovně. Odpadá tak celý sortiment barevných hliníkových profilů a komponentů, který nemusíme držet na skladě. A navíc můžeme zákazníkům nabízet nesrovnatelně širší sortiment barevných provedení. Nyní intenzivně pracujeme na získání certifikátu Qualicoat, což je mezinárodně uznávaná značka kvality organizace, jejímž cílem je udržení a zlepšení kvality povrchové úpravy hliníku.

Jak vaši společnost ovlivnila epidemie koronaviru z hlediska objemu zakázek?

Rok 2020 se pro nás začal zpočátku vyvíjet velmi slibně. V prvních dvou měsících jsme překročili plán stanovený pro rok 2020. Pak nás však přibrzdila koronavirová krize, stejně jako téměř celou ekonomiku. Nicméně musím říci, že jsme i přesto nepřestali vyrábět a dodávat výrobky našim zákazníkům, přestože se musíme potýkat se zpožděnými dodávkami materiálu od našich zahraničních dodavatelů. I přes přibližně 20procentní pokles v odvětví stínicí techniky se nám stále daří udržet tržby nad úrovní srovnatelného období loňského roku. Kromě negativních dopadů má však koronavirová krize i určité pozitivní aspekty. Ukázala nám, kde máme opravdové rezervy. A nyní můžeme intenzivně pracovat na zefektivnění vnitrofiremních procesů.

Ve vaší společnosti neustále inovujete jak finální výrobky, tak i komponenty a výrobní technologie. Co jste inovovali v poslední době a jaké novinky se objevili ve vašem portfoliu?

Z novinek, které naplno realizujeme v letošním roce, je to zejména bioklimatická pergola ARTOSI s inovativním a čistým designem z vývojového oddělení naší společnosti. S možností sekčního naklápění lamel a způsobu ovládání splňuje nejpřísnější nároky na uživatelský komfort. Do pergoly lze integrovat další prvky stínicí techniky např. screenové rolety nebo exteriérové žaluzie. LED osvětlení je samozřejmostí. V současnosti naše vývojové oddělení pracuje na doplnění výrobního programu ARTOSI o zahradní nábytek v designu pergoly ARTOSI. Stínicí technika již v dnešní době není pouze funkčním doplňkem interiéru či exteriéru, stala se i designovou součástí téměř všech staveb – od rodinných a bytových domů až po výrobní haly či administrativní centra. Její úlohou není pouhá regulace světla, ale vnáší do interiéru pocit soukromí, bezpeční a komfortu. Exteriérová stínicí technika má navíc výrazný termoregulační efekt a má velký vliv na tepelnou bilanci budov. Venkovní žaluzie TITAN a venkovní hliníkové rolety jsou také významným bezpečnostním prvkem budov.

Jaké jsou v současnosti největší trendy v oblasti stínící techniky?

V současné době jednoznačně dominuje exteriérová stínicí technika, to znamená venkovní žaluzie, screenové a venkovní rolety. Jedná se o nejefektivnější systémy stínění zejména z pohledu světelného komfortu a tepelné bilance budov, což je do budoucna klíčové, vzhledem k blížící se platnosti nových norem o energetické náročnosti budov. Velice atraktivní jsou bioklimatické pergoly, o kterých jsem hovořil před chvílí, tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují svým majitelům trávit mnohem více času venku. Co se týče interiérového stínění, převládá zde důraz na designové ladění stínicích prvků, a to jak žaluzií, rolet, plisse i japonských stěn s koncepcí celého interiéru.

Vaším dominantním trhem je Česká republika, výrobky a technologie ale vyvážíte do celého světa. Jaké jsou vaše nejbližší plány v oblasti exportních aktivit?

Naši proexportní politiku bychom chtěli stále posilovat a rozvíjet. V současné době své zboží exportujeme do 46 zemí světa. Největší objem zahraničního obchodu míří již tradičně do Rakouska, Francie, Švýcarka, Německa a na Slovensko. Své odběratele však máme také v Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii, Izraeli, ve Spojených Arabských Emirátech či v Libanonu nebo Ghaně. Podíl exportních tržeb roku 2019 na celkových tržbách ISOTRY byl 47 procent a tento podíl bychom chtěli zvýšit nad 50 procent. V loňském roce jsme založili obchodní firmu ISOTRA JALOUSIEN GmbH v Německu. Německo je největší trh se stínicí technikou v Evropě a přímou účastí bychom chtěli významně posílit naši pozici na tomto atraktivním, náročném a velmi významném trhu.

Budete se v dohledné době zaměřovat i na nové investice v rámci vašeho výrobního závodu?

Co se týče výrobních investic, připravujeme projekty k rozšíření výrobních kapacit pro bioklimatické pergoly a screenové rolety. Naší dlouhodobější vizí je udržet a rozvíjet pozici technologického lídra v oblasti výroby stínicí techniky a výrobních technologií pro výrobky stínicí techniky. Toto lze zajistit pouze využitím poznatků Průmyslu 4.0 a realizací robotizace a automatizace výrobního procesu.

 

Diskuze

Doporučujeme

Jak rok 2020 změnil vnímání bezpečnosti a jaké jsou trendy tohoto oboru? To prozradí veletrh FOR ARCH

Praha, 3. srpna 2020 – Letos pojem bezpečnost změnil svůj význam. Změnily ho epidemie, karanténa, home office, kybernetické útoky. S tím související opatření spolu se stále vysokým procentem krádeží dávají smysl tématu bezpečnost na stavebním veletrhu FOR ARCH, který se bude konat v PVA EXPO PRAHA od 22. do 26. září. Tradiční rozšíření o požární bezpečnost, související osvětlení, chytré instalace i výstavu FOR CITY zaměřenou na inovace pro města, obce a regiony tvoří zajímavou synergii. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Generálním partnerem veletrhu FOR ARCH je Skupina ČEZ.

Technologie Siemens pomáhají s tepelnou ochranou největšího slunečního dalekohledu na světě

Největší sluneční dalekohled na světě nazvaný Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) je vysoký 41,5 m a nachází se na havajském ostrově Maui. Umožňuje získávat doposud nejdetailnější záběry Slunce a vědci díky němu mohou pozorovat sluneční povrch přesněji než dříve. Velkou výzvu při vývoji dalekohledu DKIST představovala konstrukce speciálního systému na minimalizaci sluneční energie, kterou dalekohled při pozorování slunce absorbuje. Společnost Aavid Thermacore, která pro teleskop dodala tepelné technologie využila softwarového řešení Siemens, které dokáže snížit tepelnou energii z 2,5 MW/m2 na pouhých 300 W. Navíc dokáže zajistit, aby vyzařované teplo nesnižovalo kvalitu obrazu dalekohledu, což je pro vědecké účely naprosto zásadní.