fbpx

Díky vlastnímu vývoji a řadě patentovaných řešení udává společnost EFAFLEX – CZ s.r.o. trendy v oblasti rychloběžné vratové techniky. Vrata z výrobního závodu v Olší u Tábora můžeme najít jak u renomovaných světových značek, tak i u zákazníků z řad menších či rodinných firem. „Máme nejrychlejší vrata na světě, která díky své rychlosti šetří zákazníkům náklady na energie,“ říká vedoucí prodeje a servisu Ladislav Kos v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

V předchozích dvou letech se vám po hospodářské stránce velmi dařilo. Podaří se vám na tyto úspěchy navázat i v letošním roce, který bude silně poznamenán koronavirovou pandemií?

V uplynulých letech se nám dařilo zvyšovat obrat firmy pravidelně, poprvé jsme s tržbami překročili hranici jedné miliardy korun již před pěti lety. Loňský rok byl nejúspěšnější v historii firmy, letos se tento výsledek – vzhledem ke známým okolnostem – opakovat nebude. Na novou situaci jsme zareagovali úpravou původních plánů, které reflektují nastalé změny. Co se naopak nemění, je spokojenost zákazníků s technologií rychloběžných vrat a jejich věrnost.

Jakým způsobem zasáhla pandemie covidu-19 do vašeho provozu? Museli jste přistoupit k nějakým rozsáhlejším opatřením, např. k zastavení provozu?

Samozřejmě jsme zavedli všechna doporučená hygienická opatření a časově oddělili výrobní směny, aby se lidé z různých směn nepotkávali v šatnách nebo při jídle. Díky zodpovědnému přístupu všech našich zaměstnanců jsme nemuseli přistoupit k žádným drastickým opatřením, a zákazníci tak dostali svoje vrata v termínech, které požadovali.

V prvním pololetí jste měli dokončit několik významných projektů, konkrétně novou halu pro zámořské balení a nové prostory svařovny. Podařilo se tyto prostory již uvést do provozu?

Ano, tyto projekty jsme dokončili podle plánu. Navíc jsme kromě vámi zmiňovaných investic, které ocení naši zákazníci, dokončili i projekt nové správní budovy. Tam se kromě oddělení prodeje a servisu přestěhovala i naše technologie.

Jaké plány na poli investic máte na druhé pololetí a další rok?

S ohledem na letošní „výjimečný“ rok jsme některé investice rozložili do delšího časového úseku. Konkrétně se jedná jak o investice do strojního vybavení, tak o rekonstrukci další části administrativních budov, která proběhne napřesrok.

Důraz na inovativní řešení je jedním z klíčových faktorů vašeho úspěchu. Jaké procento ročního obratu investujete do výzkumu a vývoje?

Společnost EFAFLEX je nadnárodní koncern s vlastním vývojovým centrem, které sídlí v Lublani ve Slovinsku. Naše testovací centrum je zase umístěno v Německu a kompletní výroba v Čechách. Jako specialisté na rychloběžná průmyslová vrata řešíme pro zákazníky z různých odvětví průmyslu kromě běžných požadavků i různá nestandardní přání a zajímavé výzvy, navíc se snažíme každým rokem přijít s nějakou novinkou či zlepšením stávajících technologií. Částku, kterou firma investuje do vývoje nových produktů, nezveřejňujeme.

Digitalizace je klíčové slovo posledních měsíců, které se dostalo do popředí s propuknutím pandemie covidu-19. Jak jste na tom vy?

Trend automatizace a digitalizace výroby, ale i logistických toků je patrný již delší dobu bez ohledu na covid-19. Je ale pravda, že tato pandemie digitalizaci urychluje. Co se týká naší firmy, EFAFLEX má pro zákazníky s robotickými provozy speciální sérii rychloběžných vrat s označením EFAFLEX MS. Automatizace výroby a zastoupení robotů ve firmách totiž roste nejen pro nedostatek pracovní síly, ale i pro zajištění maximální bezpečnosti na pracovišti a zvyšování produktivity. Vrata EFAFLEX MS slaví úspěch v zahraničí, ale i v České republice. Patříme totiž mezi nejrozvinutější trhy v robotizaci pracovní síly, a to nejen díky silnému automobilovému průmyslu.

Kam směřuje oblast vratové techniky a jak na to reaguje vaše firma?

EFAFLEX segment rychloběžných vrat vytvořil před půlstoletím. Díky vlastnímu vývoji a řadě patentovaných řešení stále roste počet našich spokojených zákazníků a prodaných vrat po celém světě a i po téměř pěti dekádách jsme stále lídrem oboru. Co se týká směřování naší firmy – důraz na kvalitu, bezpečnost i energetické úspory jsme kladli od samého začátku firmy a i to je důvodem našeho úspěchu. Máme nejrychlejší vrata na světě, která díky své rychlosti šetří zákazníkům náklady na energie. Díky preciznímu zpracování a kvalitním materiálům mají naše vrata delší životnost. Pro úspory energií jsme vyvinuli i speciální izolační lamely. Naše vrata jsou spolehlivou součástí mnoha automatizovaných linek nebo celých provozů. A v našem vývojovém centru naši inženýři připravují další novinky, které budou přinášet užitek našim zákazníkům. Budoucnosti se tak opravdu neobáváme, protože ji v našem oboru vlastně spoluvytváříme.

Vývoj kurzu koruny zaznamenal v posledních měsících několik výkyvů. Jste pro zavedení eura, nebo ponechání české koruny?

Zavedení eura má samozřejmě své výhody i nevýhody. Je to ale zejména politické rozhodnutí, které je třeba udělat. Vzhledem k tomu, že se o tomto tématu nevede žádná veřejné diskuze, je zřejmé, že případná změna není na pořadu dne ani v horizontu let.

Jaké jsou vaše plány pro nejbližší období?

Připravit se výrobně i personálně na zvládnutí závěru roku, který je vždy náročnější. I když se to nezdá, se snížením venkovních teplot firmy začínají opět řešit úniky energií – mimo jiné i vrata a jejich rychlost. K tomu většina firem finalizuje svoje investice či uzavírá stavby. A všude tam spolehlivá rychloběžná vrata EFAFLEX pomáhají.

Diskuze

Doporučujeme

Získat parcelu pro developerský projekt trvá v průměru 11 měsíců

Praha 30.9.2020 - Téměř polovina dotázaných developerů má potíže s pořizováním parcel pro výstavbu (48 %). V průměru jim trvá získat vybranou parcelu 11 měsíců. Nejvíce atraktivní jsou dle dotázaných developerů parcely v blízkosti metra, nádraží nebo jiné dopravní cesty v rámci města. Více než třetina oslovených se účastní státních veřejných soutěží o pozemky, stavby či jiné objekty (36 %). Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research.

Babišova Deza: tikající ekologická bomba?!

Společnost DEZA, a.s., zpracovává surový benzol a vysokoteplotní černouhelný dehet, ze kterých vyrábí řadu základních aromatických sloučenin určených pro další chemické zpracování. Některé izolované látky, například naftalen a antracen, dále chemicky modifikuje, čímž získává širokou paletu výrobků. Firma je součástí koncernu Agrofert, který patří do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše. Chemička sídlí ve Valašském Meziříčí. Odpadní vody vypouští do řeky Bečvy. Do té se předminulý víkend dostal prudce jedovatý kyanid a způsobil největší ekologickou katastrofu podobného druhu za posledních deset let, V Bečvě zahynulo třicet tun ryb.