fbpx

Společnost Kautex Textron Bohemia spol. s r.o. ve svém závodě v Kněžmostě již od roku 1992 vyrábí díly pro přední světové automobilky. V současné době se zaměřuje především na dvě hlavní výrobní portfolia, a to palivové nádrže a nádrže SCR (selective catalytic reduction). S prokuristou společnosti Luďkem Hakenem jsme si v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu povídali o dopadech koronavirové pandemie a dalších aktuálních tématech.

Jak byste zhodnotil rok 2020 z hlediska hospodářských výsledků? Co důležitého se ve společnosti Kautex Textron Bohemia v tomto roce událo?

Celý rok 2020 se nesl ve znamení pandemie covidu-19 a firmy byly nuceny přejít na trošku jiný způsob řízení. V daleko větší míře se uplatňovala práce z domova a veškerá komunikace probíhala on-line. Taktéž přímo ve firmě docházelo k jiným výrobním režimům, aby se zaměstnanci co možná nejméně potkávali. V tomto byl celý loňský rok naprosto specifický. Naše firma byla ovšem výraznou ztrátu prodejů celkově schopná kompenzovat díky úsporným opatřením, velké pomoci vývoje kurzu koruny a příspěvku z programu Antivirus.

Očekáváte, že se pokles výroby motorových vozidel může významněji projevit na vašich zakázkách?

Samozřejmě, naše firma je orientována na automotive, což v případě poklesu výroby motorových vozidel znamená přímo úměrný pokles našich prodejů.

Museli jste v důsledku koronavirové pandemie učinit nějaká rozsáhlejší úsporná opatření, např. propouštět zaměstnance?

V důsledku koronavirové pandemie jsme zredukovali položky, které přímo souvisí s výrobním procesem, a taktéž jsme redukovali dodavatelský řetězec. Byly to položky, bez kterých firma dokáže nějakou dobu fungovat bez omezení. Musím říct, že ve vztahu k pandemii jsme byli počet našich zaměstnanců schopní udržet, na druhou stranu jsme ale loňský turbulentní rok využili k optimalizaci našich procesů a naší organizační struktury.

V automobilovém průmyslu hrají důležitou roli inovace, jak je to u vás ve vaší firmě? Jaké procento ročního obratu investujete do výzkumu a vývoje?

V oblasti inovací investuje naše firma každý rok přes deset procent našeho ročního obratu do nových projektů a strojního zařízení. V tomto ohledu jsme schopní a připravení reagovat na vývoj trhu a samozřejmě nabízet našim zákazníkům konkurenceschopné výrobky.

Digitalizace je klíčové slovo posledních měsíců, které posílilo svůj význam propuknutím pandemie covidu-19. Jak jste na tom vy?

Bez digitalizace není v dnešní době schopná fungovat žádná firma, tuto potřebu navíc umocnil loňský rok. Naše firma si z mého pohledu v tomto vede velice dobře a byli jsme dobře připravení i před příchodem pandemie.

Poznamenal vás loňský propad kurzu koruny? Jste pro zavedení eura, nebo ponechání české koruny?

Jak už jsem zmiňoval v úvodu, každý měsíc samozřejmě pozorně sledujeme vývoj kurzu koruny. V loňském roce jsme měli pozitivní kurzové vlivy i díky oslabování kurzu koruny, s přechodem na euro by k těmto měsíčním vlivům nedocházelo.

Diskuze

Doporučujeme

Rodinná firma EMCO vsadila na ERP pro výrobní firmy v cloudu

Na konci roku 2020 podepsala společnost EMCO smlouvu na dodávku ERP řešení QAD  v cloudu. Rodinná firma EMCO byla založena v roce 1990. Produkuje zejména ovesné cereálie jako například mysli, sušenky, ovesné kaše nebo tyčinky, ale v sortimentu najdete i  výrobky zahraničních renomovaných výrobců.  

Bobcat představuje kompletní řadu lehkých hutnicích strojů

Hutnicí aplikace jsou důležitou součástí mnoha odvětví a žádné staveniště se bez zhutňovače půdy a asfaltu neobejde. Proto Bobcat rozšiřuje produktové portfolio o nabídku kompletní řady lehkých hutnicích strojů, vyvinuté ve spolupráci s Ammann Group, značkou známou pro pohodlné ovládnání, produktivitu a kvalitu svých strojů.