fbpx

Společnost Kautex Textron Bohemia spol. s r.o. ve svém závodě v Kněžmostě již od roku 1992 vyrábí díly pro přední světové automobilky. V současné době se zaměřuje především na dvě hlavní výrobní portfolia, a to palivové nádrže a nádrže SCR (selective catalytic reduction). S prokuristou společnosti Luďkem Hakenem jsme si v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu povídali o dopadech koronavirové pandemie a dalších aktuálních tématech.

Jak byste zhodnotil rok 2020 z hlediska hospodářských výsledků? Co důležitého se ve společnosti Kautex Textron Bohemia v tomto roce událo?

Celý rok 2020 se nesl ve znamení pandemie covidu-19 a firmy byly nuceny přejít na trošku jiný způsob řízení. V daleko větší míře se uplatňovala práce z domova a veškerá komunikace probíhala on-line. Taktéž přímo ve firmě docházelo k jiným výrobním režimům, aby se zaměstnanci co možná nejméně potkávali. V tomto byl celý loňský rok naprosto specifický. Naše firma byla ovšem výraznou ztrátu prodejů celkově schopná kompenzovat díky úsporným opatřením, velké pomoci vývoje kurzu koruny a příspěvku z programu Antivirus.

Očekáváte, že se pokles výroby motorových vozidel může významněji projevit na vašich zakázkách?

Samozřejmě, naše firma je orientována na automotive, což v případě poklesu výroby motorových vozidel znamená přímo úměrný pokles našich prodejů.

Museli jste v důsledku koronavirové pandemie učinit nějaká rozsáhlejší úsporná opatření, např. propouštět zaměstnance?

V důsledku koronavirové pandemie jsme zredukovali položky, které přímo souvisí s výrobním procesem, a taktéž jsme redukovali dodavatelský řetězec. Byly to položky, bez kterých firma dokáže nějakou dobu fungovat bez omezení. Musím říct, že ve vztahu k pandemii jsme byli počet našich zaměstnanců schopní udržet, na druhou stranu jsme ale loňský turbulentní rok využili k optimalizaci našich procesů a naší organizační struktury.

V automobilovém průmyslu hrají důležitou roli inovace, jak je to u vás ve vaší firmě? Jaké procento ročního obratu investujete do výzkumu a vývoje?

V oblasti inovací investuje naše firma každý rok přes deset procent našeho ročního obratu do nových projektů a strojního zařízení. V tomto ohledu jsme schopní a připravení reagovat na vývoj trhu a samozřejmě nabízet našim zákazníkům konkurenceschopné výrobky.

Digitalizace je klíčové slovo posledních měsíců, které posílilo svůj význam propuknutím pandemie covidu-19. Jak jste na tom vy?

Bez digitalizace není v dnešní době schopná fungovat žádná firma, tuto potřebu navíc umocnil loňský rok. Naše firma si z mého pohledu v tomto vede velice dobře a byli jsme dobře připravení i před příchodem pandemie.

Poznamenal vás loňský propad kurzu koruny? Jste pro zavedení eura, nebo ponechání české koruny?

Jak už jsem zmiňoval v úvodu, každý měsíc samozřejmě pozorně sledujeme vývoj kurzu koruny. V loňském roce jsme měli pozitivní kurzové vlivy i díky oslabování kurzu koruny, s přechodem na euro by k těmto měsíčním vlivům nedocházelo.

Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.