fbpx

Ryze české stavební společnosti HSF System a.s. se v pandemickém roce 2020 podařilo navázat na hospodářské úspěchy z předchozích let. Za stavební projekty, které společnost v nedávné době realizovala, získala i několik prestižních ocenění. „Loňský rok, co se týče ocenění našich staveb v soutěžích, byl úspěšný i přes vysoký počet konkurentů,“ říká Jan Hasík, ředitel společnosti v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

V loňském roce jste získali řadu ocenění za stavební projekty, ve kterých jste působili v roli generálního dodavatele. Můžete nám některé své aktuální úspěchy přiblížit?

Ocenění jsme vskutku získali vícero a je obtížné vyzdvihnout to nej. Loňský rok, co se týče ocenění našich staveb v soutěžích, byl úspěšný i přes vysoký počet konkurentů. Za zmínku jistě stojí Stavba Moravskoslezského kraje, ze které jsme si odnesli čestné uznání za Přístavbu pavilonu „E“ k Základní škole v Brušperku a také hlavní cenu za stavbu Společenského centra v Sedlčanech. Společenské centrum Sedlčany bylo úspěšné také v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2020. V konkurenci dalších 27 přihlášených staveb jsme získali dvě ceny, a to cenu veřejnosti, v níž jsme zvítězili s náskokem více než 2500 hlasů, a dále cenu za realizaci veřejného prostoru. Tím úspěšnost stavby v této soutěži neskončila, protože byla nominována mezi TOP sedmi stavbami v boji o titul Stavba roku Středočeského kraje 2020, což považujeme za velký úspěch. V neposlední řadě jsme získali hlavní cenu soutěže Stavba roku 2020 a byli jsme oceněni nejen diplomem, ale také křišťálovým razítkem. Zde musíme podotknout, že konkurenční stavby, a nebylo jich zrovna málo, byly opravdu povedené, proto nás toto ocenění velice těší. Ale nejenom stavby občanské vybavenosti získávají ocenění. Zabodovala také „naše“ stavba haly Apex v areálu Semmelrock v Pohořelicích, která získala krásné první místo v kategorii průmyslové a technologické stavby. Získaná ocenění jsou odrazem naší píle a odhodlání napříč celou společností.

Stali jste se hlavním partnerem Stavební fakulty VŠB-TU v Ostravě. Jaké jsou hlavní cíle této spolupráce?

Hlavním cílem spolupráce je podpora vzdělávání a výzkumu, možnost prezentovat studentům naši firmu celkově, ale seznamovat je také s konkrétními postupy a problémy na našich aktuálních stavbách, připravovat je na stavební praxi. Daří se nám takto doplňovat náš tým o absolventy VŠB, kteří by jinak o existenci firmy HSF System pravděpodobně nevěděli. Tito absolventi jsou velkým přínosem nejen pro budoucnost naší firmy.

Své stavby již nějakou dobu projektujete a realizujete metodou BIM. Jaké jsou dosavadní zkušenosti s tímto systémem?

Metodou BIM jsme projektovali celou naši průmyslovou zónu v Ostravě-Porubě a velmi se nám to osvědčilo, možnosti tohoto systému nás opravdu kvalitativně posunuly skokově kupředu. Momentálně zpracováváme projekt skladové haly pro jednoho zákazníka v Olomouci.

Čekají vás ve firmě v tomto roce nějaké větší změny?

Letošní rok bude prvním rokem fungování nového systému řízení výroby, který má za úkol digitalizovat a zefektivnit oběh dokumentů a také hlavně samotnou realizaci staveb. Nově jsme také zřídili a úspěšně budujeme nové stavební středisko v Praze.

Na jak dlouhou dobu dopředu sjednáváte zakázky?

Momentálně máme zakázky nasmlouvány přibližně do konce října, což je velmi dobrý výhled.

Jaké významné zakázky budete v letošním roce realizovat?

Významné zakázky jsou samozřejmě všechny, které realizujeme, žádná stavba nemá nálepku méněcenné. Ale abychom byli trochu konkrétnější, můžeme uvést třeba stavbu skladu pro lékárenský velkoobchod, která je objemově výraznější, co se financí týče (zhruba 500 milionů korun), a kterou realizujeme od poloviny roku 2019. Letos je plánováno dokončení. Dále budeme pokračovat v realizaci stavby tělocvičny pro ZŠ ve městě Hrob, která je umístěna v nepřístupném terénu. Po realizační pauze se zase rozběhnou práce na stavbě skladu pro společnost Démos v Liberci. V realizaci již je  prodejna nábytku Asko v Havířově, výrobní a administrativní hala pro společnost Wendell electronics, areál společnosti DMhermes Trade či dostavba haly Panattoni D5 Hořovice park a mnoho dalších…

V roce 2020 jste dokončili další etapu vašeho developerského projektu v Ostravě. Plánujete v blízké době rozjíždět další vlastní developerské projekty?

Ano, připravujeme tři developerské bytové projekty v Ostravě a tři průmyslové projekty na Slovensku v Žilině, Senci a Prešově.

Potřebovali jste během pandemie pomoc od vaší bankovní instituce? A jak se k tomu vaše banka postavila? Jste spokojeni s jejich přístupem?

Pomoc bank nebo státu jsme nepotřebovali, protože jako firma dlouhodobě úspěšná na stavebním trhu máme dostatečné rezervy na „horší časy“. Nehledě na to, že náš hospodářský rok 2020 byl velmi dobrý, jak z hlediska obratu, tak i hospodářského výsledku, čtvrtý nejúspěšnější v naší téměř dvacetileté historii. Spoléhat na pomoc státu je asi to poslední, co by nás napadlo. Vždycky jsme si museli poradit sami, od státu pouze očekáváme, že nám nebude naši práci komplikovat byrokratickými opatřeními a nefunkčním právním systémem.

 

Diskuze

Doporučujeme

Představení nových špičkových strojů a digitálních technologií

Doosan představí sortiment nových špičkových a technicky vyspělých strojů a digitálních technologií na firemním stánku č. FM.711/1 v centru sekce stavebních a těžebních strojů Open-Air Area Middle na veletrhu Bauma 2022. Expozici Doosan bude dominovat sekce Inovačního centra a pod tématem „Powered by Innovation“ představí nejnovější výsledky vývoje špičkových systémů jako jsou Concept-X, Xitecloud a DoosanCONNECT. Nebudou chybět další unikátními produkty, jako je celosvětově první „transparentní lžíce“ nebo nový model DX225LC-7X, první „chytré“ pásové rypadlo společnosti Doosan. 

Hodnota veřejných zakázek meziročně poklesla o 22,9 %

V lednu až dubnu 2022 byly oznámeny zakázky celkem v hodnotě 36,1 mld. Kč, z toho bylo později zadáno 3,1 mld. Kč (tedy 9 % z oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla 2,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla o cca 6 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 1,2 mld. Kč (tedy cca 3 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 31,8 mld. Kč (tedy 88 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o. za podpory generálního partnera našich výzkumů společnosti Wienerberger s.r.o.