fbpx

Heluz Group patří k tradičním výrobcům cihel s polystyrenovou výplní, které znamenaly změnu přístupu k výstavbě pasivních domů. Přesto spousta lidí své novostavby zbytečně dodatečně zatepluje.

Když rodina Heluzů získala před třiceti lety v restituci cihelnu v Dolním Bukovsku, možná netušila, že její činnost bude natolik progresivní, že se z rodinné firmy stane významný hráč na poli stavebnictví, který ovšem bude zasahovat ještě do dalších oblastí. Výroba cihel v Heluz Group tvoří pouze jednu ze čtyř divizí společnosti, do níž spadají i svislé a vodorovné konstrukce, vnitřní příčky, venkovní nosné zdi a veškeré související doplňky včetně komínů. Druhou divizi představuje dřevovýroba – společnost zpracovává kulatinu na vlastní pile a vyrábí europalety a atypické palety. Třetí divizí Heluz Group je brněnská on-line marketingová agentura X Production, která historicky pomáhala společnosti s marketingem, a protože spolupráce vyhovovala oběma stranám, společnost ji začlenila do své skupiny. Čtvrtou samostatnou divizí je Heluz Izos, největší český výrobce izolačních skel, tedy prvků, které se dávají do rámu oken, ale také interiérových skel, jaká jsou vidět v open spacech, sprchových zástěn, zábradlí, schodišťových prvků a dalších produktů ze skla. V tomto rozhovoru s ředitelem společnosti Janem Smolou ovšem zůstaneme u cihel a jejich nezastupitelnosti ve stavebnictví.  

Vy jste hned od začátku šli cestou inovací a už na přelomu století jste představili tepelněizolační cihly. Jaká je jejich výhoda oproti použití obyčejných cihel a dodatečného zateplení?

Já jen upřesním, že tepelněizolační cihly s označením STI jsme představili v roce 2000, v letech 2008 a 2009 na to navázala řada Family a asi dva roky na to Family 2v1, což je v podstatě cihla Family naplněná izolantem – polystyrenem. My tvrdíme, že v okamžiku, kdy umíme nabídnout – nejenom my, ale i naši konkurenti – jednovrstvou konstrukci, která nevyžaduje dodatečné zateplení, je zbytečné novostavby zateplovat. Dodatečné zateplení výborně funguje u starých domů, ale má také spoustu nevýhod. Jednak nízkou mechanickou odolnost, jednak tím, že celý dům nadneseně řečeno obalíte igelitem, tak ho vlastně zadusíte. S naší řadou Family 2v1 dosahujeme v rámci jednovrstvé konstrukce parametrů pasivního domu.

Vy říkáte, že dodatečným zateplením polystyrenem dům zadusíte, ale vaše tepelněizolační cihly polystyren obsahují. Znamená to, že v cihle se polystyren chová jinak?

U té cihly jde o to, že tam pořád zůstává difuzní otevřenost, protože polystyren je pouze v dírách v cihle, ale jinak celou šířku zdi tvoří keramika. To znamená, že funguje difuze vodních par, které procházejí dovnitř a ven. Tepelněizolační cihla dům nikdy hermeticky neuzavře, protože keramika dokáže distribuovat vlhkost, jež je přirozeně ve vzduchu.

Co jste myslel tou mechanickou odolností dodatečného zateplení?

Když do zateplení hodíte míčem nebo lehce něčím ťuknete, uděláte v něm díru. Další problém jsou samozřejmě ptáci a například i hlodavci, kteří cihlu neprokoušou, ale polystyrenový obklad ano. U cihly máte na obou stranách keramický plášť, což je tvrdý materiál, a životnost je mnohem delší.

Jak tlustou zeď mohu postavit ze zateplených cihel?

Největší rozměr, který nám dává smysl a který vyrábíme, je padesát centimetrů. To je největší cihla; kromě ní máme pro obvodový plášť cihly o šíři 38 a 44 centimetrů. Vždycky záleží na zákazníkovi nebo na investorovi, co od té zdi očekává. Snažíme se k byznysu přistupovat tak, že nejdřív zjistíme potřebu zákazníka a podle toho mu navrhneme optimální řešení. Cihla je velmi důležitá, protože je to jediný prvek v domě, který už nikdy nevyměníte. V první řadě tedy zjistíme, jak zákazník uvažuje, co hodlá s domem dělat, jak jej plánuje vybavit dalšími technologiemi, jako je rekuperace, kvalitní zasklení a tak dále, a podle toho poznáme, jestli je to člověk, který opravdu dbá na to, aby měl vše v top provedení. Protože pokud například neuvažuje o rekuperaci, nemá smysl mu dávat padesátku Family 2v1, protože je samozřejmě dražší než čtyřiačtyřicítka nebo osmatřicítka. V případě, že nevybavíte dům úspornými technologiemi, asi se hodláte smířit s nižšími parametry domu, a tudíž nepotřebujete top cihlu.

Já nevím, jestli současní stavitelé takto uvažují – mám na mysli to vybavení domu dalšími úspornými technologiemi.

Ono se o tom obecně málo mluví a píše, že u pasivního domu tu pasivitu doháníte právě rekuperací, okny s izolačními skly, případně fotovoltaikou a podobně. Dům má nějaký základ – plášť čili obvodové zdi – a na něj bychom pak měli instalovat další technologie, aby fungoval jako celek. Zákazník vždy musí říct: Ano, já chci tenhle standard a jsem ochotný investovat do technologií nebo nejsem ochotný investovat do technologií. Na základě toho pak sestavíme nabídku tak, aby dávala smysl.

Vždycky jsem si myslel, že šířka obvodových a nosných zdí vychází z nějakého zatížení, ale takhle mám pocit, že to tak úplně neplatí.

Fyzikálně to samozřejmě platí, ale když se budu bavit o standardních domech, které mají dvě tři patra, vystačí i ta třicítka. Ale od třicítek neočekáváme ideální tepelněizolační vlastnosti, protože podle stávajících norem musíte takto slabou cihlu stejně zateplit. Pak umíme nabídnout cihlu s vyšší pevností, která má silnější stěny, a tím pádem nemá pevnost třeba P 10 nebo P 8, ale P 15. Vždycky záleží na architektovi nebo projektantovi, jak to navrhne, a vždycky je potřeba se na dům podívat jako na celek, který musí fungovat sto let, což je naše udávaná minimální životnost materiálů.

Skoro nechápu, proč se tolik novostaveb ještě dodatečně zatepluje, když to jde vyřešit kvalitní cihlou?

Spousta lidí se bohužel nechá zlákat nižší cenou bez ohledu na to, že stejně v budoucnu zaplatí to, co by vložila do stavby na jejím začátku. Buď to zaplatí v nákladech na energie, nebo na rekonstrukce. Třeba zateplení má životnost zhruba třicet let – to uvádějí sami výrobci zateplení. Po třiceti letech budete muset strhat fasádu a udělat novou, protože v prostoru mezi polystyrenem a zdivem kondenzuje voda a může to začít plesnivět. A je opravdu velmi složité udělat zateplení tak dobře, aby k tomuhle jevu nedocházelo. Nezapomínejte, že jsme v Čechách, kde každý umí všechno, zatepluje si dům svépomocí, nedodržuje technologické postupy a pak se diví, že to nefunguje. Každý si může snadno najít, jaké jsou správné postupy při zateplování, a pak to porovnat s tím, jak se to dělá v praxi. 

Diskuze

Doporučujeme

Počet veřejných zakázek zadaných stavařům letos roste, ale hodnota klesá

Z pohledu objemu práce pro české stavebnictví hrají stále klíčovou roli veřejné zakázky. Veřejné zakázky ve stavebnictví tvořily 31,8 % z celkového objemu 303,6 miliard korun všech veřejných zakázek zadaných veřejnými zadavateli v první polovině letošního roku. Počet zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví za první pololetí 2023 narostl o 12,4 % oproti stejnému období loňského roku, ale finanční hodnota stavebních zakázek zadaných veřejným sektorem zhotovitelům představovala pokles o 1,5 %. Pokud bychom ve srovnání posuzovali pouze běžné zakázky s hodnotou pod 1 miliardu korun, tak dostaneme pokles meziroční hodnoty dokonce o 11,5 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2023 zpracované analytickou společností CEEC Research.

HIWIN sází na pojezdové dráhy pro průmyslové roboty

Společnost HIWIN, tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí na více než 100 m2 výstavní plochy ucelenou nabídku polohovacích systémů a lineární techniky. Produkty se značkou HIWIN se vyznačují vysokou přesností a spolehlivostí a plně vyhovují náročným požadavkům probíhající robotizace a automatizace v rámci Průmyslu 4.0. Rostoucí zájem o ucelená řešení pojezdových drah pro průmyslové roboty dokládá funkční pojezdová dráha HIWIN LT-T s robotem Fanuc, která bude dominovat expozici HIWIN na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně 2023.