Česká ekonomika v 1. čtvrtletí meziročně rostla téměř tříprocentním tempem. Mezičtvrtletně pak hospodářství rostlo nejrychleji za poslední dva roky. Tempo růstu českého hospodářství překonalo rychlost většiny zemí západní Evropy, východní ale nikoli. Na Slovensku ekonomika rostla o 3,1, v Maďarsku o 3,7 a v Polsku o 3,8 procenta. Estonsko i Lotyšsko rostlo tempem čtyř procent, Litva o 4,1 procenta a o pět procent Slovinsko.


Průmysl táhnou automobilky
Hospodářský růst zaznamenala většina odvětví domácí ekonomiky, především zpracovatelský průmysl, jemuž vévodí automobilky a jejich dodavatelé. Ekonomice se v 1. čtvrtletí dařilo zejména díky silnější zahraniční poptávce. Pomohla jí ale i stabilně rostoucí spotřeba českých domácností. Zahraniční obchod přispěl k meziročnímu růstu HDP 1,7 procentního bodu a výdaje na konečnou spotřebu domácností přispěly jedním procentním bodem. Vývoz z Česka vzrostl v prvním kvartále meziročně o 5,4 procenta. Táhl ho zejména obchod s dopravními prostředky, stroji a elektrickými zařízeními. Posilování české ekonomiky bylo i nadále provázeno růstem zaměstnanosti. Růst českého hospodářství bude podle analytiků pokračovat i ve zbytku letošního roku. Růstu by přitom měly pomoci ve druhé polovině roku investice v podobě výstavby velkých infrastrukturních projektů.
 
Nálada v průmyslu ale není nejlepší
V rozporu se zlepšujícím se stavem ekonomiky se tzv. nálady v průmyslu zhoršily.  Podle společnosti Markit aktivita v průmyslovém sektoru podle indikátoru PMI v květnu zpomalila. Předstihový indikátor PMI z průmyslu se snížil z 57,5 bodu na 56,4 bodu. Odhaduje se, že celková důvěra v průmyslu klesla kvůli horší dostupnosti pracovní síly a z nutnosti zvyšovat mzdy.
 
Automobily asi čeká revoluce
Tahounem českého hospodářství je automobilový průmysl, proto by nás asi mělo zajímat, že podíl aut s elektrickým pohonem má činit na evropském trhu do roku 2020 osm procent. Podle šéfa komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly podíl elektromobility v dopravě v České republice by mohl v letech 2030 až 2035 dosáhnout 8 až 10 procent. Nadcházející revoluci v automobilismu potvrzuje fakt, že největší jihokorejská rafinerie SK Innovation chce posílit své aktivity mimo rafinerský sektor a hodlá investovat do roku 2020 do výroby baterií a chemického průmyslu deset bilionů wonů (210,7 miliard korun). Mimo jiné zvažuje výstavbu závodu na baterie pro elektrická auta ve východní Evropě, včetně Maďarska nebo Česka. Baterie by měl dodávat pro německý koncern Daimler.

Elektrolyt se bude vyrábět i v Pardubicích
Dalším potvrzením přicházející elektromobility je, že japonská firma Central Glass, která se zabývá výrobou elektrolytů do baterií pro elektromobily, otevře svou pobočku v Pardubicích. „Jedná se o zcela novou investici v oblasti lithiových baterií, prostřednictvím které firma Central Glass vstupuje na český a evropský trh. Ze zajímavého trendu se pro nás elektromobilita stala strategickou oblastí před více jak dvěma lety. V automobilovém průmyslu totiž nyní dochází ke klíčovým změnám, a to v celém odvětví. Chceme, aby Česká republika a naše firmy měly co nejlepší předpoklady pro další rozvoj i v těchto nových trendech,“ uvedl Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest, která jednání s firmou Central Glass zahájila v roce 2016.
 
Podle prezidenta naše zbrojaře brzdí licenční politika
Prezident Miloš Zeman označil za velký problém českého zbrojního průmyslu jeho exportní omezení ze strany nevhodné licenční politiky do takzvaných bezpečných zemí pod záminkou, že je zde riziko reexportu do zemí rizikových. Prezident také podpořil myšlenku, aby české armádě dodávaly výzbroj a výstroj především české zbrojařské firmy, s nimiž prý má tu nejlepší zkušenost. Hlava českého státu to uvedla při příležitosti své návštěvy Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.
 
Zeman jednal ve Vietnamu a Kazachstánu
Na začátku června jednal prezident ve Vietnamu s prezidentem Tran Dai Quangem mimo jiné o obchodních záležitostech, zřízení přímého leteckého spojení nebo o problematických českých investicích. V Kazachstánu se Zeman účastnil otevření mezinárodní výstavy Expo 2017. Česko má na Expu, jehož tématem je „Energie budoucnosti“, svůj pavilon, který Zeman otevřel. Prezident se v Kazachstánu následně setkal s prezidenty Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Do obou zemí ho doprovázela početná podnikatelská mise Svazu průmyslu a obchodu.
 
Novou viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR je Milena Jabůrková
Na tento post ji v úterý 30. 5. zvolila valná hromada svazu. Jabůrková (54) má na starosti oblast digitální ekonomiky a vzdělávání, kterou přebírá po Jiřím Cieńciałovi. Ten se stal senátorem, a funkce viceprezidenta se proto vzdal. Jabůrková má rozsáhlé zkušenosti s působením v nevládním, veřejném i podnikatelském sektoru. Kariéru začala v sociálních službách, později pracovala jako ředitelka jednoho z odborů ministerstva práce a sociálních věcí. Angažovala se také ve Svazu měst a obcí. V roce 2015 byla jako první žena zvolena do představenstva Svazu průmyslu a dopravy.
 
Připravil Ivan Jemelka, Reportáže z průmyslu

Reklamní blok

image
Reklama

PC Help
Více informací zdeimage
Reklama

Mezinárodní veletrh drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy.
Více informací zde

image
Reklama

28. Mezinárodní stavební veletrh
Více informací zde
image
Reklama

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě.
Více informací zde