SMP
Lineární motory od brněnské společnosti HIWIN vynikají rychlostí, přesností a spolehlivostí. Jejich uplatnění je zejména v procesu automatizace a robotizace výroby, které jsou trendem současného průmyslu.
Společnost se pochlubila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně hned několika produkty, které měly jedno společné  - byl v nich použit lineární motor. 
 O lineárních motorech promluvil nejprve před zástupci médií jednatel společnosti HIWIN Ing. Petr Jašek. „Nastupující období průmyslové automatizace a robotizace výroby bude vyžadovat přesnější a spolehlivější řešení. Lineární motory HIWIN zajišťují velice přesné, dynamické a rychlé polohování a budou brzy dominovat lineární technice. Jsme špička v lineárních motorech a polohovacích systémech,“ řekl Jašek v úvodu.

Český HIWIN má podle něj velkou konkurenční výhodu hned v několika ohledech. „Přidaná hodnota brněnského HIWINu je ve finalizaci a kompletaci produktů a vytváření celků podle specifikace zákazníků. Nechybí samozřejmě ani servis. Všechny komponenty, jako jsou kuličkové šrouby, lineární vedení, kuličková pouzdra a podobně, dostáváme z Německa. My to zde v našem závodě kompletujeme. Máme i vlastní sklad, tím pádem máme velkou dostupnost zboží a můžeme rychle reagovat na poptávku. V segmentu lineárních motorů děláme vývoj přímo u nás. Kompletujeme systémy přesně podle požadavků zákazníka," dodal Jašek. Krátce také pohovořil o samotné firmě HIWIN, s. r. o.

„HIWIN je taiwanská firma, ale naše firma HIWIN, s. r. o., je česká firma, má sídlo v Brně a majoritním vlastníkem jsou české subjekty, které drží dvoutřetinový podíl. Brněnský HIWIN má na starosti nejen Českou republiku, ale i oblast Balkánu, Slovenska a východní Evropy. Na Balkáně máme společnost HIWIN Bulgaria, kde jsme majoritním vlastníkem.  V Bulharsku už si také vybudovali sklad a z námi dodaných polotovarů kompletují celky. V ostatních zemích, jako je Rumunsko, Chorvatsko nebo Srbsko, máme své dealery, kteří prodávají naše produkty," uzavřel Jašek.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně HIWIN představil na své expozici tři systémy osazené lineárními motory.

SMP
 

SMP

Přehledný manipulátor HIWIN s lineárním motorem

V rámci své expozice představila společnost HIWIN přehledný manipulátor, který v praxi demonstroval možnosti, výhody a dostupná technická řešení polohování. Manipulátor je funkčně sestaven z jednotlivých možných prvků i jejich variant a znázorní kompletní možnosti polohování s využitím lineárního motoru a kuličkového šroubu i ozubeného řemene.

Tříosý Gantry systém s lineárním motorem

Druhým z funkčních zařízení představených na veletrhu byl tříosý Gantry systém. Jedná se o optimalizované polohovací zařízení pro menší zatížení a menší zdvihy. Přednost tohoto řešení spočívá v použití jednoduchých, kompaktních, katalogizovaných a ekonomicky dostupných modulů KK. Následně je možné snadno kombinovat velikosti modulů s ohledem na požadovanou délku pojezdu a zatížení. Tyto moduly jsou využity ve všech třech osách zařízení. Další výhodou je jednoduchý a rychlý servis s možností výměny celého modulu.

Pojezdová dráha s lineárním motorem pro roboty

Nejviditelnějším produktem v expozici HIWINu byl nepochybně robot, který využívá pojezdovou dráhu, a může tak obsluhovat více pracovišť. Podstatný přitom není samotný robot, ale právě pojezdová dráha, která mu umožňuje pohyb do stran. Pojezdové dráhy HIWIN využívají především vlastní lineární motory, které zajišťují vyšší úroveň polohování a dosahují lepších parametrů. „Nejviditelnější je samozřejmě robot, ale pro nás je prioritní ta pojezdová dráha pod ním. My tyto pojezdové dráhy už dnes vyrábíme pro naše zákazníky přesně podle jejich specifikací. V podstatě potřebujeme jen vědět, kolik robot váží, jaký je to typ, co ten robot bude dělat, a my mu navrhneme dráhu, která mu zvýší akční rádius. Dnes se často stává, že se prodlužují výrobní plochy a bylo by potřeba, aby robot přejel při tom úkonu o tři nebo čtyři metry dál. Nedává smysl kvůli tomu koupit dalšího robota, je potřeba jen posunout toho stávajícího. Je to výrazně levnější varianta. Je to trend a pojezdové dráhy se budou nepochybně využívat v průmyslu stále více," řekl Ing. Martin Kaván, zodpovědný ve firmě za projekty lineárních pohonů. 


 Tomáš Chalupa
Reklamní blok

image


Více informací zde

image


Více informací zde

image


Více informací zde