RDIV rozhovoru s jednatelem společnosti R.D.I. Ing. Martinem Hromasem jsme se mimo jiné ptali na to, jak se podniku na trhu s CNC stroji daří, jaké projekty má rozpracované a co ho v nejbližší době čeká.Představte nám, prosím, společnost R.D.I. Čím se zabývá a jaké služby nabízí?

R.D.I. nabízí služby ve strojírenství. Aktivita je rozdělena do několika sektorů:

 • Prodej technologií pro zpracování trubek, profilů a plechů od společnosti BLM Group z Itálie. Nabízíme konkrétně tyto následující technologie:
  • automatické pily pro dělení trubek, profilů a plných tyčí pilovými kotouči
  • plně elektrické CNC ohýbačky trubek a profilů až do vnějšího průměru trubek 150 mm
  • stroje pro tvarování konců trubek
  • lasery pro řezání trubek, profilů a otevřených profilů vč. speciálních průřezů
  • lasery pro řezání plechu a kombinované lasery pro řezání plechů a trubek
  • 3D pětiosé lasery pro řezání prostorových dílů (lisované plechy, ohnuté trubky atd.)
 • V rámci servisu prodávaných technologií dále nabízíme tyto služby:
  • prodej a broušení pilových kotoučů
  • prodej materiálu pro elektroerozi, dále drátků, filtrů, dielektriky, tak i náhradních dílů

Naše firma má pro působnost na trhu v ČR dvě střediska, a to s ústředím v Brandýse nad Labem a s pobočkou v Brně. Obě pobočky disponují brusírnou pilových kotoučů, a zabezpečují tak dostupnější služby v celé ČR, co se týče ostření, servisu a prodeje strojů apod.  

Kdo jsou vaši zákazníci?
Našimi zákazníky jsou především výrobci komponentů z trubek a profilů (automotive, nábytek, zemědělské stroje, letecká technika, sportovní nářadí atd.), všichni, kdo dělí materiál všeho druhu, protože nabízíme řešení pro dělení pilovým kotoučem všech typů materiálů (ocel, nerez, slitiny Al, plast, dřevo, potraviny) a v neposlední řadě nástrojaři, kteří používají technologii elektroeroze hloubení a řezání drátem.

Na jakých zajímavých zakázkách nyní pracujete, příp. které máte v poslední době za sebou?
Již od začátku roku jsme dodali řadu strojů z výrobního programu BLM GROUP. Jednalo se o stroje z prakticky všech divizí této nadnárodní skupiny - ohýbačky trubek, lasery, automatické pily.

Pracujeme dále na řadě obchodních případů, které postupně uzavíráme. V tuto chvíli máme objednávky na stroje, které budou dodávány na podzim. V souvislosti s tím pracujeme na přípravě prezentace na brněnském veletrhu, kde skupina BLM GROUP představí několik zařízení a pravděpodobně uvede jednu úplnou novinku.

Souběžně připravujeme v našem sídle v Brandýse nad Labem nový show-room, kde budou stroje BLM GROUP stabilně prezentovány.

Co se týče sektoru broušení pilových kotoučů, řešíme zákazníkům problémy při dělení materiálů, zvyšujeme výkony strojů a optimalizujeme proces dělení. A to jak při řezání ocelí, neželezných kovů, tak i v sektoru zpracování dřeva. S tím nám pomáhají naši klíčoví dodavatelé Julia a Kanefusa. Poslední dobou zadáváme i výrobu pilových kotoučů vlastní konstrukce tam, kde katalogové nástroje nestačí. Tento servis nemá vliv jen na cenu řezu, ale i nezanedbatelný environmentální přínos (menší prořez = úspora materiálu, vyšší životnost = nižší potřeba nových nástrojů, ostrý nástroj = menší řezný odpor = úspora energie). Pravidelně investujeme do nových technologií tak, abychom zůstali lídry v dodávkách a servisu pilových kotoučů. Výhodou jsou jistě moderně vybavené prostory brusírny, velké sklady, z nichž dodáváme materiály obratem.

RDI

V dubnu jste se účastnili výstavy Tube a Wire v Düsseldorfu. Co vám účast na ní přinesla?
Veletrh TUBE je největší evropskou prezentací svého druhu a umožnil skupině BLM GROUP představit řadu nových, nebo výrazně inovovaných strojů. Z tohoto pohledu nás potěšil velký zájem návštěvníků veletrhu. Velká byla i účast firem z ČR.

Jakými technologiemi se můžete pochlubit?
BLM GROUP nabízí dnes jako jediná ucelený program technologií pro zpracování trubek a profilů. Počínaje dělením klasickými kotoučovými pilami přes řadu různých modelů laserů pro řezání trubek a profilů (BLM GROUP aktuálně nabízí sedm různých modelů od nejmenšího po stroj do průměru 610 mm) až po kompletní řadu plně elektrických CNC ohýbaček trubek, doplněných stroji pro tvarování konců trubek. Celou technologii doplňují modely laserů na plech, kombinované lasery plech/trubka, které přinášejí vysokou efektivitu práce s oběma typy materiálu i pro střední a malé společnosti a 3D pětiosé lasery pro řezání lisovaných dílů z plechu nebo dílů z trubek a profilů ohýbaných, lisovaných, zpracovaných hydroformingem. Provázanost jednotlivých technologií a jejich softwarové vybavení připravené tak, že umožňuje vzájemnou komunikaci jednotlivých zařízení (a případně i s roboty), přináší zákazníkům maximální možný stupeň přípravy pro automatizaci celé výroby. Provázanost jednotlivých technologií umožňuje i automatické kompenzace výrobků na jednotlivých technologiích, které vznikají při tváření materiálu především na ohýbačkách trubek a profilů. Všechny naše technologie mohou být programovány a sledovány z kanceláře pomocí speciálních řídicích systémů. To je velká výhoda zvláště při výrobě trubkových dílů, kde na sebe navazuje hned několik různých technologií. Všechny stroje navíc pracují v systému řízení „INDUSTRY 4“.

 • první operace jsou vyřezány na laseru pro řezání trubek a profilů (případně dělení trubky na automatické pile)
 • další operace tvarování konce trubkového dílu, případně nasazení podložek a matic
 • ohýbání trubkového dílu na CNC ohýbačce
 • dokončení vyřezání geometrií na ohýbaném díle na 3D pětiosém laseru tam, kde není možné tyto otvory vyrábět před ohýbáním dílu na CNC ohýbačce

Kolik jste v poslední době proinvestovali a kam směřovalo nejvíce peněz?
Naše investice směřují prakticky do všech sektorů, kterými se zabýváme. V poslední době to bylo zejména do rekonstrukce naší haly pro show-room a do nákupu nových technologií do brusírny nástrojů.

Co je v nejbližší době před vámi? Jaké úkoly vás čekají nebo jaké cíle máte vytyčené?
Nyní je pro nás primární dokončit rekonstrukci našeho demo centra v Brandýse nad Labem, a připravit tak zákazníkům reprezentativní ukázky strojů, jejich produkce, programování apod.


Připravila Anna Burdová

Reklamní blok

image


Více informací zde

image


Více informací zde