ASTOSIng. Lubomír Kovařík, MBA, předseda představenstva a prezident společnosti, přibližuje důležité faktory, které stojí za současným příznivým fungováním podniku. Nejen o tom, která rozhodnutí přispěla k úspěšné cestě České zbrojovky ke stále rostoucímu počtu zákazníků, si můžete přečíst v našem exkluzivním rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

České zbrojovce se daří. O vaše výrobky je zájem, obchodujete se 100 zeměmi světa, navyšujete tržby i zisk. Dá se říct, že zažíváte zlaté časy?
Spíše bych řekl, že úročíme tvrdou práci a správná rozhodnutí, která jsme v posledních letech učinili. Mou vizí po nástupu do společnosti Česká zbrojovka a.s. bylo dostat ji zpět do ozbrojených složek a dostat ji mezi největší výrobce ručních palných zbraní na světě. Museli jsme tvrdě pracovat, aby se to podařilo. Vyvinuli jsme novou útočnou pušku, samopal, granátomet a odstřelovací pušku, vyvinuli jsme novou řadu pistolí s přímoběžným zápalníkem, kompletně jsme obměnili sortiment loveckých zbraní, a to kulovnic i malorážek. Museli jsme najít a přijmout spoustu nových zaměstnanců, odborníků. Využíváme nejmodernějších metod konstruování, numerické metody simulace napětí, deformací, proudění tepla atd. Vyvinuli jsme novou, naprosto unikátní metodu DiFEND (Digital Firearms Ergonomic Design), která nám umožňuje navrhovat přesné, ergonomicky komfortní zbraně pro konkrétní skupiny uživatelů, tj. pro ozbrojené složky, pro sportovní střelce atd. Další úsilí jsme směřovali do výroby, do nových technologií, do narovnání řídicích procesů, do nákladovosti. Mohl bych vyjmenovat další stovky opatření, která vedla k tomu, že v posledních letech rosteme a že zákazníci mají o naše výrobky stále větší zájem.

Ročně vyrobíte cca 300 000 kusů zbraní, přičemž 90 % produkce míří do zahraničí. Plánujete navýšení výroby, případně rozšíření výrobních kapacit v Uherském Brodě?
Každoroční růst počtu vyrobených zbraní je více než 10procentní. Samozřejmě jsou pryč doby, kdy jsme vyráběli v areálu České zbrojovky úplně všechno, např. šroubky, kolíky, podložky, pružiny atd. Museli jsme jít cestou outsourcingu, protože neustále rostoucí objem výroby by se do stávajícího areálu nevešel. Dnes vyrábíme tzv. hlavní díly a díly, které nesou technologické know-how. Drobné díly a součástky se snažíme kooperovat.

Ve světě se v posledních letech velmi dobře prosadila vaše útočná puška CZ BREN 2 s krátkou hlavní. O jaké zbraně je v současnosti největší zájem?
Útočná puška BREN 2, která je zavedena do výzbroje Armády České republiky, navazuje na předchozí model CZ 805. Je menší, lehčí, ovladatelnější; akceptuje všechny poznatky z výcviku, užívání i ostrého nasazení zbraní v misích v Afghánistánu, Mali atd. Nebojím se říct, že patří, resp. je v dnešní době nejlepší útočnou puškou na světě. Její prestiž vyzdvihla skutečnost, že si ji jako hlavní zbraň vybrala jedna z nejlepších protiteroristických jednotek světa, a to protiteroristická jednotka francouzského četnictva GIGN. To hovoří o nejvyšší kvalitě našeho výrobku, který překonává všechnu existující konkurenci. Je to pro nás obrovská čest a hlavně ocenění toho, že se nám podařila zkonstruovat a vyrobit skutečně výjimečná zbraň. Obecně mají naši zákazníci největší zájem o pistole, které dominují nad ostatními produkty. Jen v loňském roce jsme jich prodali 170 tis. kusů, což bylo o 40 tis. kusů více než v roce 2016.

Díky investicím do vývoje vojenských zbraní se vám navzdory silné konkurenci daří získávat zakázky na dodávky zbraní pro ozbrojené složky mnoha zemí. Které ozbrojené síly jste již vyzbrojili a kam byste chtěli ještě proniknout?
Naše zbraně jsou v užívání ozbrojených složek mnoha zemí. Rozhodně nejdůležitějším uživatelem je Armáda České republiky. Myslím, že v dnešní turbulentní době je naprosto nezbytné, aby stát nakupoval strategické výrobky od domácích výrobců. Výrobky, které slouží k obraně státu, k posílení bezpečnosti obyvatelstva, rozhodně mezi strategické řadím. Pokud bychom domácího výrobce neměli a stát by musel nakupovat podobné výrobky z jiné země, je naprosto jasné, že v případě zhoršení bezpečnostní situace a v případě skutečného konfliktu nekoupíme ani šroubek, natož kompletní zbraň. Každý se bude starat o sebe, o svou zemi, o své nejbližší spojence. Obávám se, že bychom zůstali na pomyslném seznamu někde na chvostu. Proto roste význam samostatnosti a soběstačnosti strategických produktů. Evropa žije více než 70 let v míru a politici byli ukolébáni falešným pocitem, že to tak bude napořád. Bohužel se situace v posledních měsících, resp. v posledních pár letech mění.

Zbrojovka

Je při těchto specifických dodávkách rozhodujícím kritériem vždy jen cena, nebo se zohledňuje i kvalita a zpracování zbraní?
Každá země má specifické požadavky, klade důraz na něco jiného. Hodnotí se např. užitné vlastnosti, splnění technických požadavků, možnosti dodávek náhradních dílů, možnost školení zbrojířů, možnost výcviku, rychlost dodávek a samozřejmě cena. Každý parametr má jinou bodovou váhu, kterou ovlivňuje konečný výsledek. Cena bývá obvykle jedním ze tří rozhodujících parametrů, ale nebývá parametrem nejdůležitějším.

Dobře se daří i vaši dceřiné firmě v USA, kde jste plánovali otevřít novou továrnu. V jaké fázi je tento projekt?
Po pádu železné opony, kdy jsme se začali rozhlížet po světě, jsme vycítili potenciál trhu USA. Naše výrobky už v USA znali, a to hlavně pistoli CZ 75, kterou tehdejší zakladatel a guru praktické střelby Jeff Cooper nazval nejlepší služební pistolí na světě. Z počátku jsme se nechali zastupovat obchodními společnostmi, ale po čase jsme chtěli vzít osud v USA do vlastních rukou, proto jsme v roce 1997 založili dceřinou společnost CZ-USA. Dnes je naším největším odběratelem, více než polovinu toho, co vyrobíme, dodáme do USA. Zákazníci milují naše pistole, ale i malorážky a kulovnice. V roce 2005 jsme navíc koupili amerického výrobce zbraní, společnost Dan Wesson, která produkuje precizní klony nejklasičtější samonabíjecí pistole Colt 1911.

Zbrojovka - to nejsou jen zbraně. Součástí vaší společnosti jsou i divize, které se zaměřují na letecký a automobilový průmysl. Na jaké produkty jsou tyto divize zaměřeny, jakou část vašeho obratu vytváří?
Divize CZ-AERO vyrábí reduktory otáček, skříně pohonu, převodovky, ozubená kola, hřídele a další strojní díly. CZ-AUTO vyrábí především fitinky, což jsou komponenty do brzdových systémů, klimatizací a chladičů do osobních i nákladních automobilů. Společně obě divize generují přes 10 procent celkových tržeb společnosti. Obě divize chceme nadále rozvíjet tak, aby v budoucnu tvořily samostatnou entitu našeho holdingu.


Připravila Lucie Jordanová

Reklamní blok

image


Více informací zde

image


Více informací zde