SMP

Společnost MANN+HUMMEL patří mezi světovou špičku v oblasti vývoje a výroby filtrů pro mezinárodní strojírenský průmysl. Na český trh vstoupila na přelomu let 1992 a 1993 a poslední dva roky vystupuje pod názvem MANN + HUMMEL (CZ), v. o. s.  Letos slaví výročí 25 let svého úspěšného působení v ČR. „Naším výročím žijeme celý letošní rok, a tak není divu, že je akcemi vyloženě nabitý,“ říká Rostislav Khýr, ředitel společnosti MANN+HUMMEL (CZ), v. o. s., který poskytl našemu časopisu exkluzivní rozhovor.
V letošním roce si připomínáte 25 let působení vaší společnosti na českém trhu. Jak toto období hodnotíte?

Ve společnosti MANN+HUMMEL působím teprve druhým rokem, takže osobně mohu hodnotit pouze toto období. Ale i za tak krátkou dobu musím říct, že máme za sebou obrovský kus práce a dokázali jsme řadu pozitivních změn a dosáhli dílčích vítězství. To vše jen díky loajálním a iniciativním lidem, kteří svým pracovním nasazením pomáhají naší společnosti posouvat se směrem vpřed. A nejen za to mají můj respekt a obdiv.

Čtvrtstoletí úspěšné činnosti je jistě důvod k oslavě. Chystáte pro své zaměstnance v tomto směru speciální akce?

Jistě. Naším výročím žijeme celý letošní rok, a tak není divu, že je akcemi vyloženě nabitý. V červnu jsme exkluzivně pro naše zaměstnance jako poděkování za společných 25 let uspořádali Letní párty na třebíčském koupališti, kde nechyběly letní sporty a soutěže, grilování, koktejly a skvělá hudba v podání zaměstnaneckých kapel a koncertu skupiny Žlutý pes. Na zaměstnance nezapomínáme ani na konci roku, kdy pořádáme velký společný Vánoční večírek přímo v prostorách firmy s hudebním programem a občerstvením. Ten jsme obnovili teprve vloni po 11 letech a samotné nás překvapilo, jaký úspěch sklidil.

Připravujete i akce pro veřejnost?

Myslíme samozřejmě i na naše partnery, sousedy a další obyvatele našeho regionu. Proto jsme v květnu uspořádali již tradiční MANN+HUMMEL DEN pro širokou veřejnost a nepochybně i pro naše zaměstnance, jejich rodiny a blízké. Zde jsme vlastně zahájili oslavy 25 let působení společnosti v České republice. Hlavními hvězdami hudebního programu byli Jaroslav Uhlíř a Kamil Střihavka. Ovšem na akci toho návštěvníky čekalo mnohem více, ať už oblíbené atrakce pro děti, různé dílničky a soutěže s našimi partnerskými organizacemi, ale i výborné jídlo a pití. Poslední zářijovou sobotu zveme širokou veřejnost na charitativně-kulturní akci Srdce plné respektu na Karlově náměstí v Třebíči. Jejím cílem je podpořit vybraný projekt, který pomáhá tam, kde je to potřeba, představit a zpropagovat přínos našich partnerů z řad neziskových organizací a samozřejmě pobavit návštěvníky. Letos třeba mimo jiné i hudebními vystoupeními Mirai a Vojty Dyka s B-Side Bandem. Mohu prozradit, že i zde připravujeme drobná překvapení spojená s naším výročím.

Jak se společnost MANN+HUMMEL připravuje na budoucnost?

Koncern MANN+HUMMEL zaměstnává přes 20 000 pracovníků z více jak 80 lokací v 30 zemích po celém světě. Proto, abychom dle naší vize byli lídrem v oblasti filtrace, musíme přicházet s inovativními přístupy a řešeními. Být jedničkou ve svém oboru vyžaduje nové trendy vytvářet, nejen je následovat. I nadále se MANN+HUMMEL bude zaměřovat na filtraci kapalin a vzduchu, a to jak pro průmyslová řešení, tak pro dopravu a nově i v domácnostech. Budoucnost vidíme také ve filtraci obnovitelných zdrojů a již máme i první výsledky. Máme řadu expertů, vývojových specialistů a výzkumníků ve vlastních řadách, kteří usilují o splnění tohoto nelehkého úkolu. Jedno z R&D center máme dokonce zde v České republice, přímo v Nové Vsi, v rámci centra sdílených služeb MANN+HUMMEL Service, s. r. o. Jako dceřiná společnost německé matky si uvědomujeme potřebu jít s dobou a postupně se připravujeme na změny, které budou přicházet.

SMP

V roce 2017 jste v Nové Vsi rozjížděli řadu nových projektů, hovořilo se i o přesunutí části výroby do Bosny a Hercegoviny. Jak se vám hospodářsky daří v letošním roce? Připravujete další nové projekty?

Rok 2017 byl pro nás doslova turbulentní. Přesun části výroby do naší sesterské lokace je pouze jednou z velkých změn, která se v loňském roce udála. Do výroby jsme spustili řadu úplně nových projektů a pokračujeme v roce letošním. Zaměřili jsme se také na optimalizaci dodávek našim zákazníkům a intenzivně pracujeme na celkovém zvýšení efektivity v logistice. Ač tedy aktuálně vynakládáme nemalé prostředky na všechny změny, investujeme do naší budoucnosti a věříme, že se to vyplatí.

Váš výrobní závod v Nové Vsi patří mezi největší v Evropě. Chystáte v něm v nejbližší době nějaké významné investiční akce?

Jak jsem již uvedl, chystáme v našem závodě řadu radikálních změn, které souvisí především s právě zaváděnými novými projekty. Jen v tomto roce plánujeme navýšit výrobu o dalších 20 % a plánujeme pokračovat i v následujících letech. To ovšem vyžaduje, abychom se zaměřili na infrastrukturu závodu celkově, intenzivně na tom tedy pracujeme.

V souvislosti s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců v technických oborech se často otevírá otázka automatizace výroby. Je to aktuální téma i u vás?

Jsem přesvědčen, že je to aktuální téma pro všechny velké strojírenské společnosti. Myslím však, že pouhým zvýšením automatizace a robotizace, které jsou přirozeným krokem i pro naši společnost, se nevyřeší nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Dle mého mínění je nutné se zaměřit také na reformu vzdělávacího systému, podpořit zájem o technické obory a celkově aktivněji pracovat s mladými lidmi, kteří budou tvořit většinu pracovního trhu, ale zároveň přizpůsobovat podmínky i zkušeným pracovníkům, kterým zbývá třeba 10 let do penze, nebo již jsou v důchodovém věku, ale stále mají chuť pracovat.


 Připravila Lucie Jordanová


Reklamní blok

image


Více informací zde

image


Více informací zde