Inzerce

ASLA s.r.o. chce být především důvěryhodný partner

25. dubna 2024
ASLA s.r.o. chce být především důvěryhodný partner

Jan Růžička, foto: ASLA s.r.o.

Rodinná firma se zaměřuje na dodávky konstrukcí pro energetiku a je jednou z nemnoha certifikovaných společností u nás, které je dokážou vyrábět v požadované kvalitě.

Když Jan Růžička nastupoval do firmy svých rodičů, jmenovala se ještě Oto Růžička – Agromont Slatina. V té době už ale měla za sebou víc jak pětadvacet let zkušeností s výrobou a výstavbou ocelových hal a s konstrukcemi pro rozvodny vysokého a velmi vysokého napětí. Jan Růžička prosadil přejmenování společnosti na ASLA. Důvody pro rebranding byly jednak marketingově-obchodní, ale souvisely také se změnou právní formy podnikání společnosti „Chtěl jsem a chci, aby se z názvu firmy stala pro zákazníky značka spolehlivosti a kvality. Aby když se řekne ASLA, každý věděl, že jsme zkušený a důvěryhodný partner. V současné době je pro mě důležité, že můžeme být na značku ASLA pyšní, na její růst a na to, že cítíme větší respekt našich partnerů,“ popisoval mi během našeho rozhovoru Jan Růžička. „Jsme rodinná firma, tak nám hodně záleží na tom, abychom nikdy nic nenechali nedodělané, ručíme i svým jménem. Když je někde nějaký problém, vždycky se k tomu postavíme čelem, toho si naši zákazníci váží. S tím souvisí i naše vnitřní politika, potrpíme si na pořádek, všude máme čisto a uklizeno. Táta říká, že z pořádku vzniká pořádek, a tím se řídím.“

Konstrukce pro energetické stavby typu rozvoden asi musejí být náročné z hlediska požadavků či norem.

Přesně tak a to mě osobně baví. I do budoucna bych chtěl být s firmou úspěšný právě v dodávkách pro energoprůmysl. Jednak nám to poskytuje určitou perspektivu do dalších let, jednak je zde velice důležitá kvalita, takže to nemůže dělat kdekdo. Je to oblast státem hodně hlídaná, což je super. V neposlední řadě jde o produkci, u níž je vysoká přidaná hodnota. K takové výrobě musíte mít know-how, musíte na ni mít zařízené dílny, musíte mít jeřáby a prostory, protože jde o poměrně velké konstrukce, musíte mít šikovné lidi a projektanty a já jsem rád, že tohle všechno máme. A konečně se mi na těch konstrukcích líbí, že jsou vidět. 

U konstrukcí pro stavebnictví, což je druhá půlka naší výroby, je ocel mnohdy schovaná a není vidět. V čem chceme být jedničkou na trhu České republiky, jsou právě rozvodny. Máme poměrně slušnou výrobní kapacitu a dokážeme vyrábět v maximální kvalitě za konkurenceschopnou cenu, takže naši zákazníci pak nemají s předáním státním institucím, jako je ČEPS, a.s., nebo ČEZ, a. s., žádné problémy. 

V čem hlavně spočívá vaše know-how?

Myslím, že v lidech, kteří jsou schopní stavební zámečničinu dělat. Podle toho, co mohu pozorovat, se dnes na stavbách zhusta pohybují lidé méně kompetentní, kteří tomu ne vždy pořádně rozumějí. My máme lidi, kteří v konstrukcích dělají desítky let, mají obrovské zkušenosti, a i díky tomu jsme schopní realizovat skoro vše. A to si myslím, že do budoucna může být ta největší konkurenční výhoda. Moc si těchto lidí vážíme.

Jak vypadá zadání pro stavební konstrukce? Pracujete podle dodaného projektu?

Nejčastěji dostáváme dokumentaci pro stavební povolení, kde jsou nějaké rozměry, ale tím to končí. Ve druhé fázi pracujeme s prováděcí, respektive realizační dokumentací, v níž už se řeší každý styk, každý spoj na konstrukci, a to už jde mnohdy za námi. Projektů, které dostaneme připravené hezky v deskách, že je jenom dáme na dílnu, je tak deset procent. Zbytek musíme dokončit tak, aby je vůbec šlo zadat do výroby. To je nejvíc stresující fáze, nikdo to nedělá rád, ale zase to znamená přidanou hodnotu, protože hotový projekt dokáže vyrobit každý. My spoustu věcí dolaďujeme v rámci stavby, což je i důvod, proč se nám zákazníci vracejí, protože jim tím pomáháme i v rámci realizace. U nás mají jistotu, že je nenecháme na holičkách, když něco nesedí nebo když se něco musí na poslední chvíli změnit. 

Zpět k energo konstrukcím. Vaším zadavatelem ovšem není ČEPS, nýbrž zhotovitel díla, je to tak?

My jsme pouze výrobci a dodáváme pro zhotovitele, kteří řeší jednak stavební část rozvodny, jednak konstrukce montují. ČEPS vypíše veřejnou soutěž, do níž se přihlásí zhotovitelé, kteří musejí mít certifikaci a kvalifikaci. My jim pomáháme ta výběrová řízení vyhrávat, protože doložíme, že naše certifikace a náš systém řízení výroby zaručuje požadovanou kvalitu. My jsme certifikovaný výrobce a staráme se o to, aby konstrukce zhotovitelská firma dostala v takové přesnosti a kvalitě, aby neměla během výstavby žádné problémy. Proto s ní intenzivně spolupracujeme a ladíme vše, aby bylo, jak má být. Chceme, aby se firmám s námi pracovalo dobře, aby vše, co přijede na stavbu, pasovalo, aby seděla díra na díru… To je nejvíc jak pro finálního investora, tak pro naše objednavatele, protože mají záruku, že se jim s tím, co na stavbu přijde, bude dobře dělat. A také pro nás, protože pak nás ta práce baví.

To je tolik rozvoden, že máte tolik práce?

Není to jen tak, že by se na zelené louce stavěly nové rozvodny, jde i o rekonstrukce stávajících rozvoden nebo jejich rozšíření. Těch stávajících je poměrně hodně a po nějakých letech to zařízení potřebuje renovaci, takže – obrazně řečeno – jakmile se udělá rekonstrukce veškeré sítě, může se vlastně začít znovu. Loni se soutěžilo obrovské množství rozvoden po celé České republice, takže v současnosti řešíme zakázky, které bychom po různých etapách mohli realizovat během pěti sedmi let, a u dalších pěti šesti bychom chtěli být úspěšní a většinu z nich získat do své výroby.

Konkurujete u těchto zakázek také cenou?

Setkáváme se s tím, že konkurence nasadí nízkou až nesmyslnou cenu jen proto, aby zakázku získala. To samozřejmě není správné a těžko se s tím bojuje. To jsou firmy, které jedou na obrat a nehledí na to, že ze zakázky nemají zisk. My jsme rodinná firma, která potřebuje růst a potřebuje vydělávat, aby mohla peníze investovat zpátky do firmy. Obecně ani celá ekonomika nemůže nikdy pořádně růst, když firmy nebudou vydělávat, protože pak nemůžou zaplatit své lidi, kteří budou ty peníze vracet zase zpátky do oběhu. Na nás tedy je maximálně optimalizovat a zefektivňovat výrobu, abychom mohli být úspěšní. To se týká jak našich interních postupů, tak práce s našimi dodavateli. Konkurence v naší oblasti není zas tak velká, co se počtu firem týká, firem, které to umějí dělat, není moc, a ti, kdo to umějí, dostávají zakázky i na základě referencí. Reference máme, což je alfa a omega všeho, protože nikdo si netroufne tak podstatnou věc za x milionů objednat u firem bez zkušeností jenom kvůli tomu, že je o trošku levnější. Protože když nebude dodržená kvalita, tak to investor na stavbě nepřebere. 

Co jiného než cenu můžete nabídnout jako konkurenční výhodu? 

Určitě to, co už jsem zmiňoval, a to jsou více jak třicetileté zkušenosti. Díky nim nabízíme odpovídající kvalitu. Dokážeme také nabídnout servis, co se týče vlastní dopravy, jsme schopní a ochotní komunikovat se zhotovitelem, ptát se na jeho potřeby a nabídnout to nejlepší řešení, aby pro něj montáž byla rychlá a efektivní. Jsme v aktivním kontaktu s projektanty stavebních konstrukcí a snažíme se neustále dolaďovat technická řešení, takže jsme stoprocentně komunikativní.

Mluvíme zatím jenom o konstrukcích pro rozvodny, ale váš výrobní program je mnohem širší.

Podstatnou část výroby zaujímají ocelové montované haly, které jsme schopní dodávat od projektu přes výrobu až po finální montáž. Za třicet let jsme takových hal postavili stovky, mnoho z nich včetně opláštění. Vedle toho vyrábíme různé ocelové konstrukce – mostní lávky, zábradlí, ocelové přístřešky, schodiště nebo pomocné ocelové konstrukce pro opláštění budov. Když vidíte u obchodních center velké ocelové markýzy, jsou také od nás. Další segment, který bych rád zmínil, jsou retrofity a výrobky z mědi, které míří opět do energetiky. Jsou to měděné součástky pro adaptéry do jističů. A konečně vyrábíme konkrétní ocelové produkty pro německého odběratele. 

Je nějaká oblast, o kterou byste chtěli svou výrobu rozšířit?

Náš cíl je postupně firmu rozvíjet i pro obchodní činnost anebo například postavit halu pro výrobky z nerezu. Poptávek v této oblasti je hodně, ale to už je většinou mimo energetiku, spíš ve stavebnictví, v různých odvětvích průmyslu – gastro průmysl, chemický průmysl, těžký průmysl a jiné. Jsou to různé nádoby, potrubí, zábradlí, schodiště, je toho poměrně hodně, co se z nerezu vyrábí. Další odvětví, které bychom rádi rozšířili, je i již zmíněná měď. Jsme v úzkém kontaktu s jednou společností z Finska, s kterou se bavíme o bližší spolupráci v této oblasti. Pro další subjekty jsme plně otevřeni diskuzi o navázání dlouhodobé spolupráce a rozšíření výrobních kapacit. Před pěti lety jsme v areálu postavili novou halu hlavně kvůli tomu, abychom dokázali stoprocentně pokrýt potřeby zákazníků při výstavbě rozvoden a abychom nemuseli z kapacitních důvodů odmítnout žádnou zakázku. Tady kolem je pořád spousta prostoru, kam se v budoucnu můžeme rozšiřovat, proto ten záměr s halou na výrobu nerezu. Zatím je to jen úvaha. Pokud přemýšlíme o rozvoji společnosti, prostor pro expanzi ve stávajících oborech už moc velký není. Je to hodně rizikové v závislosti na nutném objemu práce, proto uvažujeme spíše o rozšiřování o nové oblasti a tím i diverzifikaci výroby.