fbpx

Trh projektových prací má podle očekávání dotázaných projektantů klesnout v prvním pololetí letošního roku o 0,2 %. Kapacity projektových společností jsou vytíženy na 91 %. Dotázaní ředitelé projektových společností očekávají růst svých tržeb v letošním roce, a to o 0,8 %. Vyplývá to ze Studie projektových společností H1/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

V prvním pololetí letošního roku predikuji dotázaní ředitele projektových společnosti pokles trhu o 0,2 %, ve druhem pololetí naopak očekávají růst, a to o 0,3 %.Větší propad trhu očekávají projektanti projektující pozemní stavby. Ti predikuji pro první pololetí letošního roku pokles trhu o 0,5 %. Pro druhé pololetí predikuji naopak růst, a to o 0,1 %. Projekce inženýrského stavitelství vidí situaci optimističtěji. Pro první pololetí roku 2021 predikuji růst trhu o 0,3 % a pro druhé pololetí roku 2021 další růst, a to o 0,7 %. „Dá se předpokládat v našem průmyslovém a logistickém oboru pokračující růst s čím dál větším důrazem na energetickou úsporu a trend chytrých budov a řízení provozu objektu s využitím IoT.“ uvádí Ivo Luňák, jednatel společnosti Tyros Loading Systems CZ s.r.o.

Projektové společnosti uvádí v současné chvíli vytíženi svých kapacit v průměru na 91 %. Pro příští pololetí očekávají vytížení na 92 %.

První pololetí letošního roku přinese dle ředitelů projektových společnosti růst jejich tržeb v průměru o 0,8 %. Ve druhem pololetí očekávají projektanti další růst svých tržeb, a to o 1,1 % Při rozděleni na jednotlivé segmenty si můžeme všimnout, že vyšší očekávaní pro tento rok mají společnosti projektující pozemní stavby. Tyto společnosti očekávají v prvním pololetí růst svých tržeb o 0,9 %, ve druhem pololetí další růst, a to o 1,3 %. Projekce inženýrských staveb predikuje růst tržeb o 0,7 % v prvním pololetí a další růst tržeb o 0,6 % v pololetí druhem. Proč na tom může být pozemní stavitelství lépe, popisuje Peter Markovič, CEO společnosti Xella CZ a Xella Slovensko spol. s r. o.: „Co se týče rezidentní výstavby rodinných a bytových domů nezaznamenáváme žádný významný pokles. Vzhledem k silnému převisu poptávky po bydlení nad aktuální nabídkou zůstane dle mého názoru objem projektových prací zhruba na úrovni minulého roku. U nerezidentní výstavby může docházet k posunu samotné realizace některých projektů, na druhou stranu tento typ projektů se připravuje s několika letým předstihem, a proto zde zásadní pokles neočekávám.“

Pro letošní rok plánuje růst ziskovosti (marži) svých zakázek necelá pětina dotázaných projektantů (18 %). Dalších 46 % dotázaných projektantů nepočítá se změnou svých marží a zbylých 36 % dotázaných plánuje naopak pokles marži.

Oslovené projektové společnosti mají v současné chvíli nasmlouvané zakázky v průměru na 7 měsíců dopředu. Pro vice než polovinu dotázaných to představuje stejnou dobu jako ve stejném období minulého roku (52 %). Pro 29 % projektantů se jedna o pokles této doby a pro zbylých 19 % se jedna naopak o narůst doby v meziročním srovnaní.

Studie projektových společností H1/2021 bude zveřejněna na: www.ceec.eu

Diskuze

Doporučujeme

Dny teplárenství a energetiky 2021: Cena povolenek trhá rekordy, je třeba si pospíšit

Nové emisní cíle vztažené k roku 2030 chtějí přivést Evropu co nejrychleji k uhlíkové neutralitě. Ceny povolenek téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Vitamin D a katastrofa ve slunné Indii

První den tohoto měsíce Indie zaznamenala další rekordní počet nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin to bylo přes 400 tisíc zjištěných případů. Situace v zemi se v posledních týdnech zhoršuje a nemocnice nemají dostatečnou kapacitu lůžek ani přístrojů. Tisíce lidí čekají hodiny ve frontách na kyslíkové láhve, aby pomohly svým blízkým. Na rostoucí počet úmrtí, který již přesáhl 200 tisíc, může mít vliv i nedostatek vitaminu D u většiny obyvatel Indie.