fbpx

Praha 5.11.2021 - Developeři očekávají letos růst nabídky rezidenčních nemovitostí o 2,3 % v rámci celé republiky. Poptávka ale stále poroste rychleji. Poptávka po rezidenčních nemovitostech ve druhé polovině letošního roku nadále poroste. Developeři predikují růst poptávky v celé ČR ve druhém pololetí letošního roku o 3,5 % a další růst v první polovině roku 2022 o 3,0 %. V Praze poptávka po nemovitostech také vzroste. Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

Nabídka nemovitostí českých developerů dle jejich názoru mírně poroste. Oproti minulému pololetí, dle dotázaných developerů, nabídka vzroste o 2,3 % v celé ČR, při zaměření na pražské nemovitosti nabídka vzroste o 2,6 %. Pro první pololetí roku 2022 developeři predikují vyšší růst nabídky, a to o 3,5 % v rámci ČR a o 2,9 % v Praze. „Poptávka bude stále převyšovat nabídku zejména vzhledem k malému počtu nových bytů dostávajících se na trh. Je tu dlouhodobě naakumulovaná neuspokojená poptávka – v případě Prahy se bavíme o potřebě cca 10 tis. bytů, zatímco průměrná roční nabídka uspokojí poptávku do výše cca 5–7 tis. bytů.“ dodává Martin Svoboda výkonný ředitel společnosti JRD Development s.r.o.

 


Ve druhém pololetí roku 2021 v rámci celé republiky očekávají developeři růst poptávky po rezidenčních nemovitostech o 3,5 %. Pro první pololetí roku 2022 predikují další růst, a to o 3,0 %. Poptávka po pražských rezidenčních nemovitostech také poroste, a to o 3,2 % v druhém pololetí tohoto roku a o dalších 2,8 % v prvním pololetí následujícího roku. „Vzhledem k aktuální velmi silné poptávce a intenzivním prodejům očekáváme pokles nabídky nových bytů díky tomu, že se rychle vyprodají byty ve stávajících projektech, a připravované projekty nestihnou získat včas potřebná povolení, aby pokryly poptávku.“ vysvětluje vývoj poptávky  Petr Beneš, ředitel a jednatel společnosti GEOSAN DEVELOPMENT s.r.o.

Většina oslovených developerů očekává růst cen svých nemovitostí (91 %). Ceny by dle jejich očekávání měly vzrůst o 9 %. Zbylá část developerských společností neplánuje změnu cen svých nemovitostí (9 %) a nikdo z oslovených neočekává pokles cen.  Růst cen vysvětluje Evžen Korec
generální ředitel společnosti EKOSPOL a.s.:
„Jakékoliv dlouhodobější predikce jsou nyní velmi obtížné, neboť nevíme přesně, jak bude pokračovat koronavirová pandemie a jak ovlivní celou ekonomiku. Nicméně dá se očekávat, že zájem o nemovitosti bude i nadále velmi vysoký. Lidi budou stále hledat vlastní bydlení, navíc přibude investorů hledajících v nemovitostech bezpečné uložení volných peněz se stabilním výnosem a dobrou likviditou. Nemovitosti představují v tomhle ohledu jednu z nejlepších investic bez ohledu na aktuální ekonomický cyklus. Za posledních pět let se cena bytu v Praze zdvojnásobila, to znamená zhodnocení o 20 procent ročně. Pokud připočteme ještě pětiprocentní roční výnos z nájemného, dostaneme se na 25 procent ročního výnosu. Jen málokterá komodita na trhu nabízí podobně vysoké zhodnocení investovaných peněz.“


STUDIE DEVELOPERSKÝCH SPOLEČNOSTÍ H2/2021 JE ZVEŘEJNĚNA NA:

www.ceec.eu
 


Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.