fbpx

Předseda Pirátů Ivan Bartoš by měl pochopit, že kroužkování nebylo porušením koaliční smlouvy mezi jeho stranou a STAN, ale projevem nedůvěry voličů ve schopnosti pirátských kandidátů.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš i přes odmítavá stanoviska ze strany koaličního partnera STAN trvá na tom, že zjištění o porušování dohody o podpoře kroužkování ze strany Starostů jsou doložená a závažná. Podle něj se jedná o porušení koaliční smlouvy. Piráti kvůli kroužkování představitelů STAN obhájili jen čtyři mandáty z 22, zatímco Starostům volby vynesly 33 mandátů.

Pokud jde o oblast průmyslu, předsedu České pirátské strany Ivana Bartoše si asi téměř nikdo z vedení industriálních firem neumí představit jako premiéra. Podobně nereálná je pro průmyslový sektor možnost, že by kandidát Pirátů obsadil post ministra průmyslu a obchodu. Kroužkování s tím nemá co dělat. Jde o kompetence.

Jsme nezávislé vydavatelství zaměřené na průmysl. Každý rok spolupracujeme s tisícovkami firem napříč celým industriálním spektrem od automotive, strojírenství či energetiky až po zdravotnictví nebo potravinářství. Jde o malé a střední podniky, ale i o naše nejvýznamnější výrobní společnosti, jako jsou například Škoda Auto, E.ON nebo České dráhy.

V týdnu od 27. 9. 2021 jsme oslovili 300 průmyslových firem a požádali je, aby se vyjádřily, jakou politickou stranu volili členové jejich managementu. Tyto společnosti dohromady zaměstnávají více než 50 tisíc lidí. V naší anketě se vyslovilo celkem 200 respondentů. Z jejich odpovědí plyne, že koalici Spolu dalo svůj hlas 72 procent z nich a hnutí ANO 12 procent, zatímco koalici PirStan volilo jen osm procent manažerů. Pět procent pak volilo uskupení Trikolóra, Svobodní a Soukromníci a tři procenta dala hlas SPD.

Jaký bude předseda Starostů Vít Rakušan ministr vnitra, uvidíme. Zatím víme pouze to, že žádnou radikální reformu policejního sboru nechystá. O nominantovi na pozici šéfa rezortu průmyslu a obchodu Věslavu Michalikovi toho víme víc. Podle něj musí ekonomika projít druhou transformací a chce investovat jeden bilion korun do restartu hospodářství a jeho modernizace. Byl by proto pro rychlejší odpisy, aby firmy mohly rychleji robotizovat a digitalizovat.

Státní výdaje míní zmrazit na tři roky. Zrušil by daňové výjimky a dotace velkým firmám, nevylučuje ovšem zvyšování daní. Zatím se zdá, že Michalik je hlavně velký optimista, který předpokládá, že za peníze z unijního rozpočtu vybuduje zelené hospodářství s pětiprocentním růstem.

Budiž, uvidíme. V každém případě je zřejmé, že i kdyby voliči PirStan kroužkování nevyužili, Piráti by neměli absolutně žádnou šanci pomýšlet na řízení obchodu a průmyslu. Lidé z průmyslu jednoduše nemají důvěru v jejich schopnosti, což celkem zřetelně plyne z našeho speciálního volebního průzkumu. Česká pirátská strana neoslovuje a sotva jen tak osloví motor naší země – průmysl, který vytváří hodnoty a plní státní kasu. Průmyslníci, podnikatelé, ale i živnostníci, díky jejichž šikovnosti a schopnostem může naše země bohatnout, Piráty zkrátka neberou vážně.
 


Diskuze

Doporučujeme

Z Dubaje do Zlína. Logio přiveze kousek Expa i na Fenomén

V pražském Logiu bouchali před Vánocemi šampaňské hned dvakrát. Poprvé, když se řediteli týmu Research & Development Martinu Plajnerovi narodil syn. Podruhé, když se tým dozvěděl, že vyrazí reprezentovat Českou republiku na dubajské EXPO.

Pod výstavištěm vedou teplo nové horkovody

Více než třemi kilometry nových horkovodů nahradily vloni Teplárny Brno staré parovodní rozvody na výstavišti. Náročná rekonstrukce zdejší sítě byla výsledkem dohody společnosti s Veletrhy Brno (BVV) a její součástí byl i odkup rozvodů do majetku tepláren. „Usnadňuje se tak do budoucnosti zásobování teplem, ale i chladem, který je v nabídce Tepláren Brno novinkou, budoucích rozvojových území navazujících na páteřní trasy vedené v areálu. A to včetně budované multifunkční haly,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Společnost BVV má navíc o starost méně, provoz horkovodů i jejich servisní údržbu budou totiž nadále zajišťovat teplárny.