fbpx

Společnost Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o. provozuje v moravskoslezském Paskově největší pilu v ČR. „Námi produkované sušené řezivo nachází uplatnění z největší části ve stavebním průmyslu, kde je pro své nenahraditelné vlastnosti dále zpracováno na celou řadu produktů," říká jednatelka společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov Marie Wagnerová v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

Jaký objem dřeva ročně zpracujete? Do jakých zemí zpracované dřevo dále míří?

Ročně zpracujeme téměř 1,5 milionu kubických metrů kulatiny, tzn. vyrobíme zhruba 860 tisíc kubíků řeziva, které míří z 25 procent do České republiky, 35 procent prodáváme do Rakouska a Německa, především závodům vlastního koncernu Mayr-Melnhof, které provozují tzv. další zpracování řeziva, osm procent výrobků jde na Slovensko a šest procent do Polska. Zbývající čtvrtinu produkce prodáváme do hodně exotických a vzdálených zemí, nejvíc do Japonska (12 procent), dále pak do severní Afriky (Alžírsko, Tunisko, Maroko) a do Asie (Malajsie, Pákistán). Kromě řeziva vyrábíme v naší dceřiné společnosti Mayr-Melnhof Pellets Paskov s.r.o. pelety. Ty vyvážíme z 50 procent do Itálie, 40 procent míří do Rakouska, v České republice prodáme bohužel jen 10 procent produkce. Roční objem výroby naší peletárny je přes 90 tisíc tun pelet.

Důležitou součástí vašeho portfolia je produkce štěpky pro papírenský průmysl a výroba peletek z pilin, které vznikají při zpracování kulatiny. Jakou částí se tyto vedlejší pilařské produkty podílejí na vašem obratu?

Prodej vedlejších pilařských produktů, tj. štěpky, pilin, hoblin a kůry, představuje zhruba 20 procent obratu pily.

V jakých odvětvích se využívá dřevo, které ve vašem závodě zpracujete?

Námi produkované sušené řezivo nachází uplatnění z největší části ve stavebním průmyslu, kde je pro své nenahraditelné vlastnosti dále zpracováno na celou řadu produktů, jako jsou například lamelově nebo křížově lepené nosníky, hranoly nebo plošné prvky podlahových, stěnových či stropních konstrukcí. Výroba těchto stavebních produktů probíhá především v rámci našich koncernových závodů v Rakousku a Německu. Produkované řezivo je rovněž využíváno v oblasti výroby obalových či transportních výrobků.

Moderní technologie prostupují do všech průmyslových oborů. Jaké využití mají při zpracování dřeva?

Při zpracování kulatiny v naší společnosti se primárně snažíme o produkci kvalitního řeziva s největším možným využitím vstupní suroviny. S tím bezpodmínečně souvisí využívání a investice do moderních technologií. V tomto roce jsme například instalovali na pořezové lince nový typ hlavní rozmítací pily pro hlavní řezivo, která patří mezi nejmodernější na světě. Rovněž investujeme do prvků pro zvýšení automatizace a řízení výroby, nových 3D měření, rychlejších a přesnějších kontrolních systémů atd.

Provozy, ve kterých se zpracovává dřevo, musely v posledních letech přijmout opatření ke snížení emisí CO2 a hlučnosti výroby. Dotkla se tato opatření i vašeho závodu?

Opatření pro snížení emisí CO2 vnímáme především po stránce vnitropodnikové logistiky kulatiny a řeziva, přičemž v rámci obnovy vozového parku investujeme do strojů, které těmto předpisům vyhovují. Aktuálně rovněž v našem provozu testujeme plně elektrický vysokozdvižný vozík s nosností 16 tun.

Z hlediska hlučnosti klademe velký důraz na eliminaci největších emitentů. Jak u realizovaných, tak u aktuálně plánovaných investic aplikujeme technická řešení, která naším provozem produkovaný hluk sníží a zlepší podmínky jak zaměstnancům, tak okolním obcím.

Do jakých oblastí chcete investovat v blízké budoucnosti?

Vždy jsme investovali, a bude tomu tak i nadále, do oblastí, které vedou v prvé řadě ke zvýšení výtěžnosti tak „vzácné" suroviny, jakou je dřevo, a dále do zvýšení přidané hodnoty výrobků a do automatizace výroby. Konkrétně plánujeme postavit např. další čtyři sušicí komory, postavíme třetí kotel na biomasu o výkonu 12 megawattů, budeme instalovat automatické skenery vad řeziva aj.

Na několika místech v Moravskoslezském kraji se objevila kůrovcová kalamita. Zaznamenali jste v této souvislosti vyšší poptávku po vašich službách?

Určitě ano. Nabídka kulatiny k pořezu je opravdu velká, náš závod je v provozu sedm dní v týdnu, 24 hodin denně.

Diskuze

Doporučujeme

Čeká nás Augiášův chlév

MPO i ČEZ tvrdohlavě lpí na dostavbě Dukovan

Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, je podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pro Česko nereálné. Jedním z klíčových pilířů Fondu obnovy, který bude financován ze zhruba 182 miliard korun, jež Česko dostane z Bruselu, by měly být investice do zelených projektů. Z příslušného vládního dokumentu ale vyplývá, že některé projekty se zeleným technologiím nevěnují vůbec, u dalších zatím není jasné, co se bude financovat. Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková, která rozdělování peněz koordinuje, to omlouvá rychlostí zpracování projektů a podobně. Spíš ale asi jde o to, že MPO se k zeleným plánům Evropské komise staví přinejmenším zdrženlivě.

Tento přístup je zřetelný u polostátní skupiny ČEZ, v níž se má zelené energetice věnovat především společnost ČEZ ESCO. Její generální ředitel Kamil Čermák mluví o své firmě jako o lídru v oblasti efektivních, úsporných a ekologicky šetrných řešení pro podniky, obce i stát. Zdůrazňuje hlavně úspory. Zmiňuje i čistou energii, rozuměj tu atomovou, kvalitní život a až v poslední řadě snižování emisí. Čermákovi jde mezi řádky hlavně o jaderný blok – nové Dukovany. Oficiálně za 160 miliard korun, ve skutečnosti za dvojnásobek, protože v dnešní době nikdo neumí postavit nový jaderný blok za rozumné peníze a v rozumném čase. Celá energetická koncepce ČR proto stojí když ne na lži, tak na nerealistických předpokladech.

Stavební společnosti očekávají v roce 2021 propad trhu o 1,8 %

Praha 24.11.2020 – Stavební společnosti očekávají propad trhu v letošním roce o 2,0 % a v roce 2021 potom o dalších 1,8 %. Vyšší propad trhu očekávají velké stavební společnosti, a to o 2,6 % v letošním roce. Tržby stavebních společností v letošním roce budou stagnovat (0,0 %). V příštím roce poklesnou o 1,3 %. Větší propad tržeb očekává pozemní stavitelství a malé stavební společnosti. Kapacity společností jsou vytíženy na 92 % a společnosti mají v průměru nasmlouvané zakázky na 8 měsíců dopředu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research za podpory generálního partnera, společnosti BAUMIT, spol. s.r.o.