vynckeFirma s více než stovkou zaměstnanců má na Ostravsku svou největší pobočku. Práci tam nacházejí svářeči, zámečníci, techničtí inženýři, ale i špičkoví výzkumníci. „Když k nám někdo přijde na pohovor, máme už napůl vyhráno,“ popisuje Ing. Petr Salvet, jednatel společnosti Vyncke s.r.o. Firma, která díky své jedinečné technologii umí proměnit odpad na čistou energii, se ekologickými principy řídí i ve svém okolí. Ve Frýdku-Místku (Chlebovicích), kde sídlí, nakoupila další pozemky, které osázela tisícovkou stromů. „Máme vlastní podnik, o který pečuje sociální firma zaměstnávající postižené lidi. Když k nám lidé přijdou, jsou naší zelenou zónou většinou okouzleni,“ dodává Ing. Petr Salvet.


Představte nám prosím na začátek vaši společnost.
Jsme původně vlámským rodinným podnikem, který podniká v oblasti průmyslové energetiky. Firmu vlastní a řídí už čtvrtá generace rodiny Vyncke. Zabýváme se vývojem, dodávkami technologií na spalování odpadů a biomasy. Kromě toho, že dodáváme průmyslové kotle, vlastníme také unikátní technologie, díky kterým jsme dnes úspěšní po celém světě.

V České republice má firma svoji největší pobočku, kde pracuje asi 115 lidí. Většina je zaměstnána v oblasti inženýringu, menší část pak ve výrobě. Česká část má stejné kompetence jako část belgická a to znamená, že máme vlastní vývojové oddělení, výrobu i obchodní oddělení.

Kdo jsou vaši zákazníci? Nacházíte je také v Česku?
V Česku máme zákazníky jen zcela výjimečně. Naše technologie jsou celkem unikátní, z toho důvodu máme i relativně malý trh. Jsme obchodně aktivní na všech světadílech, a přestože jsme relativně malá firma a na celém světě zaměstnáváme jen 360-380 lidí, ročně dodáváme asi kolem 25-35 projektů do celého světa. V Česku a na Slovensku jsme byli velmi aktivní v 90. letech, v posledních letech zde ale moc nových zakázek nemáme a spíše se zaměřujeme na ostatní země středo- a východoevropského regionu. Například máme řadu zákazníků v Polsku, které je pro nás jedním z nejdůležitějších trhů, a v roce 2013 jsme realizovali velkou zakázku pro firmu Ikea hned za naší hranicí – na Slovensku. Jednalo se o multimediální zdroj energie pro velký výrobní závod Ikey v Malackách. Obchodní aktivity do regionu střední a východní Evropy organizujeme. Nicméně v poslední době jsme v Česku opět aktivnější, v současné době pracujeme na třech větších obchodních projektech, poslední jsme ovšem realizovali už v roce 2010 pro firmu E.ON v jižních Čechách.


vyncke


S čím to souvisí?
V Česku nejsou tak velké firmy, aby uživily zařízení s výkonem 10-50 megawattů, a také díky dotacím se vše řeší tendry. My zásadně nechodíme do tendrů a výběrových řízení, kde je hlavním parametrem cena. Zakládáme si na tom, že máme reference po celém světě, jsme schopni dodat zařízení, které má minimální náklady a dobře funguje 10-15 let, ale nesnažíme se konkurovat cenou. Velký potenciál pro nás má například Polsko, kde jsou velké dřevařské firmy.

Jednou z nejčastěji citovaných zakázek, které jste uskutečnili, je dodání technologie pro společnost IKEA SK. O co konkrétně šlo?
Jde o jednu z našich nejlepších referencí v regionu střední a východní Evropy. Této nábytkářské firmě jsme na klíč dodávali energetiku pro největší výrobní závod ve střední Evropě, který je právě na Slovensku. Spalují se tam odpady z výroby desek, které se používají jako polotovary pro výrobu IKEA nábytku. V našem zařízení se tímto způsobem vyrábí pára, horká voda či termální olej, což jsou složky, které zase slouží pro provoz výrobních linek. To je jádro našeho byznysu, že dodáváme průmyslové aplikace, a naším typickým zákazníkem je firma, při jejíž činnosti vzniká nějaký spalitelný odpad a zároveň má potřebu energie pro svůj provoz. Naším mottem je proto slogan „Čistá energie z odpadu“.

O jaké další oblasti kromě nábytkářského průmyslu jde?
Jsou to nejčastěji dřevařský, potravinářský a zemědělský průmysl. Našimi častými zákazníky jsou tak velké pily, velcí výrobci polotovarů pro výrobu nábytku nebo velké potravinářské firmy, které zpracovávají plodiny jako je třeba slunečnice, či producenti potravinářských produktů, například zpracovatelé rýže a kakaových bobů.

Máme ale také aplikace pro spalování tříděného městského odpadu. Poté, co se z něj odstraní vše, co lze recyklovat, čistě se spálí, z čehož vznikne čistá energie, nejčastěji elektřina. V Česku se 100 % nerecyklovatelných odpadů skládkuje, ale předpokládáme, že i zde se to od roku 2020 začne měnit, a to vzhledem k tomu, že od roku 2024 by skládkování odpadu mělo být zcela zakázáno. Včera jsme na tuto technologii podepsali kontrakt na dodávku kotle, který tento odpad bude spalovat v Anglii.


vyncke


Z vaší účetní uzávěrky je zřejmé, že neuzavíráte smlouvy s koncovými zákazníky, ale že tak činí vaše sesterská firma. Proč?
Důvodem je risk management. Vzhledem k tomu, že dodáváme drahá a trochu riziková zařízení, potřebujeme pro realizaci těchto projektů pojištění. Jde o projekty, které se pohybují v cenách od dvou do 25 milionů euro. Toto riziko nese náš sesterský podnik v Belgii, a my proto působíme jako subdodavatelé.

Od otevření zóny v Chlebovicích máte také vlastní vývojové oddělení. Můžete popsat, čím se konkrétně zabývá?
Předtím bylo v Belgii, ale nyní vzniklo i tady. Tady se zabývá hlavně zkoumáním vlastností nových paliv a směsí. Nyní také řešíme, že možná budeme investovat do vlastní laboratoře pro zkoumání mechanických vlastností paliv. Další hlavní oblastí je vývoj a úprava zařízení na spalování tříděných odpadů.

Proč se belgická matka rozhodla zřídit ho právě v Česku?
Na Ostravsku jsou schopní inženýři, proto se našemu centru postupně rozšiřovaly kompetence. Nyní máme všechny složky a od roku 2012 i vývoj a výzkum.
Připravila Pavla Čechová, Reportáže z průmysluReklamní blok

image

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY
Více informací zdeimage

Informační systém pro správu energetickýc komodit.
Více informací zde

image

Největší stavební veletrh v České republice
Více informací zde

image

Mezinárodní strojírenský veletrh 2018
Více informací zde