Inzerce

Robotizace technologií pro lakování a lepení

9. října 2023
Robotizace technologií pro lakování a lepení

Media CZ s.r.o., člen evropské skupiny Media Group, se již od roku 1991 zabývá konstrukcí, výrobou a dodávkami kompletních aplikačních systémů pro nanášení, čerpání, dávkování a směšování tekutých nátěrových hmot, tmelů a lepidel. O současných aktivitách jsme hovořili s ředitelem firmy Jaroslavem Novákem.

Vaše firma je na trhu již více než 30 let. Patříte mezi významné výrobce a dodavatele technologií lakování a lepení nejen v ČR, ale i v celé východní Evropě. Jakým jste od devadesátých let prošli vývojem a jaké je hlavní zaměření firmy dnes?

Naši společnost jsme založili koncem roku 1990, kdy jsme navázali spolupráci s jedním z největších výrobců zařízení pro povrchové úpravy a lepení, americkou firmou Graco, nejprve pro Československo a později pro celou východní Evropu. Od začátku byly naše aktivity zaměřeny na dvě oblasti. První byly dodávky technologií a projektů do automobilového průmyslu, jeho dodavatelům a do strojírenství, přičemž jsme se již od devadesátých let podíleli na rekonstrukcích a rozvoji výrobních linek ve firmě Škoda Auto a později i u všech ostatních výrobců aut v ČR a SR. Druhou oblastí byly dodávky a servis lakovací a stříkací techniky řemeslníkům a do stavebnictví, především pro nástřiky fasád, interiérů, konstrukcí, hydroizolací, VDZ a polyuretanových pěn.

V obou těchto aktivitách jsme se stali významnými partnery našich zákazníků nejen na regionální, ale i na mezinárodní úrovni. Naše dodávky robotických linek směřují v posledních letech i mimo Evropu do USA, Číny, Koreje a Mexika. Od roku 2000 jsme začali zakládat pobočky nejprve v ČR, abychom byli blíže našim zákazníkům, a od roku 2004 i v zahraničí. Dnes máme v ČR sedm poboček a v rámci skupiny Media Group pak další na Slovensku a v Maďarsku a chystáme se otevřít pobočku v Polsku a Rumunsku. V ČR máme rovněž síť autorizovaných regionálních distributorů pro stříkací techniku. Kromě dodávek kompletních řešení na klíč spolupracujeme také s ostatními integrátory a generálními dodavateli výrobních linek jako subdodavatelé aplikačních technologií.

Zmínil jste dodávky robotických linek. Můžete nám přiblížit některé zajímavé projekty?

U robotických aplikací jsou zajímavé prakticky všechny. První robotická aplikace byla v roce 2013 pro tmelení bateriových loží pro autobusy do Číny, poté následovaly kompletní linky pro robotické lepení předních světlometů pro Škodu Auto a Mercedes C-Klasse do ČR, USA a Číny, lepicí linka pro spoilery a blatníky značky Jaguar, předmontážní a lepicí linka krytů prahů pro Audi a další. Naší specializací se stalo robotické lepení střech kabrioletů pro skupinu Magna a nanášení lepidel na interiérové plastové díly pro firmy skupiny Grupo Antolin. V posledních letech je stále větší poptávka po robotických aplikacích i pro lakování. Mezi naše nejvýznamnější za minulé tři roky patří například lakování vagonových konstrukcí v Tatravagonce Poprad, plastových nárazníků ve firmě Nissan nebo filtrů pro Knorr-Bremse. Naší nejvýznačnější referencí jsou ale tři kompletní linky pro nanášení antikorozních tmelů ve Škodě Auto do vnitřku karoserií v Mladé Boleslavi a na prahy v Kvasinách. Naprostá spolehlivost a kvalita při aplikaci jsou u těchto linek nezbytným předpokladem, aby ve výrobě nedocházelo k žádným prostojům a výpadkům. Proto jsme velmi hrdí na to, že si Škoda Auto vybrala naši společnost, a to opakovaně, za dodavatele těchto klíčových technologických uzlů.

Když zůstaneme u automatizace, jakým směrem se u vás ubírá?

Před deseti lety se o robotické aplikace zajímaly firmy proto, aby ušetřily na nákladech zvýšením produktivity nebo úsporou pracovní síly. Stále vyšší nároky na kvalitu a nezávislost na lidském faktoru spolu s narůstajícím nedostatkem kvalifikované síly vedou v posledních pěti letech k intenzivnímu rozvoji požadavků zákazníků na robotizaci i v případech, které by v minulosti nebyly ekonomicky zajímavé. Navíc automatizace lakování a nanášení pěn, tmelů a izolací přichází i do oblasti stavebnictví a dřevovýroby, takže můžeme naše zkušenosti z projektování linek pro automobilový a strojírenský průmysl přenášet i do naší druhé oblasti aktivit, ve které dosud dominovala manuální aplikační technika. Mezi projekty tohoto typu, které v současnosti připravujeme ve stavebnictví, patří například nástřik lepidel na izolace, lakování střešních krytin, lepení rámů střešních oken nebo nanášení izolačních povlaků na vodní potrubí.

Z toho, co uvádíte, je zřejmé, že portfolio vašich zákazníků je poměrně široké. Můžete uvést některé z nejdůležitějších?

Nemůžu říct z nejdůležitějších, protože každého zákazníka považujeme za důležitého. Jeho spokojenost s naší dodávkou, službami a servisem je nejen základem pro reference dalším potenciálním odběratelům, ale i jedním ze základních cílů naší činnosti. Pokud bych měl ale vybrat alespoň několik z těch tisíců, kteří patří mezi naše největší zákazníky, určitě bych mezi automobilkami zmínil na prvním místě Škodu Auto, se kterou spolupracujeme již od roku 1991, dále TPCA, dnes Toyotu TMMCZ, Kiu a Jaguar JLR na Slovensku. Že naše dodávky směřují i do Audi, Mercedesu a VW v zahraničí, je pro nás jenom potvrzením toho, že jsme se vydali správnou cestou. Za subdodavatele dílů bych jmenoval alespoň firmy skupiny Magna, Grupo Antolin, Faurecii a Brano. Z ostatních nemůžu zapomenout především na Iveco (Karosu), které patří také k našim prvním zákazníkům od roku 1991, Tatru Trucks, skupinu Siemens, dále pak na Alstom-Bombardier, Škodu Transportation, Tatravagonku, Ryko a Bonatrans z rychle se rozvíjejícího trhu kolejových vozidel a nakonec pro ukázku rozmanitosti našich činností například na Mondelez z potravinářství, IAC, Airlivery, Aero a Bell Helicopters z leteckého průmyslu a na Continental z elektrotechniky.

Ve svých instalacích využíváte jen výrobky firmy Graco, nebo i jiných dodavatelů?

Jsme autorizovanými zástupci firmy Graco pro ČR a v rámci skupiny i pro východní Evropu, proto jsou produkty Graco základem našich dodávek. Vzhledem k tomu, že zákazníky je často požadována technika i od jiných výrobců, vytvořili jsme přímé vztahy nebo autorizo­vaná zastoupení s většinou hlavních světových výrobců v této oblasti. Kromě toho si významnou část našich technologií i sami vyvíjíme a vyrábíme. Pro robotické aplikace jsme zaměřeni na roboty Kuka, ABB a Fanuc, pro které máme rovněž vlastní programátory.

Poskytujete kromě prodeje zařízení, konstrukce a dodávek výrobních linek i jiné služby?

Samozřejmostí je servis dodaných zařízení, s řadou odběratelů máme uzavřeny dlouhodobé servisní smlouvy i na servisní zásahy 24/7. S našimi zákazníky a partnery aktivně spolupracujeme již při hledání a navrhování optimálního technického řešení jejich výrobních potřeb. A v Liberci jsme otevřeli školicí a testovací středisko s robotem, kde pořádáme školení pro lakýrníky či technology, dny otevřených dveří, semináře pro zákazníky a aplikační testy pro lakování a lepení. Zájem o tyto služby velmi stoupá v souvislosti s již zmíněným nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a jejich fluktuací a také se zvyšující se náročností aplikací a variabilitou používaných materiálů.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěšných aplikací do budoucna.

Já také děkuji a rád bych na závěr poděkoval svým spolupracovníkům a celému týmu Media CZ, kteří se svou prací, přístupem a kompetentností o dosavadní více než třicetiletý úspěch naší firmy zasloužili.

www.mediacz.cz