Inzerce

Slovinsko je další zemí, kde může vzniknout reaktor EPR1200, který EDF nabízí pro Dukovany

28. března 2023
 Slovinsko je další zemí, kde může vzniknout reaktor EPR1200, který EDF nabízí pro Dukovany

Technologie EPR1200, kterou společnost EDF nabízí pro chystaný pátý blok elektrárny Dukovany, je vhodná pro několik zemí střední Evropy, ne jen pro Česko. Také Slovinsko zvažuje EPR1200 pro rozšíření své jaderné elektrárny Krško. EDF tento týden předložila oficiální odpověď na žádost „Request for Vendor Information“ společnosti GEN energija, čímž potvrdila svůj závazek podpořit slovinský jaderný projekt a otevřela cestu k synergiím s dalšími evropskými projekty EPR. 

„S potěšením mohu oznámit, že jsem společnosti GEN energija předložil odpověď EDF na její žádost o informace jako součást procesu zahájeného v říjnu 2022. V rámci naší strategie evropské flotily jsme velice rádi, že se EDF může zúčastnit první fáze výběrového řízení pro budoucí jaderný projekt JEK 2 a podpořit strategické cíle Slovinska v oblasti energetické suverenity, nulových emisí do roku 2050 a podpory lokální ekonomiky,“ uvedl Vakis Ramany, viceprezident EDF pro mezinárodní rozvoj nových jaderných zdrojů.

„Výměna názorů s vrcholovým vedením společnosti GEN energija, která se uskutečnila v Kršku, se týkala všech přínosů nabídky EDF, jež společnosti GEN energija jako budoucímu provozovateli poskytuje nejlepší řešení založené na nejmodernějším reaktoru generace III+, který využívá 100% evropskou technologii EPR,“ dodal.

EDF chce v procesu pokračovat zejména tím, že bude sdílet své unikátní zkušenosti jakožto firmy, která staví a licencuje nové jaderné elektrárny v Evropě. V této souvislosti EDF minulý měsíc přivítala slovinskou delegaci na stavbě reaktoru EPR v britském Hinkley Point C, kde demonstrovala průmyslový model realizace projektu.

EPR1200 využívá osvědčenou robustnost, spolehlivost a vynikající provozní výkonnost reaktorů z rodiny EPR. EPR1200 nabízí nejvyšší standardy bezpečnosti a těží také z desítek let zkušeností společnosti EDF s projektováním, výstavbou a provozem tlakovodních reaktorů po celém světě a ze všech zkušeností a optimalizací získaných z jiných projektů EPR. 

 

Ostatní