Inzerce

Ton představuje novou vizuální identitu: z loga mizí židle, přichází kruh

4. dubna 2024
Ton představuje novou vizuální identitu: z loga mizí židle, přichází kruh

Foto: Ton a.s.

Po dvaceti letech se rozhodl Ton, tradiční český výrobce designového dřevěného nábytku, pro změnu vizuální identity. Novinek bude několik: název firmy se přestává psát kapitálkami. Z loga také mizí proslulá židle č. 14, symbol ohýbaného nábytku, která však upomíná pouze na část portfolia výrobků společnosti. Novým ústředním prvkem loga se stalo prostřední písmeno „o“, které je inspirováno tvaroslovím z výroby.

„Óčko“ v logu má několik významů: může symbolizovat nejen ohyb dřeva, ale i udržitelnost, kmen stromu či rodinný kruh, u kterého často figurují produkty firmy – ať už židle, stoly nebo doplňky. Hlavní inspirace u kruhového prvku v logu však pochází od stroje zvaného „sádlík“. Ten byl vyvinutý v Bystřici p. Hostýnem, kde Ton stále sídlí, v polovině minulého století, a stal se klíčovým strojem pro ohýbání dřeva na sedáky a nožní spoje. Symbolizuje tak inovativnost společnosti. „Nové logo a vizuální identita krásně souzní s aktuální filozofií firmy. Ta sice navazuje na bohatý historický odkaz, ale překládá ho do moderní estetiky a soudobých potřeb. Stejně jako naše židle a stoly,“ podotkl ředitel Tonu Milan Dostalík.

Logo navrhl pro Ton rakouský designér Ewald Neuhofer a drobně ho doladilo vídeňské studio Bueronardin. S novou vizuální identitou se také pojí písmo Matter SQ od Martina Váchy z české písmolijny Displaay. Jedná se o písmo s jemným, hřejivým nádechem, což je způsobeno živými tvary a diagonálními terminály. Písmo je lépe čitelné v elektronické podobě, což potěší návštěvníky nového webu Tonu.

Vylepšený konfigurátor zaujme propracovaností 

Se změnou vizuálu přicházejí i nové webové stránky, které byly postaveny na základě analýzy požadavků sales a resellerů Tonu po celém světě. Proto obsahují interaktivní konfigurátor nábytku, kde je možné si nastavit přesně variantu produktu, jakou zákazník chce včetně barvy a typu dřeva či materiálu čalounění. Stránky ale obsahují také množství fotografií z historie a z fascinujícího příběhu výroby pomocí ohýbání dřeva, dodnes nepřekonané techniky, která se neobejde bez lidských rukou.
Nová vizuální identita firmy zahrnuje nové barvy a látky, které nekopírují rychle měnící se módní trendy, ale spíše vystihují podstatu firmy. Tyto barvy jsou navíc snadněji kombinovatelné mezi sebou. Autorka barevného konceptu, designérka Zuzana Piliarová, hledala inspiraci přímo v areálu společnosti. Vybrala barvy, které odrážejí charakter výroby – modrou podle triček svých kolegů v továrně, cihlovou podle budov starého závodu a zelenou se žlutou podle okolní přírody, která ji neustále inspiruje.

Ton sídlí v srdci Evropy, v České republice

Společnost Ton má dlouhou historii, která začala už v roce 1861 založením továrny na výrobu ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem, v srdci Evropy. Zde založil německý inovátor Michael Thonet svou druhou továrnu na Moravě společně se svými syny, kteří po jeho smrti pokračovali v rozvoji společnosti. Továrna v Bystřici pod Hostýnem se pyšní nepřerušenou výrobou ohýbaného nábytku na jednom místě víc než 160 let, což ji řadí mezi unikáty v tomto segmentu. Výroba celého produktu také zůstává dodnes plně v České republice.

Ostatní