FN MOTOL
Fakultní nemocnice Motol – největší v Česku, jedna z největších v Evropě a především největší dětská nemocnice na světě. Celkově pojme 2 189 lůžek a má dvě základní části – dětskou a dospělou. Zároveň je výukovou základnou pro studenty 2. lékařské fakulty UK, avšak možností nemocnice využívají studenti všech pražských lékařských fakult. Od roku 2006 procházejí bloky „dětské nemocnice“ rozsáhlou rekonstrukcí, a to za plného provozu. Důvodem je fakt, že existuje mnoho vážných onemocnění včetně těch velmi vzácných, která dokáží léčit právě jen tam. Již 18. rokem šéfuje této unikátní nemocnici JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, který si v loňském roce „odskočil“ vést ministerstvo zdravotnictví.Nedávno jste podepsali smlouvu s Nadačním fondem Ronalda McDonalda, který vám daroval 35 milionů korun na výstavbu ubytování pro rodiče nemocných dětí. O jak významnou událost jde?
Za celou svou ředitelskou kariéru si takto velký dar nevybavuji. Fond nám poskytne dar na výstavbu a v našem zařízení pak bude službu provozovat. Je to významné a velmi potěšující. Díky tomuto daru se dostaneme na úroveň ostatních špičkových univerzitních nemocnic, které disponují podobnými zařízeními.

Jak to fungovalo dosud? Proplácí zdravotní pojišťovny ubytování rodičů?
Ano, ale pouze jednoho rodiče dítěte do šesti let věku. U staršího pak musí dát dobrozdání revizní lékař. Rodič, který doprovází dítě do šesti let, má u nás k dispozici rozkládací křeslo, které je přímo u lůžka. Někdy ale přijedou oba rodiče a občas s sebou mívají i sourozence. To už je pak trochu problém. Nyní máme vyčleněná lůžka v ubytovně pro zaměstnance, ale koncept, který nabízí zmíněný nadační fond, má podobu malého rodinného hotelu. Rodiče tam budou moci přespat, přeprat si věci a k dispozici budou mít i kuchyňky. Docházet za nimi budou sociální terapeuti, což je důležité, protože jde často o onkologické diagnózy.

V tuto chvíli probíhá poslední fáze dvanáctileté rekonstrukce dětské části nemocnice, která by měla být dokončena na podzim. Už máte přesné datum, kdy ji převezmete?
Ano, bude to v sobotu 3. listopadu 2018. Fungovat ale zřejmě začne od nového roku, neboť tam ještě bude probíhat přejímací řízení.


FN MOTOL


V které části práce aktuálně probíhají?
V minulých letech proběhla rekonstrukce lůžkových částí a sálů. Nyní se přestavuje poliklinika, tedy jednotlivé ambulance a také dětský urgentní příjem. Chtěl bych připomenout, že jsme jedinou velkou nemocnicí v Evropě, které se rekonstrukce za plného provozu povedla. O něco podobného se před časem pokoušeli v univerzitní nemocnici Heidelbergu, ale nakonec to pro velkou náročnost vzdali.

Novinkou z poslední doby je také memorandum, které jste podepsali se Slovenskem. Má zajistit možnost transplantací plic, které jako jediná nemocnice v Česku provádíte, i pro Slováky.
Ano. Jde o významnou dohodu, která je prospěšná oběma stranám. Chirurg je erudovaný jen tím, že hodně operuje, když má málo operací, jeho erudice klesá. Přesně z toho důvodu se koncentrují transplantace do větších celků. Transplantace pro 15 milionů lidí vycházejí efektivněji než pro pět nebo 10 milionů lidí. Kromě toho budeme sdílet registry, čímž stoupá šance na rychlejší náhradu orgánu.

Velkým problémem většiny českých nemocnic je nedostatek sester. Potýkáte se s ním i vy? Bylo by řešením otevřít pracovní trh například sestrám z Ukrajiny?
Obecně, sestry jsou velký problém. V mezinárodním srovnání dokonce v počtu absolventů zdravotnických škol patří Česko až někam na konec Evropy. To je špatně. Doufám, že když jsem jako ministr zdravotnictví prosadil, že když na středních zdravotnických školách nebude povinná maturita z matematiky, přivede to více studentů. Samozřejmě spolupracujeme se všemi zdravotnickými školami v zemi.
Co se týče sester z Ukrajiny, vidím tam jako velmi limitující faktor jazykovou bariéru. Je rozdíl, jestli má připravit čtyři nebo 40 mg léku a v tomto oboru to může být rozdíl mezi životem a smrtí. Takže z tohoto pohledu to opravdu není jednoduché.


FN MOTOL


Co by mohlo pomoci?
Problém České republiky je ten, že nám mladí lidé nastupují do práce pomalu nejpozději v celé Evropě, a to až ve 24 letech. Nabídka vysokých škol včetně těch soukromých je tak široká, že studuje téměř každý. Staří praktici doporučují, abychom namísto vysokých a vyšších škol znovu zřídili prestižní střední zdravotnické školy. Já se ale obávám, že ta děvčata do praxe v 18 či 19 stejně nebudou chtít jít. Je to kulturní problém.

Jako ministr jste měl podíl na přijetí zákona, který zakazuje kouření v restauracích a platí od května loňského roku. Co říkáte na současnou situaci, kdy se našlo 86 poslanců, kteří chtějí současnou situaci zvrátit?
Ten zákon se nejmenuje protikuřácký, ale o ochraně zdraví. To je důležité, protože pokud někdo chce povolit kouření, tak nejde jen o zdraví nekuřáků, ale i kuřáků. Nedávná britská studie pro WHO potvrdila, že 10 let po vytlačení kuřáků z restaurací klesá počet kardiovaskulárních onemocnění. To je dnes největší zabiják, jehož léčba je spolu s onkologickými onemocněními nejdražší. Ten, kdo chce znova zavést kouření, byť jen v kuřárnách, říká, že máme znova nesmyslně vyhazovat další a další peníze. Jsem tedy striktně proti.

Připravila Pavla Čechová, Reportáže z průmysluReklamní blok

image

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY
Více informací zdeimage

Informační systém pro správu energetickýc komodit.
Více informací zde

image

Největší stavební veletrh v České republice
Více informací zde