fbpx

Společnost PENTA TRADING, spol. s r.o., je tradiční a největší prodejce elektroerozivních strojů v Česku a na Slovensku. Ve své nabídce má drátové řezačky, CNC hloubičky, CNC vrtačky i obráběcí centra a také spotřební materiál pro elektroerozi ve vysoké kvalitě za příznivé ceny. Kromě toho nabízí kompletní podporu a servisní péči o elektroerozivní zařízení, která na trhu vynikají svým rozsahem, rychlostí a výkonem. Podle majitele a generálního ředitele Pavla Matošky dokáže jeho firma najít optimální elektroerozivní řešení pro každého zákazníka. 

Vaše firma slaví 30 let své existence. Jakou největší chybu a jaké nejšťastnější rozhodnutí jste za tu dobu, co stojíte v jejím čele, udělal?

Chyb a šťastných rozhodnutí bylo za 30 let mnoho a není jednoduché vybrat ty nej. Zřejmě nejlepší rozhodnutí, která jsem činil, byl výběr mých kolegyň a kolegů. Někteří se mnou firmu rozjížděli od samého začátku a mám štěstí, že všichni kolegové se mnou sdílí vášeň, se kterou Pentu budujeme, která je pro nás charakteristická a kterou se možná odlišujeme od konkurence. Pokud jde o chyby, platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Za ty roky jsem jistě nějaké chyby udělal, ale pokud jsem měl možnost se o nich dozvědět, bylo vždy mou snahou je efektivně napravit a poučit se z nich. Když se ohlédnu zpět na ta tři desetiletí mého podnikání, nemám pocit, že jsem udělal nějakou kardinální chybu, která by mne dodnes mrzela.

Jste největší prodejce špičkových elektroerozivních strojů v Česku a na Slovensku. Jaká zařízení obsahuje vaše nabídka? Již čtvrtým rokem jste nejúspěšnějším evropským zástupcem značky Fanuc v kategorii drátových řezaček, jak důležitá je pro vás spolupráce s touto japonskou firmou?

Penta Trading je od svého vzniku zaměřena na elektroerozi. Na trh přinášíme drátové řezačky Fanuc, CNC hloubičky Exeron a Penta CNC, elektroerozivní vrtačky a HSC obráběcí centra Exeron. Za celou historii Penty jsme zastupovali několik výrobců elektroerozivních strojů a vždycky jsme z nich dokázali udělat dominantního hráče na trhu. Se společností Fanuc spolupracujeme již 17 let a tato velmi úspěšná spolupráce je založená na důvěře a přátelství. Penta byla již čtyřikrát vyhodnocena jako nejúspěšnější zastoupení firmy Fanuc v Evropě. Náš tržní podíl se dlouhodobě pohybuje okolo 65 procent, přičemž v ostatních zemích je průměr do 20 procent, takže jen ve strojích samotných to zřejmě nebude. Ale musím uznat, že vyspělá japonská technologie drátových řezaček Fanuc Robocut, jejich neuvěřitelná spolehlivost a dlouhodobá životnost jsou pro nás velkou konkurenční výhodou. Věřím, že vzájemně výhodná spolupráce bude pokračovat i v dalších letech.

Jak významnou roli z hlediska obratu hraje ve vašem podnikání technická podpora a servis? Jakým způsobem se do těchto vašich služeb promítá důraz na rozsah, rychlost a kvalitu?

Primární obratotvornou položkou je prodej elektroerozivních a HSC strojů. Aplikační a servisní podpora a prodej náhradních dílů je z pohledu příjmů společnosti spíše doplněk. My se ale na úlohu technické podpory díváme jinak – pro nás to není jen zdroj příjmů, ale hlavně závazek vůči našim zákazníkům. Za desetiletí našeho působení na trhu elektroeroze jsme si získali jejich důvěru. Zákazníci vědí, že je po celou dobu životnosti stroje nenecháme na holičkách a jsme jim připraveni poskytnout technickou a servisní podporu 24 hodin denně. Vědí, že díky naší podpoře předejdou případným výpadkům ve výrobě, které obvykle nastanou, když je to nejméně vhodné.

Většina zaměstnanců vaší společnosti pracuje v technickém oddělení, tedy ve vývoji, realizaci, servisu a technologických centrech. Čím se u vás zabývají vývojová a technologická centra?

Náš vývoj je zaměřen převážně na rozvoj vlastní elektroerozivní hloubičky Penta CNC s námi vyvinutým ultramoderním řídicím systémem a generátorem. Technologická centra vznikla v regionech tak, abychom byli blíže našim zákazníkům a poskytli jim ten nejvyšší komfort s minimem ztraceného času na cestách. Tato aplikační centra nám umožňují získávat a shromažďovat praktické know-how, které pak dále poskytujeme našim zákazníkům formou technologického poradenství, testovacího obrábění a kooperační podpory pro drátové řezání, CNC hloubení a HSC frézování grafitových elektrod.

Všechny zkušenosti jste zúročili ve vývoji vlastní elektroerozivní hloubičky Penta CNC s vlastním generátorem. Je to cesta, kterou byste se chtěli vydat, tedy transformovat se postupně na výrobní firmu s vlastními kvalitními finálními produkty?

Již 30 let je Penta Trading tradičním dodavatelem a servisním střediskem elektroerozivních obráběcích strojů. Za tuto dobu zaznamenala elektroeroze velký rozvoj, a to jak po stránce aplikační, tak po stránce technické. Penta je díky svému partnerství se světovými firmami, jako je Fanuc a Exeron, přirozenou součástí všech změn. Motorem rozvoje je vývoj a výzkum, který je ve světě doménou předních světových výrobců strojů a spolupracujících univerzit. Ti si své know-how velmi pečlivě střeží, a tak jsme se i my před 15 lety rozhodli investovat do vývoje vlastního řešení elektroerozivní hloubičky. Navázali jsme spolupráci s několika univerzitami a předními světovými osobnostmi v oboru a výsledkem je moderní a nadčasové řešení řídicího systému a generátor na bázi nejmodernějších a nejspolehlivějších elektronických součástek.

Stroje disponují množstvím technologií pro širokou paletu kombinací materiálu elektrody a obrobku. Dnes jsou instalovány již na pěti kontinentech. Díky vlastnímu vývoji můžeme reagovat na individuální přání zákazníků a pružně poskytovat řešení na míru. Ať už se jedná o speciální víceosé obrábění, technologie pro neobvyklé kombinace materiálu elektrody a obrobku, či o nadstandardní velikost pracovního stolu. Posouváme hranice elektroerozivního obrábění například možností multichannel hloubení či výrobou dvoupinolové hloubičky s jedním společným řídicím systémem. Efektivní synergii představuje modernizace stávajících hloubiček všech značek, které naše divize Penta CNC také nabízí. Mezi poslední produkty vývojového oddělení patří elektroerozivní hloubička P534 GRFi – produkt společného vývoje Penty a firmy Fanuc. Veškeré elektronické komponenty tohoto modelu, tedy motory, drivery, PLC a řídicí systém, pocházejí právě od firmy Fanuc.

Poskytujete celou škálu řešení automatizace a robotizace. Znamená to, že jste integrátorem, který je schopný dodat zákazníkům kompletní robotická pracoviště na klíč? Co pro vás v tomto směru znamená firma Rostra?

Již několik let nabízíme ověřená řešení pro automatizaci a robotizaci zejména elektroerozivních obráběcích strojů a frézovacích center. Máme připravenou celou škálu řešení. Naše odborné kompetence nás posunují z pozice prodejců strojů do roviny odborných vývojářů, konzultantů a integrátorů automatizovaných celků. Od automatizace jednoho stroje přes obsluhu stroje robotem, který umožňuje nakládat a vykládat obrobky bez přítomnosti lidské obsluhy, až po plně automatizované pracoviště (výrobní buňku nebo linku) sestávající z kombinace technologií a zařízení.

V případě našeho významného zákazníka, společnosti Rostra, jsme rozpohybovali automatizované pracoviště sestávající z pěti drátových řezaček, robotického zakladače, řídicího softwaru a dalších souvisejících zařízení. Stroje nyní běží v režimu 24/7 bez přítomnosti obsluhy. V oblasti automatizace drátového řezání je to ojedinělý projekt, na který jsme mimořádně pyšní. V oblasti automatizace hloubení, frézování a měření jsme realizovali celou řadu linek různé složitosti. Takové buňky pracují na příklad ve firmách Kasko, Fimes, Fostron a v dalších. Průběžně pracujeme i na vývoji vlastního řešení, od kterého si slibujeme větší pružnost, rychlost a ergonomii.


 


Diskuze

Doporučujeme

Představení nových špičkových strojů a digitálních technologií

Doosan představí sortiment nových špičkových a technicky vyspělých strojů a digitálních technologií na firemním stánku č. FM.711/1 v centru sekce stavebních a těžebních strojů Open-Air Area Middle na veletrhu Bauma 2022. Expozici Doosan bude dominovat sekce Inovačního centra a pod tématem „Powered by Innovation“ představí nejnovější výsledky vývoje špičkových systémů jako jsou Concept-X, Xitecloud a DoosanCONNECT. Nebudou chybět další unikátními produkty, jako je celosvětově první „transparentní lžíce“ nebo nový model DX225LC-7X, první „chytré“ pásové rypadlo společnosti Doosan. 

Hodnota veřejných zakázek meziročně poklesla o 22,9 %

V lednu až dubnu 2022 byly oznámeny zakázky celkem v hodnotě 36,1 mld. Kč, z toho bylo později zadáno 3,1 mld. Kč (tedy 9 % z oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla 2,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla o cca 6 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 1,2 mld. Kč (tedy cca 3 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 31,8 mld. Kč (tedy 88 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o. za podpory generálního partnera našich výzkumů společnosti Wienerberger s.r.o.