Inzerce

Thermo Fisher Scientific Brno nadále roste

14. června 2023
Thermo Fisher Scientific Brno nadále roste

Společnost Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. se specializuje na vývoj a výrobu špičkových elektronových mikroskopů a spektrometrů. Mezi její zákazníky patří světově proslulé univerzity, přední výrobci elektroniky a farmaceutické firmy nebo vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového a leteckého průmyslu. Na další informace o této společnosti jsme se zeptali jejího generálního ředitele Petra Střelce. 

Brněnské technologické centrum patří mezi největší pobočky americké firmy Thermo Fisher Scientific na světě. Kolik vyrobí elektronových mikroskopů a spektrometrů za rok? O jaké výrobní řady přístrojů se jedná a pro jaké zákazníky jsou určeny?

V Brně vyrábíme takřka kompletní portfolio skenovacích elektronových mikroskopů (zkráceně SEM) a mikroskopů kombinujících elektronový a fokusovaný iontový svazek (FIB-SEM). Vyrábíme i značnou část transmisních elektronových mikroskopů (TEM), tedy kromě několika modelů, které se vyrábějí v naší pobočce v nizozemském Eindhovenu. Zabýváme se také výrobou spektrometrů pro povrchovou analýzu materiálů a spektrometrů pro objemovou prvkovou analýzu.

Firma Thermo Fisher Scientific Brno patří mezi deset největších tuzemských exportérů. Do kterých zemí produkce technologického centra směřuje především a v jakých objemech za rok? Jaká je struktura tohoto vývozu z hlediska typů přístrojů?

Je pravda, že naprostá většina našich přístrojů směřuje za hranice České republiky, přičemž na celkovém exportu se z největší části podílí Asie – Čína, Jižní Korea nebo Japonsko. Typicky se jedná o státy, ve kterých sídlí technologické firmy, jež se zabývají vývojem elektroniky nebo výrobou polovodičových součástek, nejčastěji mikročipů. Druhou skupinu pak tvoří země, ve kterých jsou velké univerzity a výzkumná centra, jako jsou USA, Německo nebo Velká Británie. Co se typů přístrojů týče, můžeme je rozdělit do tří základních oblastí – přístroje pro vědy o živé přírodě, kam řadíme například farmacii a biologický výzkum, polovodičový průmysl a materiálové vědy. Dlouhodobě největšími odběrateli jsou firmy z polovodičového průmyslu.

Tržby společnosti Thermo Fisher Scientific Brno se v předcházejících letech pohybovaly kolem 16 miliard korun a zisk činil asi 700 milionů korun. Jak se firmě dařilo v roce 2022 a co očekává od letošního roku? Do jaké míry hospodaření společnosti ovlivnila válka na Ukrajině?

Konkrétní čísla za rok 2022 bych v tuto chvíli ještě nerad komentoval, nicméně můžu říct, že se znovu jednalo o úspěšný rok a podařilo se nám nadále růst – jak z hlediska tržeb, tak například i z pohledu náboru nových zaměstnanců. Válka na Ukrajině se nás samozřejmě dotkla, ostatně jako většiny firem, nicméně v našem případě se nejednalo o nic zásadního. Rusko ani Ukrajina nepatřily mezi klíčové odběratele našich přístrojů ani dodavatele dílů.

Společnost Thermo Fisher Scientific používá globálně ve svých výrobních závodech ERP systém QAD. Jakou vidíte jeho největší konkurenční výhodu z globálního pohledu?

Největší výhodou je to, že máme globálně standardizovaná master data, proces a celý systém. QAD je systém, který byl historicky vytvořen pro řízení výroby a později se obohatil o finanční část. Jako takový pak lépe podporuje výrobu našich velmi komplexních produktů. Jeho výhodou v porovnání s ostatními ERP systémy je možnost přizpůsobení přesně na míru našim potřebám.

Společnost Thermo Fisher Scientific Brno investuje do výzkumu a vývoje zhruba jednu miliardu korun ročně. Jakou problematikou se R & D zabývá především? Kolik z celkových 1500 zaměstnanců pracuje ve výzkumu a vývoji a jak se firmě daří získávat nové, vysoce kvalifikované pracovníky?

Výzkum a vývoj je pro nás klíčovou oblastí, pracuje v něm přes 600 lidí. Patříme mezi největší investory do R & D v celém Jihomoravském kraji. V Brně máme zastoupen jak „výzkum“, který se zabývá navrhováním zcela nových technologií, tak „vývoj“, jehož úkolem je aplikování těchto technologií do našich produktů a zdokonalování stávajících mikroskopů a spektrometrů tak, aby ještě lépe plnily nároky našich zákazníků. V našem R & D pracuje řada odborníků z nejrůznějších oborů – fyzika, vývoj softwaru, mechanická konstrukce, elektronika, matematika nebo biologie a chemie. Tým stále rozšiřujeme a jsem rád, že se nám to daří. Jednoduchý návod přitom neexistuje. Snažíme se být aktivní na univerzitách, spolupracujeme s celou řadou především technických fakult. Pořádáme exkurze, jen loni nás navštívilo více než tisíc lidí – především studentů středních škol. Myslím, že společnost Thermo Fisher je v Brně vnímána jako atraktivní zaměstnavatel. Jsme sice nároční, na druhou stranu si stále udržujeme velmi neformální firemní kulturu. I to je jeden z důvodů, proč jsme byli loni oceněni jako nejlepší zaměstnavatel v regionu a zároveň jsme vyhráli anketu o nejžádanějšího zaměstnavatele mezi studenty vysokých škol.

V roce 2021 společnost Thermo Fisher Scientific Brno rozšířila své výrobní portfolio o hmotnostní spektrometry. Připravuje nebo alespoň zvažuje ještě další podobné rozšíření své produkce?

Dovolil bych si vás lehce opravit – hmotnostní spektrometry se u nás vyvíjejí, výroba zde – zatím – neprobíhá. Produkci rozšiřujeme v podstatě neustále. Loni jsme například otevřeli zcela nový prostor pro výrobu spektrometrů pro povrchovou analýzu prvků, výrazně jsme také rozšířili plochu pro výrobu elektronových mikroskopů s fokusovaným iontovým svazkem. Společně s námi přitom rostou i naši dodavatelé. Například AŽD staví v brněnském technologickém parku na Černovických terasách novou budovu, kde se budou vyrábět konzoly pro naše elektronové mikroskopy.

Od roku 2021 je společnost Thermo Fisher Scientific Brno členem partnerského programu MFF UK. Jaké jsou výsledky této spolupráce?

Ano, matfyz je jednou z našich partnerských fakult. Pravidelně se účastníme jejich kariérních dnů, naši kolegové tam jezdí přednášet. V květnu k nám jejich studenti pojedou na exkurzi. Krom toho od letoška na MFF UK přibydou dva naše elektronové mikroskopy, které budou sloužit špičkovému výzkumu.