Inzerce

Ve společnosti P-D Refractories úspěšně bojují s konkurencí hlavně kvalitou a servisem pro zákazníky

10. května 2023
Ve společnosti P-D Refractories úspěšně bojují s konkurencí hlavně kvalitou a servisem pro zákazníky

P-D Refractories a.s. (dříve Moravské šamotové a lupkové závody) je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin. Společnost vyrábí a dodává materiál pro kompletní i částečné vyzdívky pro tepelná zařízení, především pro koksové pece, vysoké pece, sklářské pece, elektrolyzéry primární výroby hliníku a další. O postavení společnosti na světových trzích a o problémech, s nimiž se musí potýkat, jsme hovořili s generálním ředitelem Jiřím Kynclem.

Co vám přineslo začlenění do P-D Group před více než dvaceti lety?

Je třeba připomenout, že ještě začátkem devadesátých let jsme byli z větší části výrobně orientováni na domácí trhy. Restrukturalizace českého těžkého průmyslu, která v tu dobu nastala, přinesla výrazné snížení poptávek po žáromateriálech a naše firma se na čas ocitla v určitých existenčních problémech. Hledaly se náhradní výrobní programy a nová odbytiště pro naše výrobky. Stabilizace jsme dosáhli až v druhé polovině devadesátých let. Vstup zahraničního kapitálu nám v první fázi přinesl tlak na úspory a na růst produktivity práce, ovšem v následujících letech, zejména po začlenění výrobního závodu Dr. C. Otto GmbH do naší skupiny, došlo k významné změně v uvažování a pohledu na široké možnosti našeho uplatnění na trhu žáromateriálů. Spoluprací se sesterskými závody ve skupině jsme rozšířili naše know-how a také portfolio společně nabízených výrobků. V současnosti jde na export více než osmdesát procent naší produkce a své výrobky nyní dodáváme do pětapadesáti zemí světa.

Co jste naopak do P-D Group přinesli vy?

Naším vkladem byla pracovitost, zručnost, vysoká kvalita práce a nižší výrobní náklady. V roce 2003 jsme se například rozhodli centralizovat výrobu kovových forem do našeho svitavského závodu, čímž vznikla jedna z největších světových kapacit pro výrobu ocelových forem pro náš obor. Formy dodáváme nejen do všech závodů ve skupině, ale i konkurenci v řadě evropských zemí.

Seznam referencí u sklárenských odběratelů čítá několik stran. Moravský závod je v rámci skupiny P-D Group jejich jediným dodavatelem?

Spíš bychom mohli říct největším dodavatelem. V letošním roce plánujeme pro různé sklářské aplikace vyrobit téměř pětadvacet tisíc tun žáromateriálů určených pro opravy a stavbu sklářských pecí. Nejvíce se vyrobí v našem svitavském závodě, který produkuje dinasové tvarovky, o něco menší množství tvarovek na bázi šamotů a žárobetonů dodává závod ve Velkých Opatovicích, kde se vyrábějí také různé malty používané při vyzdívání pecních agregátů. Naše sesterské závody v Německu rovněž produkují materiály pro sklářství – v jiných jakostech, ale zdaleka ne v tak velkém objemu.

Poznali jste nějakým způsobem úbytek sklárenských provozů v České republice, k němuž došlo v průběhu posledních třiceti let?

Za posledních třicet let v naší zemi skončilo nebo výrazně snížilo počet tavících pecí mnoho sklářských provozů, zejména těch s ruční výrobou stolního a užitkového skla. Na druhé straně vznikly nové sklárny zaměřené na speciální požadavky zákazníků a tradiční výrobci se přeorientovali na strojní výrobu nápojového skla spojenou s technicky a technologicky rozvinutou výrobou. V oblasti plochého a obalového skla se rozhodující výrobní závody v České republice staly součástí nadnárodních společností a výrobní závody jsou na stejné, ne-li vyšší výrobní kapacitě. Mohu zmínit například společnost AGC Teplice s výrobou plochého skla, Owens-Illinois se sklářskými pecemi v Novém Sedle a Dubí u Teplic nebo Vetropack Kyjov. Nelze přehlédnout výrazný technický a technologický pokrok ve sklářském průmyslu, který se projevuje prodloužením životnosti sklářských tavicích pecí, spojený s kontinuálními změnami sortimentu dodávaných materiálů pro sklářské pece. Jsou to pro nás výzvy, na které musíme reagovat.

Změny v potřebách žárovzdorných materiálů pro sklářské tavicí agregáty v České republice kompenzovala naše společnost postupným získáváním zákazníků v Evropě a následně po celém průmyslovém světě. V relativně krátké době se náš svitavský závod stal světovým lídrem v dodávkách dinasu pro sklářské tavicí agregáty zejména díky kvalitě, přesnosti výrobků a kvalitnímu servisu dodávek. V současné době lze nalézt dinas ze Svitav ve sklářských pecích po celém světě od Nového Zélandu přes Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu a Jižní Afriku až po Latinskou a Severní Ameriku. V nedávné době jsme se s našimi materiály pro skláře dodávkami etablovali například v Ekvádoru, Kolumbii nebo Peru. Aktuálně jednáme o velké zakázce do Kanady.

Mezi hliníkářskými firmami máte odběratele z celého světa, skoro to vypadá, že nikdo jiný už to neumí. V čem dokážete předčit konkurenci?

Materiál dodáváme skutečně téměř do celého světa, našimi největšími odběrateli jsou například firmy Alcoa, RTA, Hydro, EGA. Máme zkušenosti, P-D Refractories dodává materiál do hliníkárenského průmyslu už mnoho let. Díky našemu oddělení výzkumu a vývoje jsme vyvinuli vysoce kvalitní žáruvzdorné výrobky pro téměř jakoukoli aplikaci v oblasti výroby hliníku, pro Firmu Alcoa jsme dokonce největším a nejvýznamnějším dodavatelem vyzdívek do anodových pecí.

Samozřejmě tak jako výrobci z jiných oborů musíme čelit jak konkurenci z Evropy, tak i z Asie. Za naše největší evropské konkurenty považujeme například firmy Gouda, Refratechnik, Pousseur, v Asii například indickou firmu Mahakoshal. Přestože nepatříme mezi nejlevnější výrobce, naši zákazníci nakonec přece jen upřednostňují dlouholeté fungující obchodní vztahy, spolehlivost dodávek, kvalitu materiálu, ale například i nadstandardní zákaznickou podporu.

Vaše výrobky jsou zřejmě náročné na surovinu. Jak jste na tom s jejími kapacitami – využíváte pouze vlastní surovinu, nebo musíte něco nakupovat jinde? Na jak dlouho odhadujete, že vám vaše ložiska ještě vydrží?

Naše výrobky jsou opravdu náročné na kvalitu surovin. Pro výrobu šamotů využíváme vlastní jíly a lupky, které pálíme v šachtových pecích. Žárovzdorné jílovce těžíme ve vlastním lomu, některé ale také nakupujeme z jiných ložisek v České republice. Zásoby kvalitních žárovzdorných jílovců máme ve vlastním ložisku minimálně na patnáct let. Disponujeme však i zásobami kvalitních surovin, které jsou již vytěžené a nezpracované, ty by měly vydržet nejméně dalších patnáct let. Co se týká výrobků na bázi SiO2, jsme spoluvlastníky těžebního a zpracovatelského závodu ve Slovinsku, kde jsou zásoby těch nejkvalitnějších surovin na mnoho desítek let. V našem výrobním programu je ale i celá řada výrobků, které jsou zcela závislé na dovozu speciálních surovin, jež nakupujeme od ověřených dodavatelů téměř z celého světa.

V každém průmyslovém odvětví je důležitý vlastní výzkum a vývoj. Jak je na tom vaše společnost? Čím se výzkum a vývoj ve vaší skupině momentálně zabývá?

Každá z firem v naší skupině má své vývojové oddělení, která vzájemně spolupracují a vyměňují si informace a zkušenosti. V P-D Refractories CZ máme dokonce dvě vývojová oddělení, jedno se zabývá vývojem keramiky a to druhé se zaměřuje spíše na technická a technologická zlepšení linek a strojů. Hlavními tématy pro vývoj jsou v letošním roce úspory nákladů. Jsme velký spotřebitel zemního plynu, využíváme jej k výpalu našich výrobků. Je tedy logické, že se zabýváme otázkou, jak změnit receptury pro výrobu, aby se například mohla snížit teplota výpalu, nebo jak energii v pecích intenzivněji využít. Také lidská práce je u nás výrazná nákladová položka, a tak se zbýváme otázkou snižování spotřeby lidské práce například automatizací výrobních procesů.  

V mnoha oborech jsou největšími konkurenty asijské společnosti, u nichž už, myslím, dávno neplatí, že vyrábějí nekvalitně. Je to tak i ve vašem odvětví?

Ano, platí to i v našem oboru. Zejména čínské společnosti jsou schopné nabídnout vysokou kvalitu za velmi příznivou cenu. Jsou odrazem všeobecného rozvoje čínské ekonomiky, svým dílem ale přispěly také zahraniční společnosti, například ty japonské z našeho oboru často zvolily variantu ukončení výroby ve své zemi a přesun za levnou pracovní silou zejména do Číny, poslední dobou i do Indie. Místní firmy pak mají velkou konkurenční výhodu v kombinaci japonského know-how a relativně nízkých výrobních nákladů.

Pod dohledem zahraničních supervisorů závody postupně zvedají kvalitativní úroveň a nyní již dosahují podobných parametrů svých výrobků jako jejich evropští konkurenti. Mám také zprávy od některých evropských dodavatelů technologií pro výrobu keramiky, že většinu špičkových strojů a zařízení prodávají právě do Číny a Indie. V těchto zemích se cílevědomě buduje velmi silná a nezadržitelná konkurence, kterou tak jako v jiných oborech nelze přehlížet.

Firma jako vy je zákonitě významným zaměstnavatelem. S jakými problémy se na tomto poli potýkáte a jak se je daří řešit?

Tak asi jako i v jiných společnostech se dlouhodobě potýkáme s obtížemi při získávání zaměstnanců. Máme problém nejen získat klasické dělníky do výroby, ale rovněž kvalifikované specialisty. Snažíme se to řešit ze dvou směrů. Jednak mzdovou politikou, přičemž ze srovnání víme, že výdělky v naší společnosti jsou obecně vyšší než průměrné výdělky na trhu práce v našich lokalitách, a druhé řešení spočívá v postupném nahrazování lidské práce automatizací. Trápí nás také současná energetická situace a inflace, jež způsobují obtížnou předvídatelnost vstupních nákladů a zároveň svým způsobem ne zcela rovné konkurenční podmínky v Evropě, například strop ceny energií je v Německu nižší než v České republice.

Velký důraz je v poslední době kladen na snižování zátěže pro životní prostředí. Máte vlastní program udržitelnosti a snižování uhlíkové stopy?

Máme vytvořen program, jehož cílem je identifikace, posouzení a hodnocení významnosti prvků činností, výrobků a služeb, které mohou mít dopad na životní prostředí. V programu pracujeme s jednotlivými tématy životního prostředí, ať už jde o odpady, obaly, ovzduší, vody a další. Na základě hodnocení významnosti jednotlivých prvků se poté rozhodujeme, kde je potřeba investovat do nových zařízení, která napomáhají ke snížení zátěže životního prostředí. Z hlediska vod byl například v posledních letech instalován nový chladicí systém hydraulických lisů, který vedl k výraznému snížení spotřeby vody. Velké peníze také investujeme například do filtračních zařízení, což zase napomáhá ke snižování emisí. Nedílnou součástí je samozřejmě nahrazování primárních surovin druhotnými a snaha v maximální možné míře navracet recykláty zpět do výroby.

Nefinanční data vykazujeme prostřednictvím výroční zprávy, nicméně v současné době je plánována rozsáhlá revize. Stejně tak je tomu i v programu na snižování uhlíkové stopy, který bude podroben detailnímu šetření s cílem najít další možnosti, které povedou k jejímu snižování. Na plánu pro snížení naší uhlíkové stopy intenzivně pracujeme. Chtěl bych také zmínit, že v letošním roce zahajujeme výstavbu dvou pilotních projektů solárních elektráren – jedné ve Velkých Opatovicích a druhé ve Svitavách. Do masivnější výstavby těchto elektráren hodláme investovat i v dalších letech.

Vytváříte nějaké sociální programy v místě vašeho působení?

Působení v sociální oblasti lze rozdělit do několika rovin. Primární činnost v této oblasti směřuje k zaměstnancům společnosti, a to jak současným, tak i bývalým. Zcela konkrétně: naše společnost alokuje každoročně část z dosaženého zisku do sociálního fondu, z něhož je možné čerpat prostředky na celou řadu sociálních událostí. Jako příklad můžeme uvést poskytování bezúročných půjček, dostane-li se zaměstnanec do finanční tísně, možnost čerpání příspěvku na léky či zdravotní pomůcky nebo rekreační pobyty či školní výcviková soustředění pro děti zaměstnanců. V případě dlouhodobé nemoci navštíví zaměstnance člen či členové odborové organizace s věcným darem a podobně. Nezapomínáme ani na bývalé zaměstnance společnosti v penzi, ti si mohou z naší závodní jídelny odebírat obědy, rovněž podporujeme setkávání bývalých zaměstnanců, umožňujeme jim exkurze na jejich bývalá pracoviště.

Další oblastí, v níž se snažíme působit, je spolupráce se středními školami, ať už na Blanensku nebo Svitavsku. Podporujeme studenty stipendijními programy a umožňujeme jim sbírat první pracovní zkušenosti v rámci praxí v našich závodech, přičemž pochopitelně cílíme na to, aby k nám absolventi nastoupili natrvalo. V neposlední řadě podporujeme lokální kulturní a sportovní události, místní organizace a spolky. Část prostředků dáváme na charitu, například na pomoc nemocným dětem.