Inzerce

Všude tam, kde není elektřina, zaskočí generátory M.L.S. Holice

2. října 2023
Všude tam, kde není elektřina, zaskočí generátory M.L.S. Holice

Zaměstnanci s jedenapůlmiliontým vyrobeným generátorem

Společnost M.L.S. Holice, spol. s r. o., vyrábí a dodává kompletní portfolio nízkonapěťových generátorů v rozsahu výkonu od 10 do 4800 kVA. Je členem mezinárodní skupiny Nidec, celosvětového lídra na trhu elektrických točivých strojů. Sídlo společnosti i oba výrobní závody najdete v Olomouci-Holici. Společnost je největším průmyslovým zaměstnavatelem v Olomouci a největším výrobcem elektrických generátorů v Evropě. O firmě, jejích zaměstnancích i vyráběných produktech jsme si povídali s jejím ředitelem Vladanem Hlaváčem.

Máte velké portfolio produktů, můžete nějak přiblížit jeho strukturu?

Celé spektrum generátorů M.L.S. Holice míří nejčastěji k výrobcům generátorových setů, jež typicky poháněné dieselovým motorem mění mechanickou energii na elektrickou. Největší generátory se často využívají jako primární zdroj elektřiny v lokalitách bez rozvodné sítě, jako jsou ropné plošiny, lodě či polní nemocnice. Jako záložní zdroje jsou generátory používány při výpadcích elektrické energie v nemocnicích, na letištích nebo v datových centrech. Menší generátory napájejí například telekomunikační vysílače a postupně se rozvíjejí i dodávky výrobcům kogeneračních jednotek pro výrobu elektrické energie společně s teplem. K největším zákazníkům M.L.S. Holice patří přední lídři na trhu generátorových setů jako Caterpillar, SDMO, Innio Jenbacher, Rolls-Royce Power Systems (MTU) a další.

Letos slavíte třicet let od založení firmy. Jak se společnost během těch let vyvíjela?

V rámci privatizace bylo rozhodnuto o přímém prodeji olomoucké pobočky podniku MEZ francouzské firmě Leroy Somer, světové špičce ve výrobě generátorů. Firma M.L.S. Holice byla jako právní subjekt založena 17. září 1993, písmena v názvu jsou zkratkou slov Moteurs Leroy Somer. Výrobní program se v Olomouci postupně rozšířil o kompletní montáž generátorů. Raketový nárůst výroby si v roce 2001 vynutil stavbu zcela nového závodu na ulici Průmyslová v Olo­mouci-Holici, kam byla převedena výroba velkých alternátorů o výkonu 660, 850, 2000 a 3000 kW a později i třímegawattových generátorů pro větrné elektrárny. V roce 2017 se M.L.S. Holice, stejně jako celá firma Leroy Somer stala součástí japonské korporace Nidec.

Dalším milníkem byl rok 2018, kdy bylo rozhodnuto o přesunu výroby velkých generátorů s výkonem až skoro 5 MVA (zejména středně a vysokonapěťových) z rumunské Kluže. Přistavěli jsme novou halu s plochou zhruba 5600 metrů čtverečních za více než sto milionů korun. Dokončit jsme ji stihli těsně před nástupem pandemie covidu a v nelehkých měsících roku 2020 jsme převáželi stroje a technologie, zaučovali kolegy a certifikovali novou výrobu. Dnes, kdy už standardně vyrábíme tři vysokonapěťové generátory denně, na tu dobu vzpomínáme s úsměvem, ale tehdy nám moc do smíchu nebylo.

Tyto generátory jsou našimi zákazníky velmi žádány. V současnosti jsme vytíženi až do konce roku a objednávky plánujeme až na rok 2024. Největším generátorem, který se vyrábí, je typ LSA54.2 o váze až deset tun s cenou přesahující dva miliony korun, dodáváme je hlavně našemu důležitému zákazníkovi, rakouskému výrobci generátorových setů poháněných plynovými motory, společnosti Innio z Tyrolska či bavorské společnosti MTU ze skupiny Rolls-Royce.

Vedle těchto obrovských strojů máme samozřejmě část výroby věnovanou nízkonapěťovým generátorům, jež je umístěna v našem starším závodě na ulici Sladkovského v Olomouci. Tam se jich denně vyrobí téměř tři sta a výroba je více sériová. Malé generátory dodáváme většinou výrobcům kogeneračních jednotek, například firmě Keestrack ze Šternberka nebo Resta z Přerova, které naše generátory využívají ve svých důlních a drticích strojích. Společnost Tedom z Třebíče je pak významným odběratelem generátorů pro kogenerační jednotky.

Vyvíjí M.L.S. Holice rovněž servisní, technologické a konstrukční aktivity?

Ano, jsme velmi hrdí na to, že se z našich skromných podpůrných oddělení stávají moderní pracoviště evropského střihu, která poskytují podporu zákazníkům z celého světa. Jedním z prvních, kde se podařilo kompetence přesunout do Olomouce, bylo oddělení poprodejní podpory, čím dál větší význam získává i servis. Máme velmi šikovné zaměstnance, kteří jezdí odstraňovat závady na generátorech doslova po celém světě, ať už se jedná o zásahy na zaoceánských lodích v dánském doku, ve vodní elektrárně v kolumbijské džungli, nebo v diamantových dolech v Africe. Zmiňme také olomouckou konstrukci, v jejíž kompetenci jsou například analýzy výrobního procesu pro různé prototypy či technická řešení požadavků zákazníků. Kromě toho provádíme aerodynamické, teplotní, pevnostní i elektromagnetické simulace.

Co například vaši konstruktéři řeší?

Pro rozbíhající se projekt LSA 55, který si objednal zákazník Innio, byl analyzován dodatečný požadavek pro zvedání generátorů nejen ze strany čela, ale také pro zvedání z boční strany štítů. Při analýze prvotního návrhu jsme zjistili, že během zvedání alternátoru z boční části je napětí ve štítech příliš velké. Návrh jsme proto optimalizovali zvětšením rádiů, vyztužením žebra a hlavně posunutím zvedacího otvoru směrem ke statoru. Těmito úpravami jsme dosáhli snížení napětí ve štítech o 75 procent, přičemž hmotnost štítu stoupla pouze o 1,5 procenta.

Jste největším průmyslovým zaměstnavatelem v Olomouci. Vnímáte to jako určitý závazek?

To je pravda, více Olomoučanů zaměstnává už pouze státní správa a nemocnice. V současné době zaměstnáváme přes 830 kolegů v dělnických i kancelářských pozicích, neustále přijímáme nové. Za třicet let prošly naší společností tisíce zaměstnanců. Nabízíme jim stabilní prostředí mezinárodní společnosti, snadno dostupnou MHD, bezprašné a bezpečné pracovní prostředí je samozřejmostí, stejně jako transparentní systém odměňování, slušné mzdy a široká škála benefitů. Věnujeme velké úsilí tomu, aby naši zaměstnanci byli v práci spokojení a cítili se tu dobře. Neustále zlepšujeme a renovujeme pracovní prostředí a sociální zázemí, podporujeme kolegy, aby sami navrhli zlepšení svého pracoviště, odměňujeme je za to. Mnoho z nich také využívá program dalšího vzdělávání, různá školení nebo dochází na jazykovou výuku.

Jak podporujete osobní růst a rozvoj zaměstnanců?

Když otevíráme nebo nově obsazujeme nějakou pozici, dáváme příležitost našim zaměstnancům. Pokud je to možné, vybíráme z interních kandidátů, mnoho z našich kolegů postoupilo na vyšší pozice. To, že se ze šikovného operátora stane časem mistr nebo parťák, je obvyklé. Dokonce v top managementu máme dva kolegy, kteří do firmy přišli původně jako operátoři.

Pořádáte pro své zaměstnance i nějaké mimopracovní akce?

Každý rok se setkáváme na novoročním večírku a po prázdninách na sportovním dni. Letos 9. září jsme pořádali velkou oslavu třiceti let od založení společnosti. Naši zaměstnanci se velmi rádi účastní také všech charitativních aktivit, máme v tom dlouholetou tradici a rozvíjíme ji. Každoročně přispíváme více než sto tisíci korunami Nadaci Malý Noe, tedy handicapovaným dětem, které žijí v sociálně slabých rodinách. Ve stánku Dobrého místa pro život na adventních trzích v Olomouci se účastníme prodeje charitativního punče, vloni například pro Společnost pro ranou péči. Krásnou akcí je také velikonoční pečení. Každý rok kolegyně připraví velikonoční dobroty, které se prodají, a výtěžek opět putuje potřebné rodině.