fbpx

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se rodinné podniky i korporáty. A řeší, co s tím.

IoT technologie získávají uplatnění ve stále širších oborech působnosti. Nově zajišťují bezpečnost železniční přepravy osob a ochrany majetku na trati u Karlových Varů. Pilotní projekt detekce sesuvu půdy pomocí bezdrátové technologie tu běží od února 2022. Co vedlo provozovatele dráhy k rozhodnutí o instalaci nového bezpečnostního systému a jak tato technologie pracuje, o tom jsme hovořili s Radkem Trejtnarem, ředitelem odboru traťového hospodářství Správy železnic, státní organizace, a Milanem Huclem, ředitelem divize Smart systémy společnosti ZAT a.s., která systém vyvinula a instalovala.

Společnost FERRIT s.r.o. má třicetiletou tradici ve vývoji a výrobě důlních strojů a zařízení. Největší podíl výroby tvoří závěsný dopravní systém, kterým si tato firma získala vedoucí postavení na světových trzích. S výkonným ředitelem Petrem Mohelníkem jsme hovořili o tom, co přinesl letošní rok.

Výměna zastaralých parovodů a přechod na horkou vodu, modernizace zdrojů a instalace inovativních, účinnějších technologií i plán na masivní využívání štěpky… Zbavit se závislosti na zemním plynu usilují Teplárny Brno, a.s., dlouhodobě a systematicky. Mnohé z projektů jsou tak naštěstí realitou nebo již běží. Současná vyhrocená situace na trhu s energiemi ale vše ještě zintenzivnila a odstartovala také práce na přípravě horkovodu, který do Brna přivede teplo z Jaderné elektrárny Dukovany. „A přestože jde v tomto případě primárně o energetickou bezpečnost a soběstačnost Brna, neměli bychom zapomínat ani na ekologický aspekt. Pokud by Brno hřálo teplo z Dukovan, emise CO2 by se snížily o 220 tisíc tun ročně,“ říká mimo jiné generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Doporučujeme

Investiční skupina CREDITAS významně posiluje v energetice. Získala čtyři elektrárny ve Velké Británii

Skupina CREDITAS finančníka Pavla Hubáčka vstupuje na britský trh. Koupila 100% obchodní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Ta je na britských ostrovech jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny. Výrobní kapacita jejích čtyř moderních paroplynových elektráren překračuje 2 800 megawattů. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vynálezci kompaktního nakladače Bobcat byli uvedeni do národní síně slávy vynálezců USA

Bratři Cyril a Louis Kellerovi, kteří vynalezli první kompaktní nakladač na světě (později známý jako smykem řízený nakladač Bobcat), byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje kreativitu a rozvíjí ducha inovací a podnikání.