fbpx

„Investujete-li, je třeba investovat do budoucnosti, ne do minulosti. Do odvětví, která vás posunou. V současnosti modernizace znamená digitalizovat a dekarbonizovat ekonomiku. Většina členských států EU řeší, jak to udělat, zatímco Česko je pořád ještě myšlením zamrzlé v otázce, jestli máme něco dělat," říká předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa o plánu Next Generation EU, který nedávno představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Se znovuotevřením tématu dostavby jaderných bloků u nás a možností zapojení českých firem do tendru se často skloňuje otázka, do jaké míry ještě Česká republika disponuje jaderným know-how. Společností, která nám v tomto směru dělá dobré jméno ve světě, je příbramský ZAT, dodavatel řídicích systémů pro energetiku a průmysl. O tom, jak je těžké uspět v konkurenci gigantů, jako jsou Siemens nebo Framatome, jsme hovořili s Ivem Tichým, členem představenstva společnosti ZAT.

V závodě společnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách vyrobila automobilka loni v září svůj vůbec první sériový plug-in hybridní vůz, model ŠKODA SUPERB iV, a z tohoto důvodu investovala do modernizace výroby přibližně 12 milionů eur. I proto jsme o rozhovor požádali vedoucího závodu Miloše Halbicha. Kvasinský podnik se v posledních letech zařadil mezi nejmodernější provozy nejen v rámci české automobilky, kde se využívá řada inovací a technologií průmyslu 4.0. Chloubou je zde například mezinárodně oceněný projekt digitalizace výroby, nazvaný dProdukce. Ten využívá přímo na montážní lince dotykové obrazovky a prostřednictvím multimediálního obsahu provádí zaměstnance konkrétními pracovními postupy, což přispívá k rychlejší a kvalitnější výrobě.

Následky opatření proti šíření koronaviru naplno pocítil i národní dopravce, společnost České dráhy, a.s. „Loni byla osobní doprava zisková a celá skupina ČD vydělala 1,3 miliardy korun," říká generální ředitel Českých drah Václav Nebeský (viz foto) a dodává: „Dopad opatření proti šíření covidu-19 bude ale tak výrazný, že s podobně pozitivním výsledkem počítat nelze." Přes nepříznivou situaci nechtějí České dráhy propouštět zaměstnance a maximálně se budou snažit dodržet své investiční plány.

Doporučujeme

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Praha 2.7.2020 – V souvislosti s vládními opatřeními v důsledku koronakrize se mnoho společností přiklonilo k zavedení home office. Zajímali jsme se o to, nakolik tento způsob práce ovlivnil výkonnost zaměstnanců. Podle třetiny dotázaných se výkonnost zaměstnanců snížila oproti běžnému standardu (33 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Čeští miliardáři se budou muset zapojit

Nejbohatší v USA volají po vyšším zdanění. Rakouská vláda přiznala, že zdaní nejmovitější Rakušany. V Německu se o tom zatím jen mluví. V České republice je zdanění příjmů jedno z nejnižších, zatímco odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou naopak jedny z nejvyšších. Počet dolarových milionářů se zde odhaduje na 30 až 31 tisíc.