fbpx

ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého nainstaloval mezinárodní tým vědců nejintenzivnější laserový systém na světě. Výzkumná infrastruktura projektu ELI zahrnuje několik pracovišť České republiky, Maďarska a Rumunska. Laserové centrum v Dolních Břežanech se uživatelským experimentům zpřístupnilo v roce 2018. Stejně jako Centrum HiLASE jej provozuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ AV ČR), jehož činnost zahrnuje fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu. S Romanem Hvězdou (viz foto), zástupcem ředitele pro projekty ELI Beamlines a HiLASE, jsme hovořili o praktických aplikacích výsledků výzkumu obou pracovišť.

Společnost CCI Czech Republic s.r.o. se sídlem v Brně vyrábí zakázkové tlakové ventily určené do vysoce zátěžových provozů, které dodává do aplikací a provozů pro ropný průmysl, petrochemii a energetiku. CCI Czech Republic je součástí globální inženýrské skupiny IMI plc, jež se specializuje na přesné řízení a pohyb kapalin v kritických aplikacích. IMI plc patří do koncernu IMI CCI, jedné z největších strojírenských skupin na světě. S personálním ředitelem společnosti CCI Czech Republic Ludvíkem Ducháčkem jsme mluvili především o tom, jak vytvořit, stabilizovat a rozvíjet kvalitní tým pracovníků firmy.

Historie společnosti I&C Energo a.s. se začala psát v roce 1993 a v současnosti patří I&C Energo mezi největší a nejúspěšnější společnosti v České republice. „Růst firmy je orientován na rozvoj schopností zvládat komplexní dodávky a poskytovat jejím zákazníkům integrovaná řešení,“ říká generální ředitel společnosti Jiří Holinka v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

Pozitivní hospodářský výsledek nejen za fiskální rok 2019/20, ale také už více než deset let stabilizovaná cena tepla. To jsou dva základní parametry charakterizující hospodaření Tepláren Brno. „Ani pro rok 2021 jsme prodejní cenu tepla nezvýšili, takže letos dokonce nebude vyšší, než byla cena tepla v Brně v roce 2009,“ říká v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu generální ředitel společnost Petr Fajmon.

Doporučujeme

I v krizi jsme rostli, ale musíme se z ní poučit

Výrobce zahradních traktorů Seco Industries, s.r.o., se loňskou koronakrizí probil se ctí, a dokonce posílil své pozice na trhu. Přesto současná situace není růžová a podmínky pro byznys jsou složité. Společnost však nemá ruce v klíně a už nyní probíhá strategické plánování na další roky. „Musíme se z krize poučit,“ říká ředitel strojírenské divize společnosti Ing. Aleš Housa.

ASTOS investuje do digitálního marketingu

Podle generálního ředitele společnosti ASTOS Machinery a.s. Michaela Ondraschka přecházíme z postindustriální doby do časů digitálních a v jistém smyslu nás tam covid-19 ještě postrčil. „Kdo se nepřizpůsobí, tomu ujede vlak. Restriktivní opatření znemožnila konání veletrhů a já osobně nevěřím, že se tato praxe obnoví. Tyto akce už svůj význam ztratily, protože v době pandemie se všechny prezentace a navazování obchodních kontaktů přesunuly na internet. Naše firma investuje tři až pět procent do marketingu, ovšem na síti. Digitální marketing, to je téma, na které se chceme soustředit a maximálně je rozvinout,“ říká mimo jiné Ondraschek (viz foto) v následujícím rozhovoru.