fbpx

Aplikovaná věda i výzkum a průmyslové inovace se by se měly propojit a realizovat ve vzájemné spolupráci. Výsledkem této kooperace pak musí být finální produkt, jehož výrobcem bude jednoznačně česká firma, která jej bude přímo dodávat na trh. Je třeba zabránit tomu, aby z inovačních procesů těžily zahraniční společnosti, které by nové poznatky a technologie přesunuly z České republiky do jiných zemí, navýšily přidanou hodnotu vlastních výrobků a jejich prodejem si vytvořily zisk, jenž by ale měl patřit našemu průmyslu. To si myslí majitel a generální ředitel české rodinné firmy SOMA spol. s r. o. Ladislav Verner (viz foto).

LIEBHERR-STAVEBNÍ STROJE CZ s.r.o. patří do skupiny Liebherr, která je jedním z největších světových výrobců stavebních strojů. V Česku se společnost specializuje na prodej, pronájem a autorizovaný servis stavebních strojů a věžových jeřábů. Stroje z portfolia společnosti nechybí při mnoha významných stavbách například železničních koridorů či stanic pražského metra.

Za téměř 10 let svého působení se česká společnost Hinton, a.s., zařadila mezi významné subjekty působící na našem stavebním trhu. V roce 2019 se Hinton rozhodl vstoupit také na trh investorů a developerů v odvětví rezidenčního bydlení a v letošním roce již dokončuje svůj první velký bytový projekt v Milovicích. „Díváme se po dalších projektech, prioritou pro nás je, aby se jednalo o dostupné bydlení,“ říká předseda představenstva společnosti Hinton Petr Šimon (viz foto) v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu.

Česká společnost BRISK Tábor a.s. si v letošním roce připomíná dvě významné události z historie, které výrazně přispěly k tomu, že se Brisk v současnosti řadí mezi přední evropské výrobce svíček a snímačů do automobilů. S předsedou představenstva společnosti Brisk Tábor Mojmírem Čapkou (viz foto) jsme si v rozhovoru pro Reportáže z průmyslu povídali nejen o těchto historických okamžicích, ale také o současném dění a plánech do budoucna.

Doporučujeme

Huhtamaki je globální firma vyrábějící obaly na bázi vlákniny pro čerstvé potraviny a nápoje.

„Opcenter Scheduling nám pomohl zkrátit plánovací čas, zoptimalizovat řazení zakázek do výroby a plnit včasně požadavky zákazníka. Zlepšili jsme také využitelnost strojů“

Peter Kristofčák hlavní plánovač, Huhtamaki Česká republika

1,2 bilionu korun, které svět ještě neviděl

Podle ministerstva financí vláda na jaře slibovala v souvislosti s koronavirovou krizí pomoc ekonomice ve výši bezmála jednoho a čtvrt bilionu korun. Ve skutečnosti stát podpořil české hospodářství pouze necelou pětinou ze slibované částky. Přitom podnikatelé i v době krize odvedli do státní pokladny daně, které v podstatě o 111 miliard převýšily odhad příjmů rezortu financí. Na záruky bankovních úvěrů firmy využily jen 64,2 miliardy z 500 miliard nabízených státem. Přes všechny spasitelské proklamace vláda nebyla schopná ekonomiku podpořit ani z 20 procent. Ne, že nechtěla, jednoduše to při svém chaotickém a improvizačním stylu řízení země nedokázala.